Aj na prelome rokov bohatá slovenská atletická nádielka

Ani záver roka neostane na Slovensku bez atletiky. Okrem tradičných vianočných a silvestrovských behov (od 22. do 31. decembra je ich vyše 20, zoznam nájdete na www.beh.sk) sa na prelome rokov uskutočnia aj viaceré halové súťaže, no nechýba ani jedno tradičné podujatie pod holým nebom.

VIANOČNÉ ŠPRINTY (BRATISLAVA)

Už v piatok 21. decembra usporiada klub Atletika Bratislava vo fitnes centre Your Space na Prievozskej ulici v Bratislave ďalší ročník populárnych Vianočných šprintov na netradičnej 10-yradovej trati (v prepočte 9,14 m). V elitnej kategórii sa predstaví aj najrýchlejší Slovák Ján Volko, ktorý vlani štartoval len vo vyraďovacej časti, keďže mal povinnosti na slávnostnom gala večere Športovec roka 2017.

Vlani vyhral Šimon Bujna, ktorý vo finále zdolal svojho klubového kolegu zo Slávie UK Jakuba Bottlíka. Najlepší výkon dňa 1,69 sekundy však dosiahol špecialista na 400 m Denis Danáč, Volkov výkon vo vyraďovacej fáze bol 1,70 s. “Bottlík, Danáč a Volko sú v tomto roku najväčší favoriti, z našich popredných atlétok sa prihlásili Moniky Weigertová a Baňovičová,” informoval hlavný organizátor Vianočných šprintov Andrej Bician.

Okrem elity si v kategórii mix môže zasúťažiť aj verejnosť, organizátori pripravili i preteky pre deti do 12 rokov. Súťaží sa klasickým vyraďovacím spôsobom. Program v Your Space sa začína o 16.00 h súbojmi detí, o 17.00 príde na rad kategória mix a od 19.00 h si zmerajú sily elitní šprintéri na čele s Volkom. Finále v tejto kategórii je naplánované na 20.00 h.

SILVESTROVSKÁ CENA V HODE BREMENOM (TRNAVA)

V predposledný deň roka sa v Trnave uskutoční už 36. ročník Silvestrovskej ceny v hode 10,5 kg vážiacim bremenom, ktorý organizuje miestny atletický klub AŠK Slávia v spolupráci s mestom Trnava. Vlani už piaty raz zvíťazil rekordér podujatia Marcel Lomnický (2004, 2013, 2014, 2016, 2017) pred Karolom Končošom. „Obaja mi už avizovali, že si prídu zahádzať aj v tomto roku,“ informoval exmajster Európy v hode kladivom a 19-násobný víťaz Silvestrovskej ceny Libor Charfreitag ml., ktorý sa tiež predstaví vo vrhačskom kruhu. Práve jeho rodičia, mama Eva a otec Libor st., sú už roky hlavní organizátori koncoročného vrhačského stretnutia. V mužskej kategórii patrí rekord podujatia Marcelovi Lomnickému (43,76 m – 2013), zo žien dosiahla historicky najlepší výkon dvojnásobná kladivárska vicemajsterka Európy Martina Hrašnová (27,24 m – 2012).

Obľúbené podujatie, ktorého motto je „Súťažiť môže každý, kto sa prihlási, a neobáva sa, že poletí ďalej ako bremeno“, sa začne v sobotu 30. decembra o 10.00 h vo vrhačskom sektore štadióna AŠK Slávia Trnava. Prví traja v oboch hlavných kategóriách plus najlepší veteráni dostanú vecné ceny. 

O POHÁR MATEJA TÓTHA (BANSKÁ BYSTRICA)

Hneď po vianočných a novoročných sviatkoch pokračuje atletické dianie už v piatok 4januára 2019 od 11.00 h v hale banskobystrického športového gymnázia 3. ročníkom chodeckých pretekov O pohár Mateja Tótha, ktoré organizuje SAZ, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica a ŠG Banská Bystrica. Podujatie bude zároveň slovenský šampionát v kategórii juniorov a staršieho žiactva. Súťažiť s abude v kategóriách od mladšieho žiactva po dospelých, pričom muži budú šliapať 5000 a ženy na čele so šiestou najlepšou päťdesiatkárkou Európy Máriou Katerinkou Czakovou 3000 metrov.

JUMPERIA (TRENČÍN, NITRA, BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA, LUČENEC)

V sobotu 5. januára 2018 sa v Trenčíne začne nový skokanský seriál Jumperia – Slovenská skokanská tour 2019. Má päť základných kôl, okrem trenčianskeho sa bude súťažiť ešte v Nitre (15. 1.), Banskej Bystrici (23. 1.), Bratislave (1. 2.) a Lučenci (5. 2.).

„Nadväzujeme na tradíciu Latky piatich miest, no seriál sme v snahe podporiť skoky na Slovensku rozšírili aj o ďalšie disciplíny,“ vysvetľuje hlavný organizátor seriálu Jumperia Michal Škvarka. „Princíp však ostáva rovnaký – do finále seriálu Jumperia 9. februára, ktoré bude predprogram jubilejného 25. ročníka Banskobystrickej latky, postúpi päť najlepších výškarov a výškariek v každej kategórii. Potrebná je však účasť v troch základných kolách, keďže každému pretekárovi sa do hodnotenia počítajú tri najlepšie výsledky.“

V úvodnom kole v Trenčíne sa bude súťažiť vo výške, diaľke a trojskoku, v Nitre a v Lučenci len vo výške, v Banskej Bystrici v športovej hale ŠG sa uskutočnia všetky štyri skokanské disciplíny vrátane žrde, v Bratislave budú v programe Jumperie výška a diaľka.  

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Hlavná hviezda Vianočných štartov 2018 bude najrýchlejší Slovák Ján Volko.

FOTO ATLETIKA BRATISLAVA

Spomienka na mrazivú Silvestrovskú cenu v hode bremenom v roku 2010 (zľava): Tomáš Kružliak, Libor Charfreitag a MArcel Lomnický.

FOTO SITA/IVAN KOPČÁNI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk