Olympijský šampión Matej Tóth sa na MS pripravuje v Livigne: „Šampionát v Dauhe je pre mňa veľká výzva a tie mám ja rád“

Presne o mesiac, v sobotu 28. septembra o 23.30 h miestneho času – u nás o hodinu menej – sa Matej Tóth vydá v katarskej Dauhe na svoju štrnástu chodeckú päťdesiatku v kariére. V hre bude veľa – titul majstra sveta. Dlho to s olympijským šampiónom nevyzeralo ružovo, ba pre opakované zranenie zadného stehenného svalu hrozila aj jeho absencia na MS, avšak v posledných troch mesiacoch sa všetko otočilo o 180 stupňov a Matejova príprava nabrala správne grády.  Momentálne „zarezáva“ na tradičnom kľúčovom sústredení v Livignu

Na začiatku júna ste s úľavou skonštatovali, že ste už konečne zdravotne v poriadku. Platí táto veta stále? Nič vás v posledných troch mesiacoch netrápilo?

„Našťastie – platí. Od júna som stopercentne v poriadku a trénujem kontinuálne bez akýchkoľvek obmedzení.“

Čo všetko ste absolvovali v príprave na šampionát v Dauhe v posledných troch mesiacoch?

„Celý jún som trénoval ešte doma v Banskej Bystrici. Ostrú prípravu som začal v prvý júlový týždeň na sústredení v Chorvátsku, kde so mnou bola aj rodinka. Aspoň po tréningoch sme si užili aj trochu spoločného oddychu pri mori. Potom už nasledovali tradičné dva týždne vo Vysokých Tatrách na Štrbskom Plese. V týždni po Tatrách a pred vysokohorským sústredením v talianskom Livignu sme ešte vybehli na krátky pobyt do Rakúska k Neziderskému jazeru: potreboval som byť mimo bežného ruchu, aby sa mi nenakopili všelijaké povinnosti a stretnutie. Jednoducho – chcel som len trénovať a mať čas na rodinku.“

Odkedy makáte v Livigne a dokedy sa tam budete pripravovať?

„Termín trojtýždňového  sústredenia je od 12. augusta do 1. Septembra, čiže do konca prázdnin. Spolu so mnou sa na MS pripravuje aj Mária Katerinka Czaková a teším sa, že je s nami aj mladý Dominik Černý. Množstvo tréningov absolvujeme spolu. Osvedčený realizačný tím tvoria okrem trénera Mateja Spišiaka fyzioterapeuti Denis Freudenfeld a Dávid Líška, ktorí sa prestriedali, a lekár Pavol Hajmássy.“

V Livigne je všetko po starom, alebo nastali aj nejaké zmeny?

„Bývame ako vždy – v hoteli Alpino v horskom priechode Paso d´ Eira v nadmorskej výške 2208 metrov. Zmenilo sa akurát to, že hotelovú reštauráciu prerobili a zmenil sa v nej personál. Dobré vzťahy a plnenie našich požiadaviek, to všetko však ostalo ako kedysi.“

V júni, keď ste po aprílových problémoch len začínali s ozajstným tréningom, sa vám nechodilo ľahko. Vraveli ste, že aj 6 či 8 km vám dá zabrať a chýba pohoda. Zmenili sa už tieto pocity?

„Je v tom obrovský rozdiel. Až sa mi nechce veriť, kam som sa posunul, keď si pozerám videá z tréningov spred troch mesiacov. Vtedy som si naozaj nebol istý, či sa ešte niekedy dostanem do súťažnej formy. Vďaka nerušenej, trpezlivej a poctivej príprave, plus fantastickej práci mojich fyzioterapeutov sa to však podarilo. Veľmi mi pomohol návrat fyzioterapeuta Denisa Freudenfelda do tímu.“

Ako sa vám darí v tréningoch v Livigne? Sú vaše súčasné tréningové dávky porovnateľné s tým, čo ste na tomto mieste absolvovali v minulosti pred vrcholnými podujatiami?

„Na tréningoch sa mi darí, telo reaguje na záťaž výborne. V príprave sme zvolili osvedčený model: kostra tréningu, ktorá priniesla všetky moje veľké medaily, sa nemení. S koučom Maťom Spišiakom sme len trochu zmenili detaily, ktoré sa vyžaduje špecifické prostredie v Dauhe. Znamená to i o niečo nižšiu intenzitu, ale na druhej strane väčší objem kilometrov.“

Uveďte na ilustráciu nejaký tréningový úsek, ktorý aj laikovi naznačí, ako ste na tom momentálne…

„V druhom týždni sústredenia sa mi podarilo odtrénovať najviac kilometrov v kariére za jeden týždeň – až 216 km. Len v sobotu to bolo 57… V príprave som absolvoval už dve štyridsiatky, a ak budem v poriadku, chcel by som ísť aj tretiu. V minulosti sme zaraďovali len jednu. Popri objemoch však nezanedbávam ani rýchlosť, na tento typ tréningov využívame úplne novú tartanovú dráhu v Livignu. Snažíme sa, aby som ani rýchlostne nezaostával a, priznám sa, takisto rýchlostne sa cítim celkom dobre.“

Keď porovnáte súčasnú prípravu trebárs s prípravou na zlaté MS 2015 a zlatú olympiádu 2016, ako ste na tom teraz mesiac pred šampionátom v Dauhe?

„Myslím si, že veľmi podobne, hoci mierne odlišnosti tam sú. Ako som už naznačil, intenzita a kvalita je o niečo nižšia, keďže neočakávam, že na MS v Dauhe bude potrebné ísť pod 3:40 h. Skôr musí byť človek pripravený akoby na 60 km v ideálnych podmienkach, aby zvládol 50 km v extrémnych…“

Koľko ste nachodili v období jún – august, a koľko z tohto objemu zatiaľ priamo teraz na vysokohorskom sústredení?

„Počas 14 týždňov prípravy, čiže od konca mája, je to už vyše 2060 km, čo je takmer 150-kilometrový týždenný priemer. Z toho som za dva týždne v Livignu našliapal 400 km.“

Ako vyzerá v skratke váš deň v Livigne?

„Trénujeme dvojfázovo plus k tomu dve cvičenia vývojovej kineziológie s fyzioterapeutom. Ráno si vždy zmeriame hodnoty srdcovej variability a únavové parametre, aby sme vedeli, ako organizmus reaguje na extrémnu záťaž. Po raňajkách nasleduje prvé cvičenie, potom hlavný tréning. Potom obed, oddych, druhé cvičenie a podvečer druhá tréningová fáza. Po nej večera a ešte regenerácia.“

Povedzte úprimne, bavia vás po toľkých rokoch vo vrcholovom športe ešte tréningy a tvrdá príprava?

„Keďže som zdravý a vidím, že môj tréning má ešte zmysel a forma mi rastie, tak určite áno. Robí mi to radosť.“

Ako sa darí v príprave vlani piatej na ME na 50 km Marike Katerinka Czakovej, ktorá sa pripravuje s vami v Livigne?

„Marika je tiež zdravá, netrápia ju zdravotné problémy a trénuje podobne ako ja – vysoké objemy i kvalitné tréningy. Zatiaľ to zvláda veľmi dobre, tiež sa postupne dostáva do výbornej formy.“

Akí iní poprední chodci – okrem vašej tréningovej skupiny – sa ešte pripravovali v Livignu?

„V tomto roku je účasť slabšia. Okrem nás tu bol Talian Giorgio Rubino s trénerom Giovannim de Benedictisom, s ktorým som trénoval takmer denne a bolo to príjemné spestrenie prípravy. Sú tu ešte ďalší traja mladí Taliani z kategórie do 23 rokov a maďarská rekordérka na 20 km Viktória Madarászová.“

Už sa v rámci prípravy snažíte nejako adaptovať sa na náročné klimatické podmienky, ktorá na atlétov čakajú v Dauhe?

„Na to sa začneme zameriavať až po návrate z Livigna. Už máme pripravené ´behátko´ v banskobystrickej mestskej plavárni, kde absolvujem jeden tréning denne v teple a vlhku. Hlavný tréning prehodíme na podvečerné až večerné hodiny, aby som si začal zvykať aj na nezvyčajný čas pretekov. Naplno plánujeme prehodiť môj denný režim na sústredení na Cypre.“

Aký je váš program do MS, čo všetko, a kde ešte absolvujete?

„Po návrate z talianskych hôr nás čaká už len reaklimatizácia, testovanie, ladenie formy a adaptácia na teplo. Rozhodli sme sa necestovať priamo do Dauhy na dlhšie obdobie. Dva týždne pred štartom pôjdem na Cyprus, kde absolvujem adaptačné a vylaďovacie sústredenie, a potom, priamo odtiaľ, sa dva dni pred štartom päťdesiatky presuniem do dejiska MS.“

Päťdesiatka na MS budú vaše úplne prvé preteky v tomto roku. Tešíte sa na ne?

„Vôbec si neuvedomujem, že to bude moja prvá súťaž, že som v tomto rok ešte nikde nestál na štarte. Samozrejme, na svetový šampionát v Dauhe sa teším. Je to pre mňa veľká výzva a tie mám ja rád…“

GABRIEL BOGDÁNYI

PÄŤDESIATKY MATEJA TÓTHA

2009 DUDINCE 3:41:32 2. MIESTO

2009 BERLÍN (MS) 3:48:35 9. MIESTO

2010 CHIHUAHUA (SP) 3:53:30 1. MIESTO

2011 DUDINCE 3:39:46 1. MIESTO

2011 DÄGU (MS) – nedokončil

2012 LONDÝN (OH) 3:41:24 5. MIESTO

2013 MOSKVA (MS) 3:41:07 4. MIESTO

2014 ZÜRICH (ME) 3:36:21 2. MIESTO

2015 DUDINCE 3:34:38 1. MIESTO

2015 PEKING (MS) 3:40:32 1. MIESTO

2016 RIO (OH) 3:40:58 1. MIESTO

2018 DUDINCE 3:42:46 1. MIESTO

2018 BERLÍN (ME) 3:47:27 2. MIESTO

MATEJ TÓTH NA MS

2005 Helsinki: 21. na 20 km (1:23:55)

2007 Osaka: 14. na 20 km (1:25:57)

2009 Berlín: 8. na 20 km (1:21:13) a 9. na 50 km (3:48:35)

2011 Dägu: 9. na 20 km (1:22:55) a 50 km nedokončil

2013 Moskva: 4. na 50 km (3:41:07)

2015 Peking: 1. na 50 km (3:40:32)

2017 Londýn: neštartoval

Poznámka: Umiestenia Mateja Tótha už reflektujú dodatočné diskvalifikácie jeho súperov za doping, takto sú uvedené v oficiálnych výsledkoch na webe IAAF.

Texty k foto:

Rýchlostné tréningy absolvujú elitní slovenskí chodci na novom štadióne v Livigne (zľava): tréner Matej Spišiak, Mária Katerinka Czaková, Matej Tóth a Dominik Černý.

FOTO ARCHÍV (mt)

Olympijský šampión na tréningu na štadióne v Livigne a na ďalšej snímke na cestičkách v okolí tohto horského strediska.

FOTO ARCHÍV (mt)

Matej Tóth sa pripravoval aj s Talianom Giorgiom Rubinom (tretí zľava), ktorého pripravuje bývalý popredný taliansky chodec Giovanni de Benedictis (prvý zľava).

FOTO ARCHÍV (mt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk