Silvia Schwaiger pred MS v behu do vrchu a traile v Čiang Mai: Rada by som sa videla znova v popredí, ale kopce sú zradné

Na premiérové spoločné majstrovstvá sveta v behu do vrchu a traile v thajskom Čiang Mai (3. – 6. 11.) odletí v utorok 1. novembra trojica slovenských reprezentantov – Silvia Schwaiger, Peter FraňoMarián Priadka. Hlavní organizátori šampionátu Svetová asociácia behu do vrchu (World Mountain Running Association), Medzinárodná asociácia ultrabežcov (International Association of Ultrarunners) a Medzinárodná asociácia trailových behov (International Trail Running Association) vypísali pre päticu najlepších v každej disciplíne finančné prémie 4000, 2000, 1000, 750 a 500 dolárov.

Skúsená 41-ročná vytrvalkyňa Jogging klubu Dubnica nad Váhom Silvia Schwaiger sa predstaví v dvoch disciplínach: najprv pobeží v piatok 4. 11. o 11.00 miestneho času v pretekoch len so stúpaním (8,5 km , prevýšenie 1021 m, cieľ v nadmorskej výške 1344 m), a potom v nedeľu 6. 11. o 11.00 h nastúpi aj na súťaž so stúpaniami aj klesaniami merajúcu 10,7 km s celkovým prevýšením 443 m a najvyšším bodom vo výške 771 m nad morom.

V rakúskom Schwazi žijúca Silvia Schwaiger má v zbierke už viacero popredných umiestení na vrcholných šampionátoch: bola 6. na MS 2016, 8. na MS 2018, na ME jej patrilo 5. miesto v roku 2016 a 9. v roku 2017. Jej príprava na šampionát v Čiang Mai nebola ideálna.

„Po problémoch s kolenom a takmer ročnej pauze som začala behať, najskôr len veľmi opatrne, až v polovici marca. Zranenie ma v tréningoch, najmä pri behu v teréne, dosť limitovalo. Napriek tomu som v závere mája vyhrala regionálny šampionát v behu do vrchu a o mesiac neskôr som na trati budúcoročných MS v rakúskom Stubai skončila druhá za víťazkou tohtoročného Svetového pohára Keňankou Joyce Njeruovou, ktorá mi ušla la dlhom rovinatom úseku. Na mňa bol až príliš dlhý…,“ objasňovala dlhoročná slovenská „vrchárska“ jednotka.

Na MS v Thajsku sa pripravovala doma vo Schwazi, kde má ideálne podmienky. Využívala výbehy na svoj hlavný tréningový vrch Arbeser Kogel (2020 m) nad morom v lyžiarskom stredisku Kellerjoch („Z domu to mám na vrcholu 11 km a 1500 výškových metrov“), početné lesné chodníky okolo mesta a raz do týždňa absolvovala úseky na dráhe.

„Pripravovala som sa úplne inak, ako som bola zvyknutá. Dúfam, že som sa rozhodla správne. Teším sa súboje so svetovou elitou, lebo od roku 2019 sa MS nekonali. Na júlových ME v španielskom El Paso som si všimla, že takmer všetci bežali obe disciplíny, preto to chcem teraz vyskúšať aj ja. Ak by som sa mala rozhodnúť len pre jednu disciplínu, neviem, pre ktorú by som sa rozhodla,“ priznala úprimne Silvia Schwaiger. „Na MS to nebude vôbec jednoduché, štartová listina je veľmi kvalitná, navyše sa musím sa vyrovnať s časovým posunom a o 10-15 stupňov vyššími teplotami. Rada by som sa, samozrejme, videla na popredných miestach ako na mojich posledných MS v Andorre 2018, kde som skončila ôsma. Po pandémii a zranení sa mi to ťažko odhaduje. Kopce sú zradné, únava z tréningu alebo cestovania sa odrazí na výkone oveľa viac ako na dráhe alebo ceste.“

Peter Fraňo a Marián Priadka budú štartovať v dlhom traili na 78 km v sobotu 5. 11. o 6.30 h miestneho času. Najvyšší bod pretekov je už v úvode medzi 11. a 12. kilometrom v nadmorskej výške 1664 m. Kým sa k nemu bežci dostanú, musia prekonať prevýšenie vyše 1300 m. Z celkovej dĺžky trate tvoria stúpania 27,1 km a klesania 33 km.

Fraňo je minuloročný nečakaný majster Slovenska v krose vytrvalcov, ktorému sa dlhodobo darí aj v trailoch. V tomto roku na prestížnom UTMB® Mont Blanc vo francúzskom Chamonix v pretekoch CCC® na 99 km s vyše 6000 nastúpanými metrami skončil piaty, od medaily ho delilo necelých 12 minút. Na rovnakom podujatí sa v elitnej svetovej konkurencii predstavil i Priadka: v hlavnej súťaži UTMB na 170 km s vyše 10 000 výškovými metrami sa umiestnil celkovo na 32. mieste.

„Historicky prvý spoločný šampionát v behu do vrchu a trailových behoch sa uskutoční po ročnom odklade. Z nášho tria má najviac skúseností z ME a MS Silvia Schwaiger, v pretekoch čisto so stúpaním štartuje 70 a v pretekoch hore-dolu 80 bežkýň. V prípade priaznivých okolností a výkonu na hranici svojich možností však majú šancu na solídny výsledok v konkurencii 108 trailistov aj Fraňo s Priadkom. Faktorom ovplyvňujúcim výsledok bude i nadmorská výška a vysoká vlhkosť vzduchu. Verím, že vystúpenie našich reprezentantov v Čiang Mai bude motiváciou do tréningu  aj pre ďalších slovenských bežcov  a na budúcoročných MS v tirolskom Stbai/Innsbrucku sa predstaví početnejšia výprava,“ nádejal sa šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu a vedúci výpravy na MS v Thajsku Pavel Kováč.

Na kongrese Svetovej asociácie behu do vrchu (WMRA), ktorý sa uskutoční 3. 6. v Čiang Mai, bude Slovensko zastupovať bývalý maratónec – olympionik Marcel Matanin. Vo februári ho na virtuálnom kongrese zvolili do 8-člennej rady WMRA na najbližšie štyri roky.

Štyridsaťdeväťročný Matanin štartoval na OH 2004 v Aténach v maratóne (jeho osobný rekord je 2:17:22), na konte má jeden štart na MS v krose, dvakrát sa zúčastnil na MS v polmaratóne. Bol členom slovenských medailových tímov na vrcholných podujatiach v behu do vrchu – MS 2002 (striebro), ME 2003 (striebro) a ME 1997 (bronz).

(GB)

Texty k foto:

Na snímkach slovenská minivýprava pred odletom do Thajska (zľava): Marián Priadka, Peter Fraňo, Silvia Schwaiger, šéftréner Pavel Kováč. Na ďalšej fotografii Peter Fraňo v cieli víťazného krosu vytrvalcov na M-SR 2021 v Čunove a Silvia Schwaiger na tréningu.

FOTO JÁN LUKY a ARCHÍV (ssch)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk