Rokoval Štáb SOŠV k OH v Tokiu, na olympiáde budú platiť extrémne prísne pravidlá

V utorok opäť rokoval – aj tentoraz on-line – Štáb SOŠV k OH 2021. Debatovalo sa najmä o „Pláne aktivít“ počas OH (Activity Plan) a testovaní pred hrami. „Plán aktivít“ má slúžiť prioritne na monitoring pohybu všetkých účastníkov OH v čase hier v dôsledku opatrení súvisiacich s pandémiou  COVID-19.

Tento plán musí vyplniť každý potenciálny kandidát účasti na OH 2021, pričom sme boli upozornení, že kto ho nevyplní, mohol by si skomplikovať cestu na olympiádu do Tokia, prípadne ďalšie fungovanie na hrách. Členovia atletickej časti slovenskej výpravy musia vyplniť „Activity Plan“ do 10. júna 2021.

Z japonskej strany je požadovaná 40-násobná replikácia vzoriek pri PCR teste, pričom štandardne je 30-násobná, čo môže znamenať vykazovanie pozitivity aj 3 či 4 mesiace po prekonaní ochorenia. Takéto testovanie vedia urobiť na Slovensku tri spoločnosti. Každý musí absolvovať minimálne 2 testy za posledných 96 hodín pred príchodom do Japonska.  

Po príchode do Japonska podstúpi každý účastník hier antigénový test. V prípade pozitivity nasleduje PCR test. Ak by bol pozitívny aj ten, nasleduje 14-dňová karanténa bez ohľadu na to, že športovec nestihne súťaž. Každý účastník bude pretestovaný denne.

Vedúci lekár slovenskej výpravy MUDr. Roman Fano pripomenul, že každý športovec musí mať platnú lekársku prehliadku nie staršiu ako 12 mesiacov, rovnako aj členovia výpravy výpis od lekára o zdravotnom stave nie starší ako 1 mesiac.  Okrem toho všetci budú musieť poskytnúť informáciu o prekonaní ochorenia COVID-19, resp. o zaočkovaní či nezaočkovaní. Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček informoval, že organizátori chystajú budú veľké obmedzenia čo sa týka veľkosti realizačných tímov.

MARTIN PUPIŠ, šéftréner SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk