Atlét roka 2019: Kompletné výsledky a profily laureátov

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY ANKETY

ATLÉT ROKA 2019

1. Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 720
2. Martina Hrašnová (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 612
3. Tomáš Veszelka (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, diaľka a trojskok) 559
4. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 506
5. Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, kladivo) 401
6. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava, dlhé behy) 303
7. Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, 60 a 100 m prek.) 258
8. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 243
9. Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, chôdza) 206
10. Matúš Bubeník (ŠK Dukla o. z. Dukla B. Bystrica, výška) 150
11. Matej Tóth 48, 12. Miroslav Úradník 24, 13. Lukáš Beer 16, 14. Martin Kučera a Veronika Zrastáková po 12, 16. Šimon Bujna 11, 17. Ondrej Bartoň a Dávid Mazúch po 4, 19. Monika Weigertová 3, 20. Jana Velďáková, Peter Ďurec a Denis Danáč po 2, 23. Iveta Putalová, Viktória Forster, Silvia Valová, Lucia Vadlejch a Maximilián Slezák po 1

ATLÉT ROKA – MLÁDEŽ

1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 175
2. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 156
3. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty) 35
4. Elena Dušková 23, 5. Daniel Kováč 16, 6. Adam Hriň 12, 7. Filip Revaj 7, 8. Andrej Paulíny 6, 9. Andrea Švecová 4, 10. Jakub Nemec 3, 11. Renáta Vodnyanszká a Paulína Avenová po 2, 13. Lucia Šišoláková, Zuzana Ďurkechová a Patrik Dömötör po 1

TRÉNER DOSPELÝCH

1. Naďa Bendová/Róbert Kresťanko (šprinty) 181
2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 91
3. Radoslav Dubovský (diaľka a trojskok) 72
4. Rudolf Lukáč 35, 5. Martin Pupiš/Matej Spišiak 15, 6. Vladimír Molčan 12, . Michal Škvarka 8, 8. Katarína Adlerová 7, 9. Marcel Lopuchovský 6, 10. Štefan Bielik, Ján Zmoray a Alexander Beskrovnyj po 3, 13. Edmund Kováč a Marek Vojník po 2, 15. Karel Šula st., Igor Gavenčiak, Marcel Matanin, Eugen Laczo a Peter Mečiar po 1

TRÉNER MLÁDEŽE

1. Edmund Kováč (šprinty a prekážky) 134
2. Pavel Slouka (stredné a dlhé behy) 131
3. Katarína Adlerová (šprinty a prekážky) 43
4. Marcel Lopuchovský 22, 5. Peter Mečiar 10, 6. Eduard Földvári 9, 7. Miroslav Rybársky a Renáta Medgyesová po 6, 9. Ján Zmoray 5, 10. Marek Lučka 4, 11. Jozef Gál, Štefan Bielik, Martin Illéš/Jaroslav Broďáni, Karel Šula st., Jozef Švec, Tomáš Kukučka a Vladimír Ištván po 3, 18. Eva Hanuliaková, Radoslav Dubovský, Juraj Benčík a Pavel Kováč po 2, 22. Eduard Čordáš, Ivan Peťovský, Michal Škvarka, Naďa Bendová, Michal Pogány, Jakub Valachovič, Igor Gavenčiak, Milan Sulety a Jozef Rzeszoto po 1
Poznámka: Česká dvojica Jaroslav Bába/Jan Karas získala 3 body, ale nijakého slovenského mládežníka netrénuje, preto sme ju do poradia nezaradili.

PREKVAPENIE – OBJAV ROKA

1. Matej Baluch (AŠK Slávia Spišská Nová Ves, prekážky a šprinty) 169
2. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 79
3. Elena Dušková (Inter-SC Bratislava, stredné a dlhé behy) 46
4. Silvia Valová 21, 5. štafeta juniorov SR na 4 x 100 m (Jelínek, Sloboda, Benda, Baluch) 19, 6. družstvá st. žiakov CVČ Brezová pod Bradlom a st. žiačok AK Bojničky 17, 7. Tomáš Veszelka 10, 8. Viktória Forster a družstvo st. žiačok AK Bojničky po 9, 10. Gabriela Gajanová a Stanislava Škvarková po 7, 12. Adam Hriň a Filip Revaj po 6, 14. družstvá st. žiakov CVČ Brezová pod Bradlom 4, 15. Ladislav Lubelec, Martina Hrašnová, Ján Volko, Daniel Kováč, Jakub Nemec po 3, 20. Patrik Dömötör, Tomáš Matuščák, Robert Ruffíni ml. a štafeta dorastencov SR na 4×100 m (Hrudkay, Nemec, Igaz, Beladič) po 2, 24. štafeta st. žiačok Naša atletika Bratislava na 4 x 60m (Veselská, Čederlová, Bendová, Čorejová) a Andrej Paulíny po 1

VETERÁN ROKA

1. Miroslav Bajner (AC Stavbár Nitra, žrď) 86
2. Milan Belianský (AK Veterán Bratislava, prekážky) 82
3. Jarmila Longauerová (TJ Veterán klub Banská Bystrica, vrhy) 61
4. Branislav Puvák 54, 5. Jiří Koukal ml. 50, 6. Vladimír Výbošťok 40, 7. Katarína Paulínyová 15, 8. Vincent Bašista 14, 9. Eva Poláková 5, 10. Bohuslav Melicherčík a Igor Gavenčiak po 3
Poznámka: Vytrvalec Ján Hazucha získal 6 bodov, ale keďže nie je člen SAZ, nebol zaradený do poradia.

PROFILY LAUREÁTOV ANKETY ATLÉT ROKA 2019

DOSPELÍ

Ján Volko – 1. miesto
Disciplína: 60 – 300 m, dátum narodenia: 2. 11. 1996, klub: Naša atletika Bratislava, tréneri: Naďa Bendová a Róbert Kresťanko, umiestenia na vrcholných podujatiach v roku 2019 – halové ME v Glasgowe: 1. miesto na 60 m (prvý Slovák v histórii s individuálnym zlatom v šprinte na ME alebo HME, len druhý slovenský atletický halový majster Európy v atletike v ére samostatnosti, celkovo piaty v celej histórii), Európske hry v Minsku: 2. miesto na 100 m, Svetová univerziáda v Neapole: 4. na 100 m a 5. na 200 m, I. liga ME tímov v Sandnese: 3. miesto na 100 m a 2. miesto na 200 m, v hale utvoril najlepšie slovenské výkony histórie na 150 m (15,89) a 300 m (33,76). Atlétom roka sa stal druhý raz, premiérovo zvíťazil v ankete v roku 2017.

Martina Hrašnová – 2. miesto
Disciplína: hod kladivom, dátum narodenia: 21. 3. 1983, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréner: Rudolf Lukáč, umiestenia na vrcholných podujatiach v roku 2019 – MS v Dauhe: 9. miesto, I. liga ME tímov v Sandnese: 1. miesto, Európsky pohár vo vrhoch v Šamoríne: 14. miesto, kladivársky seriál IAAF: celkovo 9. miesto, B-kategória EP klubov v Tampere: 1. miesto, VII. armádne svetové hry vo Wu-chane: 2. miesto, európske tabuľky 2019: 13. miesto (72,04 m).

Tomáš Veszelka – 3. miesto
Disciplína: trojskok/diaľka, dátum narodenia: 9. 7. 1995, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréner: Radoslav Dubovský, umiestenia na vrcholných podujatiach v roku 2019 – halové ME v Glasgowe: 6. miesto v trojskoku, I. liga ME tímov v Sandnese: 1. miesto v diaľke (779 cm – osobný rekord) a 3. miesto v trojskoku, VII. armádne svetové hry vo Wu-chane: 2. miesto, v trojskoku si zlepšil osobný rekord na 17,09 m, európske tabuľky 2019: 6. miesto (17,09 m).

MLÁDEŽ

Matej Baluch – 1. miesto (prekážky a šprinty, 16. 10. 2000, AŠK Slávia Spišská Nová Ves, tréner: Edmund Kováč) – juniorské ME v Borase: 3. miesto na 400 m prekážok a 14. miesto na 110 m prekážok, medzištátne stretnutie HUN – CZE – SLO – SVK v Győri: 2. miesto na 110 m prekážok a 3. miesto na 400 m prekážok, v roku 2019 zlepšil slovenský juniorský rekord na 60 m prekážok v hale (7,98) a na 110 m prekážok vonku (13,89 a 13,88/ s nedovolenou podporou vetra aj 13,79), člen štafety SR na 4 x 100 m, ktorá dvakrát zlepšila juniorský rekord SR (41,26 a 40,92), seniorský halový majster SR na 200 m a na 110 m prekážok vonku, zlepšil sa aj v hladkých šprintoch (100 m: 10,56, 200 m: 21,67), európske juniorské tabuľky 2019: 6. miesto na 400 m prek. (51,26). Anketu Atlét roka vyhral v kategórii mládeže prvý raz.

Gabriela Gajanová – 2. miesto (800 m, 12. 10. 1999, AK ZŤS Martin, tréner: Pavel Slouka) – MS v Dauhe: 36. miesto na 800 m, ME do 23 rokov v Gävle: 4. miesto na 800 m a 6. miesto na 4 x 400 m, interkontinentálne stretnutie Európa – USA v Minsku: 4. miesto na 800 m, Diamantová liga IAAF v Lausanne: 3. miesto na 800 m, I. liga ME tímov v Sandnese: 5. miesto, európske tabuľky 2019 do 23 rokov: 1. miesto na 800 m (2:00,58).

Viktória Forster – 3. miesto (šprinty, 8. 4. 2002, ŠK ŠOG Nitra, trénerka: Katarína Adlerová) – Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Baku: 4. miesto na 200 m a 6. miesto na 100 m, medzištátne stretnutie HUN – CZE – SLO – SVK v Trnave: 2. miesto na 100 a 200 m, I. liga ME tímov v Sandnese: 8. miesto na 4 x 100 m.

TRÉNER – DOSPELÍ

Naďa Bendová (25. 2. 1975) a Róbert Kresťanko (26. 6. 1972) – 1. miesto
Bratislavská rodáčka, bývalá šprintérka, je vyštudovaná trénerka atletiky na FTVŠ UK v Bratislave, ktorá v minulosti pracovala aj ako letuška. Okrem slovenského šprintérskeho rekordéra, halového majstra Európy na 60 m Ján Volka, ktorého trénuje od septembra 2013, mala pod palcom v roku 2019 štafetu juniorov na 4 x 100 m v zložení Rastislav Jelínek, Samuel Sloboda, Jakub Benda, Matej Baluch (dvakrát zlepšili juniorský rekord SR – 41,26 a 40,92) a štafetu starších žiačok klubu Naša atletika Bratislava na 4 x 60 m v zložení Sandra Veselská, Ela Čederlová, Ema Bendová, Tereza Čorejová (rekord SR 29,76). Okrem toho trénuje takmer 80 detí z klubu Naša atletika Bratislava.
Rodák z Prievidze sa stará o Volkovu silovú prípravu. V minulosti bol úspešný desaťbojár (os. rekord 6635 bodov) a ako člen posádky dvojbobov a štvorbobov SR štartoval na ZOH 2002, 2006 a 2010. Okrem Jána Volka sa stará aj o kondíciu a silu ďalších popredných slovenských atlétov, šprintérov Jakuba Bendu, Samuela Slobodu i kladivára Daniela Danáča, spolupracuje aj s lyžiarskou akadémiou Veroniky Zuzulovej a s hokejovým reprezentantom Adamom Ružičkom.
Bendová s Kresťankom sa trénermi roka v kategórii dospelých sa stali druhý raz, premiérovo zvíťazili v ankete v roku 2017.

TRÉNER – MLÁDEŽ

Edmund Kováč (4. 6. 1970) – 1. miesto
V klube AŠK Slávia Spišská Nová Ves doviedol k bronzu na MEJ 2019 v Borase prekážkara na 400 m Mateja Balucha, ktorý pod jeho trénerskou taktovkou absolvoval životnú sezónu. K trénovaniu svojho úspešného zverenca sa dostal tak trochu náhodou na jeseň 2015 po úmrtí trénera Ľudovíta Stracheho. Jeho skupiny sa najskôr nemal kto ujať. Po krátkom období, keď spišskonovoveské nádeje pripravovala Ľudmila Strache, sa ich ujal Edmund Kováč a vydržal pri nich až doteraz. Je o rok mladší brat bronzového prekážkara na 110 m z MS 1997 v Aténach Igora Kováča.

VETERÁN ROKA

Miroslav BAJNER (7. 9. 1957) – 1. miesto
V marci na veteránskych halových majstrovstvách sveta (WMACI 2019) v poľskom meste Toruň získal zlatú medailu v súťaži 60 až 64-ročných mužov výkonom 335 cm spoločne s Dirkom Eckardtom z Nemecka. Obaja mali až do 335 cm “čistý zápis”, potom však neuspeli na 350 cm. Šesťdesiatdvaročný pretekár AC Stavbár Nitra pridal potom v septembri na ME (EMAC 2019) v Benátkach bronz výkonom 340 cm. Bajnerova zbierka cenných kovov z vrcholných svetových a európskych podujatí je už 2 – 4 – 4. Ocenenie „Veterán roka“ získal druhý raz, premiérovo to bolo v roku 2016.

PREKVAPENIE ROKA

Matej Baluch (16. 10. 2000) – 1. miesto
Talentovaný prekážkar a šprintér z AŠK Slávia Spišská Nová Ves si hneď v premiére na vrcholnom podujatí vybojoval medailu. Na juniorských ME v Borase obsadil 3. miesto na 400 m prekážok a 14. miesto na 110 m prekážok. V medzištátne stretnutie HUN – CZE – SLO – SVK v Győri skončil na 110 m prekážok druhý a na 400 m prekážok tretí. V roku 2019 zlepšil slovenský juniorský rekord na 60 m prekážok v hale (7,98) a na 110 m prekážok vonku (13,89 a 13,88/ s nedovolenou podporou vetra aj 13,79), bol i člen štafety SR na 4 x 100 m, ktorá dvakrát zlepšila juniorský rekord SR (41,26 a 40,92). Baluch je seniorský halový majster SR na 200 m a na 110 m prekážok vonku, zlepšil sa aj v hladkých šprintoch (100 m: 10,56, 200 m: 21,67). V európskych juniorských tabuľkách 2019 mu patrí na 400 m prek. 6. miesto za čas 51,26.

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk