Atletické zákulisie v ére koronavírusu – zaujímavosti

PARÍŽ: Olympijský víťaz v skoku o žrdi z Londýna 2012 Renaud Lavillenie, ktorý cez víkend prekonal na tréningu vo svoje  záhrade 570 cm, na margo zložitej situácie športovcov v čase pandémie koronavírusu pre francúzsky športový denník L´Équipe podotkol: „Áno, prídeme o nemalé peniaze, ale nezabúdajte – niektorí ľudia teraz prichádzajú o svojich najbližších…“

TEHERÁN: Strieborný medailista z OH 2012 v Londýne v hode diskom Ehsan Hadadi sa postupne zotavuje z choroby COVID-19. „Vďaka Bohu, najťažšie obdobie už mám za sebou a pomaly sa dostávam do normálneho stavu,“ uviedol iránsky diskár.

NAIROBI: Svetový rekordér v maratóne a prvý muž v histórii, ktorý v tejto disciplíne pokoril dvojhodinovú hranicu Eliud Kipchoge odporúča všetkým atlétom aj v čase takmer nulových možností súťažiť, aby naďalej trénovali, čím sa môžu vyhnúť zraneniam. „Trénujte, robte, čo obvykle. Ja naďalej trénujem a využívam aj pomoc fyzioterapeuta. V súčasnej situácii absolvujem najmä dlhé úseky, čo mi pomáha vyvarovať sa zraneniam,“ vyhlásil Kipchoge pre čínsku tlačovú agentúru Xinhua.

AMSTERDAM: Holanďanka Sabine Wassinková podľa tamojších médií prekonala svetový rekord v maratóne – nie však klasickom, ale na bežeckom páse. Holandská televízna sieť NOS informovala, že 30-ročná vytrvalkyňa zabehla 42,195 km za 3:12:05 h. Svetový rekord žien v klasickom maratóne na ceste je takmer o hodinu lepší, od 13. októbra 2019 patrí Keňanke Brigid Kosgeiovej, ktorá v Chicagu dosiahla výkon 2:14:04 h. Slovenský rekord Ľudmily Melicherovej, ktorý bude mať onedlho 30 rokov, má hodnotu 2:33:19 h. Dosiahla ho 22. apríla 1990 vo Viedni.

ŠTOKHOLM: Proti koronavírusu bojuje aj svetový rekordér v skoku o žrdi Armand Duplantis. Švédsky mladík vydražil v on-line aukcii štartové číslo z mítingu World Athletics Indoor Tour v poľskom meste Toruň kde skočil 617 cm, za 30 000 švédskych korún, čo je v prepočte asi 3000 amerických dolárov. Takto získané peniaze použije na boj proti pandémii koronavírusu.

VÄXJÖ: Atletický život sa na celom svete spomalil, súťaží sa len málokde. Jedna z výnimiek je Švédsko, kde diskár Simon Pettersson utvoril na lokálnych pretekoch vo Växjö európsky výkon roka 66,93 m, čím splnil aj limit na budúcoročnú olympiádu v Tokiu. Pravda, výkon sa mu do kvalifikácie nebude počítať, keď Svetová atletika celý kvalifikačný proces zmrazila až do 1. 12. 2020. Pettersson si zároveň zlepšil osobný rekord a v tohtoročných svetových tabuľkách je tretí.

MONTE CARLO: Presun MS 2021 v americkom Eugene o rok neskôr na 15.- 24. júla 2022 znamená najvčasnejší termín atletickéeho svetového šampionátu od ich prvého ročníka v Helsinkách 1983. Doposiaľ sa MS konali najskôr v roku 1997 v Aténach, keď sa o tituly bojovalo od 1. do 10. augusta.

PORTLAND: Najlepšia nemecká vytrvalkyňa, bronzová medailistka z MS 2019 v Dauhe na 5000 m Konstanze Klosterhalfen ostala aj po vypuknutí koronavírusu trénovať v USA. Nemecká bežkyňa sa však pripravuje osamote, tréner Pete Julian jej posiela tréningové plány on-line. Voľno si Konstanze kráti štúdiom športovej žurnalistiky a hrou na flautu.

OSLO: Nórska vláda rozhodla, že v krajine sa nebudú môcť  do 15. júna organizovať kultúrne a športové podujatia, na ktorých nie je možné dodržať pravidlo o minimálne 2-metrových rozostupoch medzi ľuďmi. Týka sa to aj mítingu Diamantovej ligy Bislett Games v Osle, ktorý sa v pôvodnom termíne 11. júna neuskutoční.

POTENZA: Koronavírus si nevyberá. Jednou z jeho obetí sa stal halový majster Európy v behu na 800 m z roku 1984 Donato Sabia. Taliansky bežec zomrel vo veku 56 rokov. Hospitalizovali ho 28. Marca a zomrel 8. Apríla v Potenze. Sabia bol aj dvojnásobný olympijský finalista (1984, 1988), jeho osobný rekord na 800 m mal hodnotu 1:43,88 min. V roku 1984 utvoril najlepší svetový halové svetové výkony na 500 m (1:00,08) a 600 m (1:15,77).

(GB/EME NEWS)

Text k foto:

Švédsky žrdkár Armand Duplantis vydražil štartové číslo z mítingu v Toruni a získané financie venoval na boj proti koronavírusu.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk