Pohľad šéftrénera Mateja Spišiaka na víkendové zasadnutie chodeckej sekcie v Banskej Bystrici

Na začiatku zasadnutia chodeckej sekcie sme vyhodnotili anketu Chodec roka 2019 a odovzdali sme prítomným ocenenia. Získali ich Miroslav Úradník (dospelí), Matej Spišiak (tréner dospelých), Daniel Kováč (mládež) a Peter Mečiar (tréner mládeže).

Prvý deň bol venovaný aktuálnym problémom našej disciplíny. Snažili sme sa vo veľmi otvorenej diskusii analyzovať veci, ktoré nás najviac trápili v uplynulej sezóne a – bolo toho naozaj dosť. Vrátili sme sa k výsledkom na vrcholných podujatiach, zhodnotili sme klady aj zápory. Zhodli sme sa, že táto sezóna nebola pre našu disciplínu z globálneho pohľadu príliš úspešná. Určite však nemôžeme hovoriť o nejakej katastrofe, aj keď nám nevyšli vrcholné podujatia ako MS v Dauhe, ME do 23 rokov v Gävle a ani EYOF Baku, čo treba sebakriticky priznať.

Na vrcholných podujatiach sme dosiahli niekoľko kvalitných výsledkov, zaznamenali sme nárast členskej základne v najmladších vekových kategóriách i výrazne zlepšenie výkonnosti v mládežníckych kategóriách, teší nás množstvo ďalších pozitívnych vecí. Chôdza napriek spomenutým problémom neostala bez medaily ani v uplynulej sezóne. Miro Úradník si na VII. armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane vybojoval v pretekoch na 20 km bronzovú medailu. Aj to sú pozitíva, na ktorom môžeme v budúcnosti stavať.

Debatovali sme o východiskách, ako sa vyvarovať chýb v nasledujúcom období, a ako nastaviť nové koncepčné – no realistické – opatrenia tak, aby sme boli opäť úspešní ako napríklad v roku 2018.

Nemôžeme lietať v oblakoch, stav v slovenskej chôdzi nie je dobrý. Staršia generácia nám už odchádza zo scény a mladí sa len veľmi pomaly derú vpred. Musíme si priznať, že sa vytvorila niekoľkogeneračná diera, ktorú nie je možné zalepiť za jediný rok. Zmena stavu si bude vyžadovať naozaj veľkú trpezlivosť a koncepčnú prácu.

Druhý deň zasadnutia chodeckej sekcie bol venovaný individuálnym hodnoteniam, nastaveniu kritérií na novú sezónu a takisto novým koncepčným návrhom, ktoré by nám mali pomôcť zlepšiť výsledky v najbližšom období.

Keďže nás čaká veľmi dôležitý olympijský rok a takisto aj niekoľko mládežníckych vrcholných podujatí, je potrebné, aby sme sa ako sekcia zomkli a pracovali spoločne. Každý musí na svojej pozícii niečo pridať.

Som presvedčený, že ako jedna z najúspešnejších atletických disciplín v histórii slovenskej atletiky, máme stále potenciál uspieť. Bude len na nás, či dokážeme odhodiť svoje osobné ambície, pohnútky či veľké egá v prospech dosiahnutia vyššieho cieľa.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk