Z pätice slovenských reprezentantov, ktorí sa v utorok zapojili do úvodných atletických súťaží na 31. Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu, sa prebojovali ďalej len be zverenky Kataríny Adlerovej. Najprv do semifinále behu na 400 m prekážok postúpila Daniela Ledecká, a po nej na hladkej stovke Viktória Forster.
Dvadsaťjedenročná šprintéka ŠK ŠOG Nitra s úplne vypusteným záverom finišovala vo IV. rozbehu na 100 m druhá časom 11,50 (vietor -0,6 m/s) o stotinku za Juhoafričankou Kubhekovou (11,49). Z 53 šprintérok dosiahla študentka UKF v Nitre piaty najlepší výkon, najrýchlejšia bol Číňanka Liang Siao-ťing (11,34). Pred zverenku Kataríny Adlerovej sa dostali ešte Luxemburčanka Van Wekenová (11,45), Nemka Prepensová (11,49) a už spomenutá Kubheková z JAR. Postupový kľúč do semifinále bol priamy postup pre top tri v každom zo siedmich rozbehov plus tri najlepšie s časmi.
Forster si hneď na začiatku vypracovala obrovský náskok a len vďaka tomu, že v posledných metroch totálne zvoľnila, ju šprintérka JAR na cieľovej čiare tesne predstihla. Slovenská rekordérka na hladkej stovke Viktória Forster dosiahla v rozbehu v Čcheng-tu svoj tretí najlepší výkon na stovke v kariére, rýchlejšia bola nedávno na mítingu P-T-S v Banskej Bystrici (11,26), keď prekonala takmer 55-ročný národný rekord Evy Gleskovej-Lehockej z OH 1968 v Mexiku, a tiež vlani na M-SR v Trnave (11,46).
“Viki zvládla rozbeh dobre, už v rozcvičke cítila pohodu. Aj pre teplo a vysokú vlhkosť sme ju tentoraz extrémne skrátili,” prezradila Katarína Adlerová.
Semifinále behu na 100 m na Svetovej univerziáde sa beží v stredu 2. 8. o 12.30 h SELČ, prípadné finále je o 15.00 h SELČ, v Čcheng-tu bude 21.00 h.
Daniela Ledecká finišovala v I. rozbehu na 400 metrov prekážok tretia za 1:00,38 min a vybojovala si priamy postup. Celkovo dosiahla 14. čas. z 24 štartujúcich. Ďalej išli prvé 3 z každého zo 4 rozbehov plus ďalšie 4 s najlepšími časmi. Ledecká, ktorá na predošlej univerziáde v Neapole skončila na peknom 5. mieste, začala dobre, ale v závere akoby jej dochádzali sily a už si len strážila priamy postup z tretej priečky.
“V prvých dvesto metroch sa mi bežalo dobre, no potom, keď som videla, že prvé dve sú príliš vpredu, už som si len kontrolovala tretiu pozíciu a šetrila sily. Spravila som však školácku chybu, takmer som na ňu v závere doplatila. Myslela som si, že Indka nie je tak blízko,” priznala Daniela.
Za Ledeckou sa totiž prirútila mohutne finišujúca Indka Jayaramová, ktorú slovenská reprezentantka predstihla napokon iba o 13 stotín.
“Je tu veľmi teplo a dusno, dnes išla len na postup. Verím, že v semifinále zabojuje,” skonštatovala trénerka Adlerová. Semifinále (dva behy po 8 prekážkarok) je na programe v Čcheng-tu v stredu 2. 8. od 18.17 h miestneho času, u nás bude 12.17 h SELČ.
V kvalifikácii diaľky mala smolu Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava), ktorá obsadila celkovo 13. miesto z 37 štartujúcich výkonom 599 cm (x – 599 – x), pričom finálová dvanástka jej ušla iba o 9 cm… Silvia Kaliašová (Atletika Košice o. z.) skočila 584 cm (568 – x – 584) a celkovo ju klasifikovali na 16. priečke. Obe Slovenky obsadili vo svojich skupinách siedmu priečku. Posledná dvanásta postúpila do finále Juhoafričanka Foucheová výkonom 607 cm, čo rozhodne bolo v silách slovenského dua.
Priamy postup do finále zaručovalo splnenie limitu 650 cm, ktorý však dosiahla len Nemka Homeierová (656), zvyšných 11 diaľkarok postúpilo do bojov o medaily na základe najlepších výkonov. Kvalifikácia bola veľmi tesná, od 7. do 12. miesta skočili diaľkarky od 615 do 607 cm.
“Vzhľadom na podmienky – vysoká vlhkosť – a fakt, že jej vrchol boli ME do 23 rokov a po ňom sa už ťažšie udržiava forma, je 599 cm solídny výkon. Mala, žiaľ, smolu skončila tesne pred finálovými bránami,” komentoval Lehenovej vystúpenie kouč Róbert Piaček a na margo Silvie Kaliašovej, ktorú v Čcheng-tu tieť koučoval (inak ju trénuje Dana Velďáková), podotkol: “Silvia vyzerala v diaľkarskom sektore výborne, najmä druhý pokus mala technicky vynikajúci. Žiaľ, bol to prešľap… Podobne ako Monika dosiahla slušný výsledok, 16. miesto nie je zlé.”
Jakub Nemec (Slávia STU Bratislava, tréner Marek Korba) skončil v VI. rozbehu na 100 m štvrtý za 10,68, čo na účasť v 24-člennom semifinále nestačilo, skončil celkovo 33. z 59 šprintérov. Ani jemu však nechýbalo k postupu veľa – 7 stotín. Posledný postupujúci s časom bol Setyawan z Indonézie výkonom 10,61.
Dvadsaťročný Nemec finišoval vo svojom behu za Poliakom Siudom (10,34), Aškovičom z Nemecka (10,55) a Turkom Ayom (10,58), na štvrtej priečke dosiahol na tisíciny zhodný výkon (10,676) ako Chan Kin Wa z Macaa. Do semifinále sa kvalifikovali z každého z 8 rozbehov priamo prví dvaja plus ďalších 8 s najlepšími časmi. Najkvalitnejší čas dosiahol práve víťaz Nemcovho rozbehu Siuda, pod 10,40 sa dostali aj Číňan Čchen Kuan-feng (10,37) a Özer z Turecka (1038).
Prenosy zo Svetovej univerziády vysiela televízia Joj Šport.
(GB)
FOTO SAZ a SOŇA MALÉTEROVÁ