Tibora Sahajdu prenasleduje smola. Dlhodobo jeden z najlepších slovenských vytrvalcov bude aj tretí rok za sebou chýbať na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Zdravotné problémy nepustili trojnásobného maratónskeho majstra SR a ôsmeho muža historických slovenských tabuliek – časom 2:15:25 z MMM 2019 – na štart jubilejného 100. ročníka a rovnaký dôvod mu zabránil v aktívnej účasti na oslavách storočnice podujatia. Majstrovstvá Slovenska tým prišli o jedného z favoritov a obhajca vlaňajšieho titulu Marek Hladík o najvážnejšieho súpera.
Zverenec Vladimíra Molčana v Cassovia Running Teame Sahajda síce v januári nedokončil nádejne rozbehnutý januárový maratón v Seville, ale v máji si zabehol osobný rekord 1:04:26 na polmaratóne v Košiciach a ešte v auguste zdolal na pretekoch Night Run v Liptovskom Mikuláši šampióna na 10 km Petra Ďureca. Potom sa však ozvali bolesti šľachy v pravom členku a diagnóza znela – zlomenina.
„Žiaľ, zdravotné problémy vyradili Tibora Sahajdu z účasti. Uvidíme, kto napokon získa titul majstra Slovenska,“ potvrdil zlú správu riaditeľ MMM Branislav Koniar.
Tie lepšie sa týkali favoritov na celkové prvenstvo. Organizátori už dávnejšie avizovali, že priemer osobných rekordov trojice najrýchlejších bude 2:04:55, teda hlboko pod rekordom Philemona Rona 2:06:55 spred roka. A svoj sľub dodržali.
S najlepším kariérnym časom 2:04:43 na konte sa v nedeľu 6. októbra postaví na štart Asrar Hiyrden Abderehman. Dvadsaťštyriročný Etiópčan ho dosiahol v roku 2022 práve v Seville, ale tento rok na tom istom podujatí finišoval až 53. za 2:12:04. Uvidíme teda, ktorú svoju tvár ukáže v Košiciach. Podobne sú na tom Keňania Barselius Kipyego a Nicholas Kirwa. Obaja dosiahli svoj doterajší maratónsky vrchol v roku 2021 – Kipyego v Paríži (2:04:48) a Kirwa v Miláne (2:05:01). Tridsaťjedenročný Kipyego vlani nedokončil maratón v Soule a tento rok ešte nebežal, jeho o rok mladší krajan je na tom s aktuálnou formu zrejme o niečo lepšie – v marci bol tretí v čínskom Wu-si (2:06:57).
Ďalší pokus o prekonanie traťového rekordu bude mať Jackline Cheronová. Keňanka vlani v Košiciach zvíťazila za 2:24:43 h, za výkonom Margaret Agaiovej z roku 2022 (2:24:04) zaostala o 39 sekúnd. Jej šance ešte zvýšil výrazný posun osobného maxima na 2:21:40 v aprílovom Hamburgu.

„Pole favoritov vyzerá byť podľa papierových predpokladov veľmi silné. Uvidí sa však až na trati. Aj nedávno sme na maratóne v Berlíne videli úžasné zvraty a osobné rekordy, pri ktorých si niektorí zlepšili maximá aj o 5-6 minút. Myslím si, že aj vytrvalci s osobnými rekordmi na úrovni 2:10 môžu miešať karty a skončiť veľmi vysoko,“ predpovedal Koniar.
Päť dní pred štartom jubilujúceho podujatia poslal do Košíc exkluzívny videopozdrav Eliud Kipchoge. Dvojnásobný olympijský víťaz v súvislosti s blížiacim sa maratónom okrem iného odkázal: „Rád by som zaželal veľa šťastia všetkým bežcom, ktorí sa zúčastnia na maratóne v Košiciach. Je jedným z najstarších na svete a bežci tak majú príležitosť užiť si jeho atmosféru a úspešne dobehnúť do cieľa. Všetkým k tomu prajem ešte raz len to najlepšie.“
Želanie fenomenálneho kenského vytrvalca putuje aj k stovkám „prvobežcov“. Bude medzi nimi tiež bývalá úspešná biatlonistka Ivona Fialková. Po dvoch tohtoročných augustových testoch na trati polmaratónu v Rajci a v Brezne sa predstaví prvý raz na kráľovskej trati práve v Košiciach.
„Vedela som, že po skončení aktívnej biatlonovej kariéry by som chcela absolvovať maratón. Zatiaľ mám skúsenosti s polovičnou traťou, no teraz prišiel čas odbehnúť aj celý maratón. Vôbec nebolo ťažké vybrať si na túto premiéru miesto. Od začiatku som vedela, že to bude legendárny košický maratón a už sa naň veľmi teším, hoci mám k nemu aj veľký rešpekt,“ povedala dvojnásobná olympionička. Na trať sa vydá so štartovým číslom 1464.
Čo nevidieť storočný MMM poteší aj filatelistov. K doposiaľ štyrom pamätným známkam spojeným s najstarším európskym maratónom (z rokov 1956, 1980, 1997 a 2014) pribudne piata. Oficiálne ju predstavia v piatok 4. októbra na Expo MMM v Kulturparku. Jej podobu zo známych motívov vytvoril výtvarník Mykola Kovalenko, nominálna hodnota známky je 1,90 eura. Pre všetkých záujemcov bude k dispozícii spolu s príležitostnou pečiatkou na Expo MMM 4. a 5. októbra a v deň maratónu aj na Hlavnej pošte Košice I.
Dňom konania 101. ročníka MMM sa oslavy storočnice neskončia. V nedeľu 27. októbra sa organizátori maratónu i jeho priaznivci odvezú historickým parným vlakom do Turne nad Bodvou, aby sa tu s predstaviteľmi a obyvateľmi obce stretli na spomienkovej slávnosti. Na druhý deň, v pondelok 28. októbra, sa symbolicky osem bežcov vydá po stopách svojich predchodcov s cieľom pri buste zakladateľa Vojtecha Bukovského na košickom Námestí maratónu mieru. Historický vlak odíde do Turne 27. októbra z hlavnej stanice v Košiciach o 8.30 h a na cestu späť sa podľa grafikonu vydá o 15.15 h.
(JM, MMM)
FOTO PETER JESENSKÝ





