Bronzový štatút prilákal na 54. ročník chodeckej Záhoráckej dvadsiatky do Borského Mikuláša aj medailistov z OH, MS a ME

Najstaršie slovenské chodecké podujatie, Záhorácku dvadsiatku v Borskom Mikuláši, ktorá sa prvý raz uskutočnila už 17. mája 1970, ozdobia v sobotu špičkoví svetoví chodci. Medzi prihlásenými na 54. ročník podujatia sú strieborný na 50 km z OH 2021 v Tokiu/Sappore Nemec Jonathan Hilbert, skvelý Joao Vieira z Portugalska, vicemajster sveta 2019 na 50 km a celkovo 4-násobný medailista z MS a ME, bronzová z MS 2015, strieborná z ME 2014 a obhajkyňa prvenstva Ľudmila Oľanovská z Ukrajiny či bronzová z ME 2022 na 35 km Maďarka Viktória Madarászová.

Záhorácka dvadsiatka – piaty raz za sebou však bude hlavná disciplína súťaž mužov a žien na 10 km – bude mať takisto ako vlani bronzový štatút seriálu World Athletics Race Walking Tour s možnosťou získavať body do svetového rebríčka i do kvalifikácií na vrcholné svetové či európske podujatia.

„Fakt, že máme znova bronzový štatút, sa nám veľmi osvedčil. Už na vlaňajšej účasti bolo vidieť, že stúpol záujem kvalitných pretekárov, a v tomto roku je to ešte výraznejšie. Možno nás bude dodatočne mrzieť, že sme sa nevrátili k 20-kilometrovej trati, čo by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo ešte vyšší záujem špičkových chodcov. O rok by sme už chceli dvadsiatku, ale bez bronzového štatútu to nebude mať význam,“ objasňoval riaditeľ 54. ročníka Záhoráckej dvadsiatky Roman Gazárek.

Práve preteky v Borskom Mikuláši mali byť – ako skonštatoval chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík – zlatá baňa na body pre našich najlepších už aj v kvalifikácii na OH 2024 v Paríži. Situácia sa však, žiaľ, skomplikovala.

„Marika Katerinka Czaková a Mišo Morvay sa už pripravujú na augustové MS na 35 km v Budapešti a borskomikulášske preteky im termínovo do prípravy nezapadli. Dvanásťnásobný chodecký šampión Miro Úradník sa zasa zotavuje zo zranenia a stále nie je isté ani to, či pôjde na MS. S chorobami bojovali Černý a Hačundová – Dominik sa pasoval s veľmi silnou peľovou alergiou, Ema s mimoriadne silnou chrípkou a je len dva týždne po chorobe. Hanka Burzalová sa po problémoch s kolennou šľachou nevie dostať do niekdajšej formy,“ vyratúval Roman Benčík, s čím zápasí slovenská elita.
„V najlepšej forme je momentálne Klaudia Žárska. Darí sa jej na tréningoch, na lige v Banskej Bystrici predviedla kvalitnú päťku. Žiaľ, na väčších súťažiach zatiaľ nepresvedčila, no verím, že sa to raz obráti. Spomínam si, že v minulosti sa takto trápil aj Robo Valíček, no potom nechýbal na vrcholnom podujatí vari päť či šesť rokov,“ dodal Roman Benčík.

Sobotné preteky v Borskom Mikuláši budú zároveň domácim šampionátom na 10 km. U mužov je napriek nepohode hlavný favorit Dominik Černý (majster SR 2019/20 km, 2022/ 10 km a 20 000 m, 2023/20 km), v štartovke sú veterán Milan Rízek a aj stále súťažiaci kouč Ľuboš Machník. Ten spolu s Romanom Benčíkom pripravuje v banskobystrickej Dukle aj trio dievčat, z ktorých by mala vzísť nová šampiónka. Pri absencii 20-násobnej majsterky SR Márie Katerinka Czakovej sa o zlato „pobijú“ obhajkyňa titulu Hana Burzalová (majsterka SR 2021/35 km, 2022/10 km, 20 000 m, 35 km), Ema Hačundová (majsterka SR 2023/20 km, 35 km) a Klaudia Žárska (majsterka SR 2020/10 km, 2022/3000 m v hale).

Záhorácku dvadsiatku organizuje z poverenia SAZ a ZsAZ občianskej združenie Záhorácka dvadsiatka a obec Borský Mikuláš na čele so šéfom organizačného výboru Róbertom Macekom, riaditeľom pretekov Romanom Gazárkom a manažérkou podujatia Danou Gašpárkovou. Päťdesiaty štvrtý ročník sa začne o 16.00 h slávnostným otvorením, po ňom budú nasledovať mládežnícke a veteránske súťaže. Záhorácka dvadsiatka vyvrcholí o 18.00 h pretekmi v hlavných kategóriách na 10 km.

„Vzhľadom na posun termínu na 17. jún sme posunuli aj čas štartu, aby mali chodci lepšie podmienky. Toto by sme chceli zachovať aj v budúcnosti, aj keby boli preteky o nejaký týždeň či dva skôr,“ dodal Roman Gazárek.

V stredu popoludní bolo na bronzový 54. ročník Záhoráckej dvadsiatky prihlásených 110 chodkýň a chodcov z 15 krajín (Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Taliansko, Nemecko, Mexiko, Maďarsko, Austrália, Česko, Kanada, Grécko, Poľsko, Kazachstan, Portugalsko, Slovensko). Okrem už spomenutých hviezd ako Hilbert, Vieira, Oľanovská či Madarászová sú prihlásení aj víťaz EP 2017 na 50 km Ivan Banzeruk z Ukrajiny či mexický olympionik Isaac Palma, zo žien 12. na ME 2022 na 20 km Grékyňa Christina Papadopulouová či vlani  na „Búroch“ druhá a na MS v Eugene 12. na 20 km Ukrajinka Hanna Ševčuková.

V minulosti na Záhoráckej dvadsiatke štartovali štyria olympijskí víťazi – Robert Korzeniowski z Poľska, Ekvádorčan Jefferson Peréz a Slováci Jozef Pribilinec s Matejom Tóthom, ktorý je s deviatimi prvenstvami rekordér pretekov a je aj najčastejšie  zvečnený na mramorovom obelisku s menami víťazov Záhoráckej dvadsiatky.

(GB)

text k foto:

Na snímkach štartové pole chodcov na lanskom 53. ročníku Záhoráckej dvadsiatky (na čele M. Úradník), obhajcovia titulov majstrov SR Dominik Černý a Hana Burzalová, na tretej Ľudmila Oľanovská z Ukrajiny, Dominik Černý a Čech Vít Hlaváč.

FOTO ZAHORACKA.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk