Šprintér Ján Volko sa nejde do Tokia stresovať, premiérovú účasť na OH si chce užiť


Presne po týždni, keď do Japonska odletela najpočetnejšia časť slovenskej atletickej výpravy na olympijské hry v Tokiu, zamieril do krajiny vychádzajúceho slnka aj Ján Volko. Najrýchlejšiemu Slovákovi robila pri piatkovej ceste spoločnosť jeho trénerka Naďa Bendová. Jej trénerský kolega Róbert Kresťanko je už na mieste tréningového kempu Slovákov v Urajasu.

“Balenie nebolo až také náročné, keďže do dvoch veľkých kufrov človek zbalí aj to, čo nepotrebuje. Zvládol som to v pohode,” povedal na úvod trojnásobný medailista z halových ME na 60 m, ktorý ešte pred odchodom na parkovisku dopĺňal svoju veľkú batožinu o posledné veci z výbavy.

Či si slovenský šprintér pribalil aj formu, sa ukáže v druhej polovici Hier XXXII. olympiády, keď prídu na rad súboje v kráľovnej športov – atletike. “Vo štvrtok som absolvoval záverečný náročnejší tréning. Dolaďovacích procesov bolo viacero. Veľa času som strávil v parnej komore v Národnom športovom centre, ktorému ďakujem za pomoc i spoluprácu. Išlo o adaptáciu na tokijské podmienky. Verím, že to pomohlo. Pokiaľ ide o časový posun, tak som skúšal vstávať skôr. Už som si relatívne aj zvykol, ale na dokonalú adaptáciu by som musel vstávať už o tretej ráno. Hádam aj tento malý posun prispeje k rýchlejšej aklimatizácii. Nemám s tým veľké skúsenosti. Bol som síce na univerziáde v Taiwane, kde je zhruba rovnaké časové pásmo. Tam to bolo tiež náročné, ale dúfam, že za vyše týždňa, čo mi zostáva po príchode do pretekov, sa stihnem dostatočne aklimatizovať,” zaželal si Volko.

Pretekár klubu Naša atletika Bratislava mal pred odchodom na OH pôvodne štartovať ešte minulý týždeň na pretekoch v rakúskom Grazi, ktoré sú súčasť seriálu Austrian Top Meeting. Napokon už nesúťažil a do konca tohto týždňa ho od piatka do nedele čaká voľno.

Nechceli sme už riskovať nakazenie. Je totiž dôležitý faktor. Zdravotne sa cítim dobre. Myslím si, že som pripravený a trochu unavený po tréningovom mikrocykle. Teraz si však oddýchnem a na olympiáde budem môcť podať dobré výkony. Aj keď nesľubujem, že zabehnúť nejaké úžasné časy, ale rozhodne dám do toho všetko,” vyjadril sa Volko.

Dvaja členovia atletickej časti výpravy na predolympijskom kempe v japonskom Urajasu museli ísť do karantény. Aj priamo v dejisku OH pribúdajú pozitívne prípady športovcov na COVID-19. Volko si nezaťažuje myseľ obavami z podobnej hrozby. “Veľmi sa nezaoberám takýmito vecami. Urobím všetko, čo sa bude dať, aby som sa chránil pred prípadným nakazením. Keď sa má niečo stať, tak sa to stane. Nezabránim tomu. Budem si však dávať pozor, verím, že to bude stačiť,” poznamenal olympijský debutant.

Ako jediný zo slovenských atlétov sa predstaví v dvoch súťažiach – v behoch na 100 i 200 m. Pociťuje nervozitu, ale zatiaľ nie z olympijského štartu.

“Skôr z vecí, čo sa dejú okolo. Kým nebudem v blokoch, tak ešte nemám na olympijskú účasť. Verím, že sa to podarí, urobili sme všetko, čo sa dalo. Idem si do Tokia užiť olympijskú atmosféru, že som vôbec na OH, a nie sa stresovať. Cieľ som už splnil, všetko ostatné bude bonus. Samozrejme, ak sa podarí okrem dvoch základných behov niečo navyše, tak budem spokojný. Rozhodne sa pokúsim o čo najlepší výsledok,” dodal Ján Volko.

(LB)

Text k foto:

Ján Volko a trénerka Naďa Bendová sa lúčia s najbližšími pri odchode na OH do Tokia.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk