Šéftréner Martin Pupiš: Volkovo zlato je výnimočné, ale stále sme ako kokosy na snehu

Deväťčlenná slovenská výprava obsadila v konečnej medailovej bilancii na 35. halových majstrovstvách Európy v škótskom Glasgowe zásluhou zlata šprintéra Jána Volka lichotivé 10. miesto spolu s ďalšími 4 krajinami. Najúspešnejšie bolo takisto ako pred dvoma rokmi v Belehrade 2017 Poľsko (5 – 2 – 0) pred Veľkou Britániou (4 – 6 – 2) a Španielskom (3 – 2 – 1). Slovensko sa paradoxne ocitlo pred atletickou veľmocou ako je Nemecko, ktoré ostalo bez zlatej medaily (0 – 4 – 1). Česku patrila s jedným bronzom 23. pozícia.

„Celkovo možno vnímať vystúpenie našej výpravy pozitívne – splnili sme stanovený cieľ a získali sme dve umiestenia v prvej osmičke. Zlato Jána Volka na šesťdesiatke je niečo výnimočné, vysoko hodnotím aj vystúpenie trojskokana Tomáš Veszelku, ktorého 6. miesto má tiež kvalitu. Oni dvaja boli lídri výpravy a vyčnievali nad ostatnými. Okrem toho sme u ostatných videli štandardné výsledky, no boli aj sklamania,“ hodnotil účinkovanie slovenského tímu šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš.

V bodovaní krajín (1. – 8. miesto) nazbierala 9-členná slovenská výprava 11 bodov a skončila na 22. priečke. Volko prispel do tejto bilancie 8 bodmi za prvú priečku a trojskokan Tomáš Veszelka 3 bodmi za šiestu. V tomto poradí jasne triumfovala Veľká Británia (122,5) pred Poľskom (2), Francúzskom (72), Španielskom (69), Nemeckom (66,5) a Ukrajinou (48,5). Česko skončilo šestnáste s 19 bodmi.

Šéftréner SAZ poukázal aj na zložité podmienky na halovú atletiku na Slovensku. K dispozícii sú len dve haly – Elán v Bratislave a tréningová v Banskej Bystrici, ktorá však nemá štandardný 200-metrový ovál.

„Stále sme však v halovej atletike ako kokosy na snehu, keďže možnosti pre našich atlétov na zimný tréning v hale sú okrem Bratislavy žalostné. Takisto treba vnímať aj určité limity bratislavskej haly. Predsa len, na ovále má len štyri dráhy a využitie rovinky šprintérmi je tiež limitované tým, že plochu využívajú aj iné športy. Napríklad z debát počas šampionátu sme sa dozvedeli, že len v Glasgowe je päť hál porovnateľných s Emirates arénou, v ktorej sa konali halové ME, pričom Glasgow je porovnateľný s Bratislavou…,“ podotkol šéftréner.

SLOVENSKÁ DEVIATKA OČAMI ŠÉFTRÉNERA

Ján Volko: Predviedol fantastický a spoľahlivý výkon aj napriek nie práve optimálnemu zdravotnému stavu. Máme sa na čo tešiť, keď bude stopercentne fit. Celý jeho tím odviedol výbornú prácu. Myslím, že viacerí sa zhodneme, že zlato v najsledovanejšej disciplíne šampionátu je pre malú krajinu ako Slovensko viac ako sen.

Tomáš Veszelka: Myslím si, že vo veľkom štýle nadviazal na vlaňajšie ME v Berlíne, v porovnaní s nimi sa posunul o dve miesta dopredu. Podal výborný výkon, navyše v kvalifikácii dosiahol absolútny osobný rekord 16,78 m, čo sa na veľkom podujatí cení. Bolo by fajn, ak by sa aj naši ostatní pretekári dokázali takto pripraviť na vrcholy a atakovať, či dokonca prekonať svoje osobné maximá. Bez toho sa uspieť nedá. 

Matúš Bubeník: Veľká škoda, že mu tesne ušiel postup do finále. Myslím, že na jeho výkonoch sa v poslednom období podpísali častejšie zmeny trénerov, avšak halové ME ukázali, že jeho účinkovanie v tréningovej skupine trénera Karasa začína naberať správny smer. Vzhľadom na nie celkom vydarenú sezónu bol jeho výkon dobrý, cení sa sezónne maximu 225 cm.

Lukáš Beer: Od neho sme čakali boj o finále, minimálne, alebo aspoň o prvú dvanástku. Jeho výkon je pre mňa sklamaním, ale asi oveľa väčším pre neho samotného. Nakoľko je to športovec, ktorý sa atletike venuje len popri zamestnaní v skromných podmienkach, nemožno ho zatracovať.

Stanislava Lajčáková: Predviedla kvalitný výkon, ukázala svoj vysoký štandard, pričom len málo jej chýbalo na postup do semifinále. Len o dve stotinky zaostala za osobným rekordom, pričom umiestnením prekročila svoje i naše očakávania, keďže mala najslabší osobák z prihlásených. Myslím si, že glasgowské umiestenie je pre ňu dobrý odrazový mostík do budúcnosti. Jednoznačne potvrdila, že jej nominácia na halové ME aj bez limitu EA bola správna.

Alexandra Štuková: Dúfal som tajne, že bude schopná zabojovať o prvú dvanástku, čo sa, žiaľ, nepodarilo. Čakali sme od nej viac, ale verím, že v sebe nájde chuť a sily zabojovať možno aj o účasť na OH v Tokiu. S jej vystúpením nemôžem byť spokojný, hoci čiastočne doplatila aj na to, že štartovala v najpomalšom rozbehu.

Šimon Bujna: Ukázal sa v dobrom svetle, atakoval sezónne maximum, čo stačilo na postup do semifinále. Každému je asi jasné, že Šimon je šprintér smerujúci skôr k behom na 200 a 400 metrov, takže účasť v semifinále HME je preňho výborný odrazový mostík do prípravy na spomenuté disciplíny.“

Iveta Putalová: Jej výkon je sklamanie, ale nielen pre mňa a verejnosť, ale najmä pre Ivetu. Verím, že opäť nájdu s trénerom Lopuchovským správnu cestu k úspechu tak ako v minulosti.

Jej slabší výkon pripisujem najmä tomu, že sa v príprave zamerali na 800 m a štvorstovka v Glasgowe bola iba akýmsi východiskom z núdze. Šampionát ukázal, akú veľkú cenu malo je 4. miesto na HME2015.

Monika Weigertová: Neoslnila, ale určite ani nesklamala. Po dlhodobých zdravotných problémoch ukázala pevnú vôľu, správne smerovanie svojej kariéry a aj oprávnenosť nominácie na halové ME 2019. Verím, že glasgowský štart bude pre ňu ďalší pozitívny impulz.

SLOVÁCI V GLASGOWE – PREHĽAD UMIESTENÍ

1. miesto: Ján Volko (60 m, 46 účastníkov) 6,60 (1. vo IV. rozbehu 6,69, 1. v II. semifinále 6,61)

6. miesto: Tomáš Veszelka (trojskok, 18 účastníkov) 16,35 (4. v kvalifikácii 16,78 – absolútny osobný rekord)

10. miesto: Matúš Bubeník (výška, 19 účastníkov) 225 v kvalifikácii (sezónne maximum)

17. miesto: Lukáš Beer (výška, 19 účastníkov) 216 v kvalifikácii

18. miesto: Stanislava Lajčáková (60 m prek., 28 účastníkov) 8,28 v rozbehu (6. v III. rozbehu)

20. miesto: Alexandra Štuková (800 m, 21 účastníkov) 2:06,58 (6. v III. rozbehu)

23. miesto: Šimon Bujna (60 m, 46 účastníkov) 6,86 v semifinále (8. v III. semifinále, 4. v II. rozbehu 6,78)

35. miesto: Iveta Putalová (400 m, 37 štartujúcich) 54,19 v rozbehu (5. v V. rozbehu)

39. miesto: Monika Weigertová (60 m, 43 účastníkov) 7,54 v rozbehu (7. v III. rozbehu)

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO ARCHÍV (mp)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk