SAZ podporí trénerov v 10 najlepších kluboch pravidelným mesačným finančným príspevkom

Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) na nedávnom rokovaní schválil projekt na podporu trénerov z najúspešnejších klubov. Takúto finančnú injekciu pre koučov dostanú kluby a oddiely prvý raz v ére samostatnosti. SAZ už dávnejšie podporuje pravidelným mesačným príspevkom popredných pretekárov, ktorí nie sú zastrešení vo vrcholových strediskách VŠC Dukla, ŠCP a NŠC.

„Uvedomujeme si, že trénerská práca je náročná a nie je ani finančne adekvátne ohodnotená. Preto sme navrhli podporiť finančne koučov v desiatke najlepších slovenských klubov v roku 2019, čo by pre nich mohla byť zaujímavá motivácia – aj pre mladú, nastupujúcu generáciu trénerov,“ vysvetľuje predseda komisie mládeže SAZ a šéftréner mládežníckej reprezentácie do 20 rokov Martin Illéš. „Tento návrh pramení aj z toho, že chceme trénerov udržať v atletike. Uvedomujeme si, že tréner je mimoriadne dôležitá súčasť atletického hnutia.“

Na podporu trénerov v kluboch vyčlenil zväz na rok 2020 takmer 60-tisíc eur, celkové jednomesačné náklady na jedného kouča budú 473 eur (superhrubá mzda). Táto finančná podpora je účelovo viazaná na odmenu pre vybraného trénera, ktorý musí mať minimálne  II. stupeň trénerskej kvalifikácie. Návrh na trénera, ktorý získa podporu, predloží klub, a podlieha ešte schváleniu VV SAZ.

Podľa výsledkov na majstrovstvách Slovenska v roku 2019 (bodovanie 1. – 8. miesto) získali nárok na finančnú podporu v roku 2020 pre jedného trénera nasledovné kluby: ŠK ŠOG Nitra, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, Slávia ŠŠ Trenčín, Slávia STU Bratislava, Slávia TU Košice, AK Spartak Dubnica nad Váhom, AC Stavbár Nitra, AŠK Slávia Trnava, Naša atletika Bratislava, AC Nové Zámky.

„Od projektu očakávame, že pomôže klubom a oddielom pri financovaní práce aktívnych trénerov, bude mať vplyv na zvýšenie počtu trénerov i pretekárov venujúcich sa výkonnostnej atletike. V prípade kladnej odozvy z klubov a priaznivého vývoja v rozpočte SAZ uvažujeme, že tento projekt financovania rozšírime v roku 2021 na viac klubov,“ skonštatoval Martin Illéš, ktorý projekt pripravoval s Milanom Laurenčíkom.

(GB)

ZOZNAM PODPOROVANÝCH KLUBOV V ROKU 2020

1. ŠK ŠOG Nitra
2. ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica
3. Slávia ŠŠ Trenčín
4. Slávia STU Bratislava
5. Slávia TU Košice
6. AK Spartak Dubnica n/V.
7. AC Stavbár Nitra
8. AŠK Slávia Trnava
9. Naša atletika Bratislava
10. AC Nové Zámky

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk