AKTUALIZÁCIA: Annu Kirnovú opäť zvolili do rady Európskej atletiky, spomedzi žien dostala najviac hlasov, Bulhar Karamarinov ostáva prezidentom EA

Pôvodný text doplnený o vyjadrenie Anny Kirnovej.

Paráda! Annu Kirnovú delegáti 28. kongresu Európskej atletiky (EA) v Belehrade zvolili opäť do rady EA, čo je najvyšší exekutívny orgán Európskej atletiky. Dlhoročná generálna a medzinárodná sekretárka SAZ získala spomedzi kandidujúcich žien najviac hlasov – až 42.

Spolu s ňou budú členkami rady v rokoch 2023 – 2027 aj Aleksandra Vojneská Ziková (Sev. Macedónsko, 41 hlasov), Anne Farsethová (Nórsko, 39), Gvanca Mikeladzeová (Gruzínsko, 37) a Tia Hellebautová (Belgicko, 36). V 13-člennej rade Európskej atletiky má totiž každé pohlavie zaistených po 5 miest. Neuspeli Rakúšanka Sonja Spendelhoferová a Constantina Ditová z Rumunska.

Anna Kirnová: „Aj pred kongresom som vravela, že šanca vždy existuje, ale my sme sa pred voľbami nevenovali lobingu. Išla som s kožou na trh s tým, že nezastupujem len seba, ale aj SAZ a ďalšie národné zväzy. Tajne som dúfala, že sa do rady znova dostanem, ibaže ešte aj v Belehrade sa večer pred voľbami vytvárali rôzne diskusné skupinky – ale bez mojej účasti – kde sa debatovalo, kto koho podporí. Jeden z delegátov mi potom prezradil, že v rámci tých skupiniek si jednotlivé krajiny vyjadrovali vzájomne podporu. My s prezidentom SAZ Petrom Korčokom sme sa dohodli, za koho bude Slovensko hlasovať a s čistým svedomím sme to presne tak verejne prezentovali, keď sa nás na to pýtali. Nežiadali sme však o to, aby tí, ktorých sme si vybrali, na oplátku volili mňa. Aj preto som si nebola celkom istá, či prejdem. Vedela som však, že mnohí majú ku mne veľmi pozitívny vzťah. Na piatkovej kandidátskej prezentácii bola celkovo veľmi prajná atmosféra – každému zatlieskali, niekomu silnejšie, niekomu slabšie. Ja som mala z môjho vystúpenia dobrý pocit, vycítila som, že delegátom sa moja prezentácia páčila. Viacerí mi dokonca povedali, aby som sa nebála, že vo voľbách uspejem. To ma povzbudilo. Na druhý deň tesne pred voľbami mi nebolo všetko jedno, ale keď sa objavili výsledky, spadol mi kameň zo srdca. Aj staronový prezident Dobromir Karamarinov bol rád, že ma zvolili, lebo pred voľbami mi opatrne naznačil, že by bol rád, keby som v rade EA pokračovala.“

„Zvolenie Anky Kirnovej je dobrá správa nielen pre ňu, ale aj pre celú slovenskú atletiku, ktorá sa snaží byť v rámci kontinentu veľmi aktívna. Delegáti kongresu ocenili Ankine dlhoročné skúsenosti a 35 rokov práce pre náš zväz. Čo sa týka jej šancí, bol som optimista, pretože z kandidujúcich žien bola jednoznačne najskúsenejšia,“ skonštatoval po úspešných voľbách prezident SAZ Peter Korčok.

Generálny sekretár zväzu Vladimír Gubrický, ktorý bol tiež účastník 28. kongresu EA v Belehrade, ešte dodal: „Po príchode do dejiska som pozorne vnímal nálady a z debát s inými som nadobudol presvedčenie, že Anna Kirnová potvrdí svoje členstvo v rade EA. SAZ je v posledných rokoch na diplomatickom a organizátorskom poli veľmi aktívny, preto si myslím, že aj toto sa premietlo do úspešného znovuzvolenia. Voľby boli tajné, demokratické, treba ich rešpektovať, aj keď možno na niektoré posty sme mali iných favoritov.”

Ďalšími členmi rady EA sa stali Slobodan Brankovič (Srbsko), Frank Carreras (Gibralatár), Raul Chapado (Španielsko), Márton Gyulai (Maďarsko), Jürgen Kessing (Nemecko), Stefano Mei (Taliansko), Antti Pihlakoski (Fínsko) a Erich Teigamägi (Estónsko).

Staronovým prezidentom Európskej atletiky (EA) sa stal 65-ročný Bulhar Dobromir Karamarinov.  Vo voľbách získal 28 hlasov, za jeho protikandidáta, šéfa Českého atletického zväzu Libora Varhaníka hlasovalo 21 delegátov. Karamarinova prvý raz zvolili za prezidenta EA 14. októbra 2021 na kongrese v Lausanne, keď vo funkcii nahradil zosnulého Sveina Arneho Hansena. Bulharský funkcionár sa vtedy stal šiestym šéfom Európskej atletiky. V rade EA pôsobil od roku 2007, v roku 2015 ho zvolili za prvého viceprezidenta.

Prvý raz v histórii bude mať EA dve viceprezidentky. Z pätice kandidátov totiž zvolili Cherry Alexanderovú z Veľkej Británie a Švédku Karin Gruteovú Movinovú. Tretí viceprezidentský post obsadí Jean Gracia z Francúzska.

Annu Kirnovú zvolili prvý raz do rady EA delegáti kongresu v Prahe v apríli 2019. Z 23 kandidátov dostala dlhoročná generálna sekretárka SAZ (1998 – 2013) a v súčasnosti medzinárodná a športová sekretárka Slovenského atletického zväzu tretí najvyšší počet hlasov – 42 z 50 možných. O jeden viac ako ona dostali len Francúz Jean Gracia (43) a Márton Gyulai z Maďarska. Pre slovenskú atletiku bolo zvolenie Anny Kirnovej obrovský diplomatický úspech, v takejto vysokej pozícii v EA ešte nijaký náš atletický funkcionár nepôsobil.

KTO JE ANNA KIRNOVÁ

Narodená: 24. 7. 1959 v Žiline.

Vzdelanie: FTVŠ UK v Bratislave, telesná výchova – angličtina (1978 – 1983), rigorózna skúška z pedagogiky (1985).

Pôsobenie v športe/atletike: bývalá atlétka, majsterka SR a medailistka z M-SR v behu na dlhé vzdialenosti, asistentka na katedre atletiky na FTVŠ UK v Bratislave (1983 – 1985), trénerka mládeže na Športovom gymnáziu v Bratislave (1985 – 1988), pracovníčka Slovenského atletického zväzu (1988 – doteraz, 1999 – 2013 generálna sekretárka, 1993 – 1998 a 2013 – doteraz medzinárodná sekretárka), sekretárka organizačných výborov viacerých EP/ME tímov v Banskej Bystrici, EP v chôdzi v Dudinciach (1998, 2001, 2013), členka kandidátskych výborov MS 1997 v polmaratóne v Košiciach, ME 2017 v krose a EP 2019 vo vrhoch v Šamoríne, členka medzinárodnej komisie SOŠV, členka komisií EA (Reflection Comission 2012 – 2015, Education Working Group 2016 – 2017), členka rady EA (2019 – 2023)

Jazykové zručnosti: angličtina, taliančina, ruština.

Ocenenia: EA Women Leadership Award (2011), Bronzový odznak SOŠV (2019).

(GB)

Na prvej snímke Anna Kirnová s prezidentom EA Dobromirom Karamarinovom (druhý sprava), prezidentom SAZ Petrom Korčokom (prvý sprava) a generálnym sekretárom SAZ Vladimírom Gubrickým, na druhej slovenskí zástupcovia na kongrese EA v Belehrade.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk