Volko piaty na 100 m v Chorzówe, Dömötör druhý na 400 m v Regensburgu, prekážkarky v Aténach: Ledecká tretia a Forster štvrtá

Aktualizované o nedeľné vystúpenie Jána Volka na striebornom mítingu v Chorzówe.

CHORZÓW: Halový exmajster Európy a trojnásobný medailista z HME v behu na 60 m Ján Volko obsadil na striebornom mítingu World Athletics Continental Tour v poľskom Chorzówe 5. miesto. V protivetre 1,4 m/s dosiahol šprintér Našej atletiky Bratislava na 69. ročníku Kusocińského memoriálu vo svojom prvom medzinárodnom štarte v letnej sezóne výkon 10,45 sekundy.

Volka predstihli Poliak Kopeć (10,21), Browning z Austrálie (10,32), v USA žijúci Libérijčan Matadi (10,36) a Američan Morrow (10,43).

„S výkonom nie som úplne spokojný, po analýze môjho behu sme sa s trénerkou zhodli, strednú pasáž stovky som bežal slabo. Ani štartová reakcia nebola najlepšia, teraz však aspoň vieme, na čom musíme najviac popracovať,“ zhodnotil svoje chorzówské vystúpenie trojnásobný slovenský Atlét roka.

“O vetre to nebolo, nebol taký silný. Janko mal štartovú reakciu slabú, ale prvých 10 metrov šprintoval v poriadku. Potom ostatní bežali, no on ako keby ostal stáť na mieste. V závere sa snažil ešte zachrániť čo najlepšie umiestenie tak, aby zodpovedalo ´papierovým´ predpokladom,” komentovala Volkov beh trénerka Naďa Bendová.

Tohtosezónnym maximom štvrtého z ME 2022 v Mníchove ostáva na 100 m čas 10,36, ktorý dosiahol minulú nedeľu v Třinci v C-skupine I. ligy družstiev ČR.

■ REGENSBURG: Prekážkarský špecialista na 400 m Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava) uspel na sobotnom mítingu Sparkassen Gala v nemeckom Regensburgu s challengerovým štatútom seriálu World Athletics Continental Tour.

Dvadsaťdvaročný odchovanec galantskej atletiky a kouča Jozefa Gála skončil v behu na hladkých 400 m druhý časom 47,16 sekundy za Nemcom Lukasom Krappem (47,01) a pred ďalším nemeckým štvrťkárom Charlesom Okaiom (47,30).

Pre Dömötöra to bol druhý najlepší výkon v kariére (osobák 46,82/26. 6. 2022 Trnava) a v tohtoročných tabuľkách SR mu patrí druhá priečka za klubovým kolegom Miroslavom Marčekom (46,99).

„Dúfal som dnes v čas pod 47 sekúnd, ale ani 47,16 nie je na zahodenie, keďže je to moje sezónne maximum,“ komentoval Dömötör svoje regensburské vystúpenie. „Verím, že počas sezóny tento výkon budem postupne vylepšovať.“

Všestranný atlét Slávie STU plánuje ďalší štart vo štvrtok 8. júna na Memoriáli Liese Prokopovej v rakúskom St. Pöltene, pobeží však prekážkarskú štvorstovku.

■ ATÉNY: Na bronzovom mítingu World Athletics Contnental Tour v Aténach s názvom Dromia International Sprint and Relays Meeting si Slovenky vybojovali 3., 4. a 5. miesto. Tretia na 400 m prekážok skončila Daniela Ledecká v slovenskom výkone roka 58,81, keď si o šesť stotín zlepšila čas z mítingu v gréckej Chanii.

Prekážkarku ŠK ŠOG Nitra predstihli Chayenne da Silvová z Brazílie (56,97) a Grékyňa Dimitra Gnafakiová (57,42).

„Zatiaľ sa stále iba hľadám. Tréningy naznačujú niečo celkom iné ako to, čo zatiaľ predvádzam na pretekoch. Žiaľ, kvalitnú prípravu som zatiaľ na mítingoch nepretavila vo výkon, s ktorým by som bola spokojná,“ skonštatovala piata zo Svetovej univerziády 2019 Daniela Ledecká.

Jej tréningová kolegyňa zo skupiny Kataríny Adlerovej Viktória Forster bola 4. na 100 m prekážok v sezónnom maxime 13,24. Predstihli ju Maďarka Gréta Kerekesová (13,04), Elisávet Pesirídouová z Grécka (13,08) a Cyperčanka Dafni Georgiouová (13,09).

Forster ešte pred prekážkami štartovala aj na hladkej stovke. V I. behu skončila tretia v slovenskom výkone roka 11,58 sekundy, avšak v II. behu boli od nej rýchlejšie ešte dve šprintérky, takže celkovo ju klasifikovali na 5. priečke.

Stovku žien vyhrala Brazílčanka Martinsová za 11,43 o 2 tisíciny pred Emmanouiilidouovou z Grécka a Portugalčankou Bazolovou (11,49), pred našu Forster sa dostala ešte Gémima Josephová z Francúzska (11,53).