Na rekordný zápis stačil Daniele Ledeckej jeden výškarský tréning!

Najskôr sa Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra) postavila na ligovom finále v Banskej Bystrici na štart náročnej osemstovky. A zvládla ju bravúrne. Dobehla druhá (2:13,99 min) za neohrozene prvou (2:06,29 min) Gabrielou Gajanovou ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica). O hodinu neskôr si už účastníčka MS v americkom Eugene chystala bloky na prekážkovú štvorstovku. V tej nemala konkurenciu pre zmenu ona. V závere šetrila sily a vyhrala časom 1:02,26 min.

Daniela Ledecká na 400 m pr.

Tieto dva behy jej nestačili, pretože sa následne objavila vo výškarskom sektore. „Keď som bola mladšia, tak som skákala aj do výšky. A keď sme hľadali v časovom pláne nejakú tretiu disciplínu, ktorú by som zvládla a mohla aj bodovať, tak výška bola najrozumnejšia voľba,“ prezradila ešte pred začiatkom výškarskej súťaže Daniela Ledecká. „Idem si zaskákať len tak. Bude to zábava. Som zvedavá ako to dopadne,“ usmiala semifinalistka mníchovských ME v behu na 400 m pr. a odkráčala k výškarkám, ktoré sa už rozcvičovali. Začala na prvej súťažnej výške, no 141 centimetrov dala ako nič. Aj preto nasledujúcich 146 cm vynechala. Nasledovala séria štyroch parádnych prvých pokusov. Postupne zdolala 151 – 156 – 161 a aj 166 centimetrov.

Týmto výkonom vyrovnala svoj „bradatý“ osobný rekord, pretože rovnakú výšku zdolala iba raz. A aj to 8. februára 2014 v bratislavskej hale Elán. Pod holým nebom mal jej najlepší výkon dovtedy hodnotu „iba“ 160 centimetrov. Ten dosiahla v roku 2018 na ligovom finále v Dubnici nad Váhom. Vtedy sa umiestnila na delenom treťom mieste spoločne s Miroslavou Kažimírovou (AK Slávia UK Bratislava). Po zdolaní latky vo výške 166 centimetrov mala Ledecká isté druhé miesto. V súťaži totiž zostala už ona a Terézia Vaneková (AK Slávia TU Košice), ktorá mala pred súťažou osobné maximum 168 cm. V závere ženskej výšky sa spustil hustý lejak a zdalo sa, že 171 cm obom výškarkám odolá. Daniela Ledecká to nevzdala a dážď jej priniesol šťastie. Na tretí pokus tých 171 cm dala, no ďalej už v súťaži vzhľadom k podmienkam nepokračovala. „Netušila som, že môžem skákať až tak vysoko. Mala som len jeden výškarský tréning a celkom sa mi darilo. Ale toto som napriek tomu nečakala,“ povedala spokojná Daniela Ledecká. Svojim banskobystrickým výkonom si tak svoje osobné maximum pod holým nebom posunula o parádnych 11 centimetrov. A to aj napriek lejaku a chladnému počasiu. „Vyšlo to skvele. Osobný rekord ma veľmi teší a najmä to, že som ho skočila v tom nepríjemnom počasí. Nuž, je to zaujímavé,“ krútila hlavou Ledecká, ktorá akoby sama nedokázala uveriť tomu, čo sa na Štiavničkách vlastne udialo.

Disciplínu napriek tomu Daniela Ledecká po tomto prekvapujúcom výkone meniť nebude. „Tak to zase nie. Skákať budem iba takto po sezóne. Mojou prioritou zostávajú prekážky,“ povedala presvedčivo Daniela Ledecká. Ak by totiž rovnakú osemstovku a výšku predviedla počas sedemboja, zrejme by sme sa opäť čudovali. Kto vie, možno nás Daniela Ledecká zase raz prekvapí.

SAZ

Foto: Peter Macko a (SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk