ANKETA: Svetová atletika zastavila kvalifikačný proces na OH. Čo na to slovenská elita?

Rozhodnutie Svetovej atletiky (WA) od 6. apríla 2020 do 30. novembra 2020 zmraziť svetové rebríčky a zastaviť možnosť plniť limity na budúcoročné OH v Tokiu, mnohých nemilo zaskočilo – atlétov, trénerov, funkcionárov, organizátorov podujatí, manažérov.

V praxi to znamená, že ak by sa aj situácia s koronavírusovou pandémiou upokojila, a trebárs v závere leta a na jeseň by sa už dalo súťažiť, žiadne preteky by sa do kvalifikácie na OH nepočítali. Chodci a maratónci, ktorí súťažia dva či trikrát do roka, by stratili na jeseň šancu plniť tokijské limity a museli by čakať až do jari namiesto toho, aby sa tí, čo uspejú, v tom čase už mohli pripravovať na OH Tokio 2020.

Rozhodnutie Svetovej atletiky prinieslo i možnosť vzniku kurióznej situácie: ak by niekto na konci augusta (alebo v inom termíne, ak sa šampionát uskutoční) získal v Paríži titul majstra Európy a vo svetovom rekorde, pre olympijský kvalifikačný proces by to bolo úplne bezvýznamné. Nezískal by žiadne body do renkingu a ani limit by mu neplatil… Jednoducho – nič.

Svetová atletika svojím unáhleným utorkovým rozhodnutím predčasne zlikvidovala motiváciu pretekárskej elity vo väčšine krajín. Súťažiť by sa síce súťažilo, ibaže nezmyselne bez olympijského motivačného náboja.

Zmrazenie kvalifikačného procesu od 6. 4. 2020 bol zo strany WA dobrý krok, ibaže v ďalšom, stúpila poriadne vedľa. Stanovenie zmrazenia do 1. 12. 2020 je zlé rozhodnutie. Oveľa lepšie riešenie by bolo nestanoviť presný dátum, dokedy bude kvalifikačný proces pozastavený, ale tento dátum prispôsobiť celosvetovému vývoju situácie s koronavírusom a nechať si voľné ruky pre „rozmrazenie“.

Čo na rozhodnutie Svetovej atletiky vravia poprední slovenskí atléti, tréneri a funkcionári? Dozviete sa v ankete webu SAZ www.atletika.sk.

MATEJ TÓTH, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km: „Dosť nemilo ma to prekvapilo, nečakal som takúto zmenu. Aj keď zatiaľ nevieme, ako sa bude situácia vyvíjať s koronavírusom a možno sa aj tak nebude dať súťažiť, ale práve v utorok sme rozmýšľali, že by sme sa mohli pripraviť na jeseň a pokúsiť sa splniť na tokijskú olympiádu. Toto rozhodnutie nám, chodcom, vlastne zrušilo celú sezónu. Minimálne príprava na 50 km nemá absolútne žiadny význam. Motivovať sa ku kvalitnému tréningu bude teraz ešte náročnejšia. Musím si s celým tímom v pokoji sadnúť a rozobrať, ako teraz ďalej.“

MATEJ SPIŠIAK, šéftréner chodeckej reprezentácie a kouč Mateja Tótha: „Ach jaj, pekný bordel! Schvaľujú sa neuveriteľné veci…“

JÁN VOLKO, halový majster Európy 2019 v behu na 60 m: „Môj názor na celú vec sa zmestí do jedinej jednej vety. Je to totálna hlúposť, nemám slov…“

NAĎA BENDOVÁ, trénerka Jána Volka: „Nenachádzam vhodné slová… Ak sa v tomto roku uskutočnia parížske ME a Janko by na nich zabehol dvojstovku aj za 19,90, môže si to strčiť za klobúk! Napriek pandémii pokračujeme v príprave, v zložitých podmienkach robíme, čo sa dá, aby sme udržali Jankovu vysokú výkonnosť a bol po ukončení reštrikcií trebárs ešte v auguste či septembri schopný predviesť výkon, ktorým by sa mohol kvalifikovať na olympijské hry, a príde takéto rozhodnutie? Načo to celé robíme? To, čo spravila Svetová atletika je – jemne povedané – stupídne. Škoda sa rozčuľovať.“

MARCEL LOMNICKÝ, piaty v hode kladivom na OH 2016 v Riu de Janeiro: „Doteraz som stále veril, že sa mi v lete podarí zúročiť výborne rozbehnutú zimnú prípravu. Plán bol splniť olympijský limit 77,50 m čo najskôr. Rozhodnutie Svetovej atletiky ma sklamalo, musím sa na to ešte vyspať. Potom si poriadne premyslím, ako sa budem ďalej pripravovať. Do tokijskej olympiády ostáva ešte veľa času. V tomto roku zrejme už súťažiť nebudem, aj keby boli ME v Paríži v pôvodnom termíne na konci augusta. Nevidím v tom zmysel.“

STANISLAVA ŠKVARKOVÁ, siedma na Svetovej univerziáde 2019 v behu na 100 m prekážok: „Osobne som trošku sklamaná, hoci ešte stále presne nevieme, ako bude táto letná sezóna vyzerať. Tajne som dúfala, že súčasná situácia donúti prehodnotiť mieru spravodlivosti bodového renkingu. Myslím si, že v tomto prípade nejde o žiadne predĺženie kvalifikačného obdobia, keďže výkony do 1.12. 2020 sa nepočítajú, a v halovej sezóne – vzhľadom na podmienky na trening  – nemáme ako nominačné kritériá plniť.“

TOMÁŠ VESZELKA, šiesty na halových ME 2019 a ôsmy na ME 2018 v trojskoku: “No… neviem, ani čo povedať. V tejto situácii pre mňa ani prípadné ME v Paríži nemajú význam a nemám chuť ani súťažiť, lebo – čo ak by sa mi niečo podarilo a bolo by to potom celé zbytočné? Olympijské hry sú môj sen, nie majstrovstvá Európy…”

DANIELA LEDECKÁ, piata na Svetovej univerziáde 2019 v behu na 400 m prekážok: “Myslela som si, že ak augustové ME v Paríži nezrušia, tak by som všetky sily sústredila na to, aby som olympijský limit zabehla tam. Žiaľ, táto možnosť teraz padla, keďže limity budeme môcť znova plniť až od 1. 12. 2020. S novou situáciou sa budeme musieť vyrovnať inak, aby som sa ešte pokúsila zabehnúť limit. Bude to náročné, lebo prekážkarská štvorstovka a ani iný ekvivalent k nej sa v hale nebehá. Na splnenie limitu mi preto ostane už len pár týždňov v budúcoročnom lete.”

MICHAL MORVAY, majster SR 2019 v chôdzi na 50 km a adept štartu na OH v Tokiu: „Rozhodnutie Svetovej atletiky rešpektujem. Obdobie od apríla do decembra  je možné využiť na zdokonaľovanie sa a udržanie množstva natrénovaných kilometrov.  Uvidíme, ako sa vyvinie situácia, kedy budeme môcť súťažiť, a aká vlastne bude termínovka. Určite budem pokračovať v tréningu, ktorý prispôsobím kvalifikačným pretekom, na ktoré sa už veľmi teším.“

LUCIA VADLEJCH, slovenská rekordérka v halovom päťboji a v sedemboji vonku: “Bohužiaľ moja sezóna 2019 bola poznamenaná zranením členka, a preto z vlaňajška nemám poriadny výkon. Stopnutím možnosti plniť limity sezóna stratila trošku význam. Celá situácia je veľmi náročná, nikto nevie, čo bude, a či vôbec budú v tomto roku nejaké preteky. Som z toho, pravdu povediac, smutná, pretože hala mi vyšla a na sústredení v Afrike som sa cítila výborne. Momentálne spoločne s ostatnými viacbojármi zo zahraničia píšeme na MOV list, kde požadujeme, aby sa do olympijskej kvalifikácie počítal iba jeden výkon a nie dva. Som zvedavá, ako to dopadne.”

MARTIN KUČERA, víťaz Svetovej univerziády 2013 v behu na 400 m prekážok: „Ak sa sezóna s oneskorením predsa len rozbehne a uskutočnia sa aj ME v Paríži, nevidím dôvod, aby sa regulárne dosiahnutý výkon nepočítal do kvalifikačných kritérií pre OH v Tokiu. Rozhodnutie Svetovej atletiky sa dotkne najmä tých, ktorí vynechali halu s cieľom pripraviť sa na leto. Ušli im za ňu rebríčkové body a teraz nemôžu ani zúročiť zimnú prípravu, ktorú smerovali na leto. Nemal som dobrú sezónu 2019, preto som sa chcel čo najlepšie pripraviť na ďalšie leto a naháňať body do renkingu. Teraz moja snaha celkom stráca význam. V halovej sezóne 2020/2021 nominačné kritériá na 400m prekážok na OH v Tokiu plniť nemôžem, keďže pod strechou sa moja disciplína nebehá, preto musím len veriť, že ostanem zdravý a skúsim to znova o rok.“

ŠIMON BUJNA, semifinalista Svetovej univerziády 2019 v behu na 400 m: „Prerušenie kvalifikačného procesu na OH v Tokiu vnímam z jednej strany pozitívne, no zároveň i negatívne. Pozitívne preto, lebo je to spravodlivé z pohľadu renkingu. V každej krajine je situácia iná a vo výhode by boli momentálne atléti, ktorí by už mohli vo svojej krajine súťažiť, zbierať body, no iní nie. Negatívne preto, lebo zastavili aj plnenie limitov, čo podľa mňa nemuseli. Ak totiž niekto splní v tomto roku limit, mal by mať tiež možnosť účasti na OH, keď ju majú pretekári s limitom z roku 2019…“

TIBOR SAHAJDA, najlepší slovenský vytrvalec a 13-násobný majster SR: „Takéto niečo som teda vôbec nečakal. Nie je to normálne. Bol to pre mňa poriadny šok. Ak sa bude na jeseň súťažiť a maratónske majstrovstvá Slovenska budú na MMM v Košiciach, prípadný kvalitný výkon sa mi do svetového a kvalifikačného rebríčka na OH nebude počítať. Napriek tomu pokračujem ďalej v tréningu, ale ani poriadne neviem, čo ma má ešte motivovať…“

IVETA PUTALOVÁ, šiesta na halových MS 2016 v behu na 400 m: „Rešpektujem toto rozhodnutie. Neostáva mi iné, len snažiť sa v stanovených termínoch splniť limit. Škoda, že kvalifikačné limity sú stále také veľmi prísne, čakala som skôr, že pre skomplikovanie podmienok na prípravu takmer na celom svete, olympijské limity trochu upravia – zjemnia.“

MARCEL LOPUCHOVSKÝ, tréner Ivety Putalovej: „Ak sa už koncom augusta uskutočnia nejaké preteky, v čo verím, a niekto by aj splnil limit na olympiádu alebo zabehol kvalitný čas, nič sa mu nepočíta. Hm, zvláštne! Preto by som tento rok nazval pre viacerých atlétov ako povinne oddychový…“

MARTINA HRAŠNOVÁ, dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012 a 2014) v hode kladivom: „Z hľadiska kvalifikačného procesu sa Svetová atletika snažila o spravodlivé riešenie situácie, keďže väčšina športovcov má momentálne problém s možnosťami prípravy, a podmienky určite nemajú všetci rovnocenné. Pre mňa však bolo aj v aktuálnej situácii motivujúce zotrvávať v procese prípravy, lebo na jeseň som sa chcela pokúsiť splniť limit na OH v Tokiu. Ešte si počkám na verdikt ohľadne ME v Paríži, no keby zrušili aj tie, bude to opäť o niečo náročnejšie. Vypadnúť na také dlhé obdobie z tréningu by bolo veľmi zlé, ale trénovať len tak, bez bližšieho cieľa, nie je vôbec jednoduché.“

MIROSLAV ÚRADNÍK, bronzový v chôdzi na 20 km na Armádnych svetových hrách 2019: “Bohužiaľ, situácia je neľahká. Musíme rešpektovať Svetovú atletiku , avšak tajne som dúfal, že na jeseň, keď sa situácia s koronavírusom upokojí, bude možné absolvovať aspoň nejaké preteky a urobiť prvý kvalifikačný krok k olympiáde v Toku. Situácia sa mení, a je dosť možné, že napokon aj Svetová atletika ešte zmení svoje stanovisko. Všetko je teraz dosť neurčité . Naďalej však budem trénovať, na tom sa nič nemení.”

MARTIN PUPIŠ, šéftréner Slovenského atletického zväzu: „Rozhodnutie Svetovej atletiky považujem za veľmi nešťastné, necitlivé a navyše, chýba mi logická argumentácia, keďže prišlo ako blesk z jasného neba. V akejsi hmle logiky by som ako-tak skúšal pochopiť, ak by sa nový cyklus na plnenie kritérií začal od halových ME 2021 a následne by pokračoval cez halové MS 2021 ďalej – pokračoval by vlastne tam, kde skončil – ale stop k 1. 12. 2020 nevidím ako dobré riešenie. Južná pologuľa získa druhú šancu a na severnej pologuli zabili atletiku na celý rok 2020… Doposiaľ sme snívali ešte aspoň o ME v Paríži, mítingu P-T-S, Dudinskej päťdesiatke, MMM či národnom šampionáte, ale po utorkovom rozhodnutí Svetovej atletiky vidím už len tmu na konci tunela. Osobne ma jej verdikt i prístup sklamal. Som zvedavý, ako sa zachová Európska atletika, lebo týmto rozhodnutím, ktoré bolo údajne okrem iných odkomunikované aj s kontinentálnymi federáciami, by boli ME 2020 v Paríži absolútne zdevalvované, podobne i ďalšie podujatia. Som zvedavý, čo bude ďalej, lebo SAZ  práve včera pripravoval alternatívne varianty sezóny pre prípad zlepšenia situácie s koronavírusom, no teraz sme opäť v slepej uličke.“

PETER KORČOK, prezident Slovenského atletického zväzu: „Svetová atletika po posunutí olympijských hier hľadala úpravu kvalifikačného systému, ktorý by bol v možnosti plnenia kvalifikačných kritérií spravodlivý pre všetkých atlétov poznačených dôsledkami pandémie koranavírusu. Osobne nie som s rozhodnutím Svetovej atletiky stotožnený, napriek dostatočnej dĺžke kvalifikačného obdobia. Vynechaním majstrovstiev Európy a aj ďalších tohtoročných významných podujatí z kvalifikačného procesu sa výrazne znehodnotí ich význam pre športovcov i organizátorov. Napríklad maratóncov a chodcov toto rozhodnutie oberie aj o možnosť využiť priaznivé jesenné klimatické podmienky k dosiahnutiu potrebných výkonov. Pre nás to bude znamenať aj menší záujem elitných atlétov o naše najvýznamnejšie podujatia, ktoré sme v prípade zlepšenia súčasnej situácie plánovali zorganizovať na Slovensku v druhej polovici roka 2020 – míting P-T-S v Šamoríne, Dudinská päťdesiatka, MMM v Košiciach. Ak sa nič nezmení, nezostáva nám nič iné, len sa čo najlepšie sa pripraviť na plnenie kritérií v priebehu budúceho roka.“

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Ján Volko (na archívnej snímke z vlaňajšieho mítingu P-T-S v Šamoríne) neprijal rozhodnutie Svetovej atletiky vôbec s nadšením…

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk