Slovenskí chodci úspešní v Antalyi: Devaldová má na 20 km limit na ME do 23 rokov, Avenová s Mencelom s limitmi na juniorské ME

Slovenskí chodci si z otvoreného šampionátu Turecka v Antalyi, ktorý mal bronzový štatút seriálu World Athletics Race Walking Tour 2023, vezú domov tri limity na tohtoročné vrcholné podujatia.

Karin Devaldová (Slávia TU Košice, trénerka Henrieta Rusnáková) zašliapala premiérovú dvadsiatku v kariére za 1:47:20 h, skončila tretia v súťaži žien a splnila limit na ME do 23 rokov v Espoo. Devätnásťročná Devaldová, účastníčka MSJ 2022 v Cali aMEJ 2021 v Tallinne, išla od začiatku rovnomerne (medzičas na 10 km 53:53) a napokon splnil cieľ a prekonala limit 1:48:00 h. Zvíťazila známa Turkyňa Meryem Bekmezová za 1:36:40 h.

“Karin išla od štartu podľa dohodnutého rozpisu tempa. začala trochu voľnejšie, aby ešte dokázala v závere zrýchliť. Medzi 13.a  15. kilometrom sa trochu trápila, ale potom sa jej znova podarilo zrýchľovať. V posledných dvoch kilometroch dokonca až o 10 sekúnd na kilometer. Cieľ – limit na ME do 23 rokov – sme do bodky splnili, preto som spokojná. Teraz sa môžeme pokojne pripravovať na šampionát v Espoo. Karin nevedela, čo od prvej dvadsiatky čakať, má za sebou prvú skúsenosť, takže v budúcnosti ju môže využiť,” poznamenala trénerka Henrieta Rusnáková.

Osemnásťročná Paulína Avenová (ŠK ŠOG Nitra) skončila v súťaži junioriek na 10km druhá za Emine Ceylanovou z Turecka (47:43) v osobnom rekorde 50:36 min a limite na MEJ v Jeruzaleme (51:15).

„Paula absolvovala vydarenú prípravu, preto som veril, že limit na juniorské ME splní. Veľmi sa tešíme, že to vyšlo. Najmä preto, lebo jej vlaňajšiu sezónu výrazne negatívne ovplyvnilo covidové ochorenie. Celý rok sa trápila a sezóna jej vôbec nevyšla. Teraz je v poriadku a ide si za svojím cieľom,“ skonštatoval Avenovej tréner Peter Mečiar.

Na 10 km junioriek štartovali aj Martinčamky Ivana Dudová (šiesta za 54:52) a Petra Kusá (siedma  za 56:34).

Tomáš Mencel (AK ZŤS Martin), ktorého pripravujú Zuzana a Pavol Zemkovci, finišoval v silnej konkurencii medzi juniormi na 10 km siedmy za 44:59 min a aj on splnil jeruzalemský limit (46:00) na MEJ. Za minuloročným osobákom z 21. 5. V Bratislave zaostal o 18 sekúnd. Zvíťazil domáci Harun Bilir (42:24).

“Tomáš išiel do šiesteho kilometra podľa naplánovaného časového rozpisu. Na siedmom – ôsmom kilometri ho tempo trochu zlomilo, ale v posledných dvoch ho znova vystupňoval, takže s jeho vystúpením som spokojná,” komentovala Zuzana Zemková. “V čase štartu juniorov nám do kariet zahralo už aj vhodné počasie.”

SLOVÁCI V ANTALYI

Ženy (20 km): 3. Karin Devaldová 1:47:20 – limit an ME do 23 rokov a os. rekord.

Juniorky (10 km): 2. Paulína Avenová 50:36 – limit na MEJ a os. rekord, 6. Ivana Dudová 54:52, 7. Petra Kusá 56:34.

Juniori (10 km): 7. Tomáš Mencel 44:59 – limit na MEJ.

(GB)

Text k foto:

Na archívnych snímkach postupne Avenová, Devaldová a Mencel.

FOTO PETER MACKO a MAREK FINDRIK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk