Reprezentácia U18 odcestovala do Jeruzalema, cieľom sú osobáky a snáď aj medaila

Spolu štrnásť slovenských atletických talentov spoločne s početnou trénerskou skupinou nabrala kurz izraelský Jeruzalem. Bilbické mesto doteraz nebolo stabilnou a bežnou súčasťou atletického kalendára. Netradičné a v podstate exotické dejisko známe skôr z dokumentárnych filmov ako športových prenosov by mohlo motivovať k parádnym výkonom. Očakávania vedúceho výpravy Milana Laurenčíka sú však realistické. „V redukovanom rankingu, ktorom sú len tí, ktorí môžu za krajinu štartovať, máme najvyššie Rebeccu Slezákovú, ktorá je vo svojich disciplínach na štvrtom mieste. Okrem nej máme v prvej desiatke ešte ďalších dvoch atlétov,“ naznačil najväčšie medailové nádeje šéftréner slovenskej reprezentácie U18 Milan Laurenčík. 

Rebecca Slezáková dokázal dobrú formu aj v stredu 29. júna počas medzištátneho štvor-stretnutia. Na dráhe v maďarskom meste Székesfehervár jej nevadila ani horúčava a ani protivietor. A pred odletom do Jeruzalema mala jasné ambície. „Tak aspoň jedna finálová účasť, to by bolo fajn. A k tomu nejaký ten osobák,“ povedala Rebecca Slezáková. Sústrediť sa však bude vždy len na ten jeden najbližší štart a ostatné sa bude krok po kroku. Rebecca Slezáková patrí k atlétkam, ktoré sa ešte nešpecializujú. No napriek tomu dokázala splniť limit až v piatich disciplínach. V Jeruzaleme však bude štartovať len vo dvoch – 100 a 400 metrov prekážok. „Vybrali sme také disciplíny, ktoré sa dajú zvládnuť podľa časového rozpisu. A predpokladám, že ak zopakuje tie svoje výkony v podobe opakovane prekonaných limitov, tak by mala mať semifinále isté. To je taký náš prvotný cieľ. Všetko ostaté budeme riešiť od štartu po štart, tak ako to bude prichádzať,“ poznamenal tréner Peter Filip.

Stredná Európa je už niekoľko dní rozpálená viac ako juh starého kontinentu. Jeruzalem sa navyše nachádza zhruba 700 metrov nad morom, čo sľubuje aspoň predpoludním miernejšie teploty. No vytrvalci a chodci to nebudú mať ani napriek tomu vôbec jednoduché. „Akože mám trošku obavy, predsa len to teplo nie je pre nás vytrvalcov vôbec ideálne. Nuž ale pravda je aj taká, že všetci na štarte máme rovnaké počasie a ja sa budem určite snažiť podať čo najlepší výsledok,“ povedala Terézia Kurucová, ktorá by sa vzhľadom k svojmu tabuľkovému postaveniu mala a mohla na päťkilometrovej trati popasovať o nejaký ten zaujímavejší výsledok. Druhou do partie bude na rovnakej trati Nina Poštová. 

Prekvapiť a potešiť by mohla na desaťkilometrovej trati aj dvojica Filip Krestianko a Jakub Bátovský. Druhý menovaný ide v stopách svojho úspešného otca Miloša, ktorý štartoval na troch olympiádach. Mladíka Bátovského to však nijako nezväzuje, skôr naopak. „Moje ambície sú skôr o tom, že by som rád prekonával môjho otca. A zatiaľ sa mi to aspoň z pohľadu časov aké chodím celkom aj darí. Takže je čas ho začať dobiehať aj z pohľadu výkonov a výsledkov na vrcholných podujatiach,“ prezradil Jakub Bátovský. 

V diaľkarskom sektore by mohol prekvapiť Michal Bačík. Dnes už pravidelne sedemetrový skokan prezradil tajný recept, ktorý by mohol v redšom jeruzalemskom vzduchu fungovať. „Treba najskôr presne trafiť dosku. Najlepšie vtedy ako fukne vietor do chrbta. Potom už len plávať vzduchom a dopadnú do piesku v ten správny moment s dokonalým predkopom nôh a je tam tých sedem a pol metra,“ pousmial sa Michal Bačík.

Dobre naladený sú aj dvaja talentovaný prekážkari Peter Dávid a Adam Ilgo. „Ja som pripravený a to je asi tak všetko čo k tomu môžem povedať. O ambíciách nechcem dopredu hovoriť, ale mám svoje ciele, ktoré chcem naplniť, no hovoriť o tom budem až keď sa tak stane,“ skonštatoval Peter Dávid. „Som na tom rovnako. Moje ciele sú zatiaľ tajné, ale je tam forma, cítim sa skvele a ak fukne trošku do chrbta tak by sa niečo z nich splniť určite malo,“ povedal tiež trochu tajomne ďalší prekážkar Adam Ilgo. Zároveň priznal, že sa teší, že bude v disciplíne spoločne s Petrom Dávidom. „S Peťom sme kamoši, ale občas aj rivali tak to v športe je. Preto si myslím, že to bude super a že sa spoločne potiahneme,“ dodal Adam Ilgo. A rovnako to cíti aj Peter Dávid. „Tak to je, mimo dráhy kamaráti, ale v súťaži je to o tej rivalite,“ uzavrel debatu Peter Dávid.

Majstrovstvá Európy U 18 sa na štadióne Givat Ram v izraelskom Jeruzaleme uskutočnia od 4. do 7. júla. 

Reprezentácia SR pre ME U18, Jeruzalem (Izrael)

Anna Šimková – žrď

Rebecca Slezáková – 400 m, 400 m pr., 100 m pr.

Tereza Beňová – 100 m, 200 m

Michal Bačík – 100 m, 200 m, diaľka

Peter David – 110 m pr.

Samuel Šima – disk

Terézia Kurucová – chôdza 5000 m

Filip Krestianko – chôdza 10 000 m

Jakub Bátovský – chôdza 10 000 m

Martin Varhaník – 100 m, 200 m

Nina Poštová – chôdza 5000 m

Rebeka Žibritová – 400 m pr.

Adam Ilgo – 110 m pr.

Michaela Ufnárová – 100 m

Realizačný tím:

Anna Kirnová – vedúca výpravy

Milan Laurenčík – technický vedúci

Mário Porubec – médiá

Tréneri:

Peter Mečiar

Miloš Bátovský

Peter Filip

Roman Coma

Ján Sedlák

Michal Rusnák – osobný tréner – samoplatca

(SAZ, foto Ján Luky)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk