Na Eláne Volkova prvá šesťdesiatka v sezóne aj prekážkarský súboj Forster so Škvarkovou. Gajanová dala prednosť Švédsku.

Tlačová konferencia pred mítingom Elán 2023: Radoslav Dubovský, Peter Korčok, Ján Volko, Naďa Bendová, Patrik Dömötör

Mužská hladká šesťdesiatka s Jánom Volkom, ženská s Monikou Weigertovou a prekážkarská so súbojom Viktória Forster vs. Stanislava Škvarková. Najväčšie ťaháky 22. ročníka halového mítingu Elán v Bratislave budú mať zároveň príchuť bojov domácej špičky o účasť na marcových majstrovstvách Európy pod istanbulskou strechou. Halová sezóna naberá na obrátkach, tá slovenská sa naplno rozbehne v nedeľu 29. januára v bratislavskom Eláne. Aj za účasti najvážnejších adeptov na miestenku na európskom šampionáte s výnimkou osemstovkárky Gabriely Gajanovej, ktorá dala prednosť štartu na bronzovom mítingu seriálu World Athletics Indoor Tour (WAIT) Folksam Grand Prix vo švédskom Štokholme.

Elán je tento rok v hierarchii o jednu úroveň nižšie, no prvý raz mu patrí štatút challengerového podujatia. Z hľadiska bodovania sa nachádza v D-kategórii. Za prvenstvo teda ponúka 40 bodov, ďalšie pribudnú pretekárom na konto za výkon podľa bodovacích tabuliek Svetovej atletiky. Nie je žiadnym tajomstvom, že Slovenský atletický zväz pristúpil k tomuto kroku najmä so zámerom pomôcť svojim športovcom pri plnení čoraz prísnejších kritérií účasti na vrcholných podujatiach. Začína to byť nevyhnutnosť, vzhľadom na neúprosný renkingový systém je potrebné, aby každá krajina, ktorá má na to kapacity, takéto významnejšie podujatie pre svojich atlétov organizovala. Máme ambíciu postúpiť v budúcnosti vyššie, ale s tým je prirodzene spojená väčšia rozpočtová náročnosť, konštatoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Do programu tohtoročného Elánu sa zmestil poltucet mužských a rovnaký počet ženských disciplín, pričom ich skladba je v oboch kategóriách totožná: 60 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 60 m prekážok a diaľka. Vyplynula z požiadaviek šéftrénera, trénerov jednotlivých sekcií a samotných atlétov. Najmä tých, ktorí naháňajú body do renkingu pre účasť na HME 2023. Hala má navyše svoje obmedzenia a chceli sme, aby mítingu nechýbala dynamika a divácka atraktívnosť,“ vysvetlil Peter Korčok.

V Bratislave sa okrem domácich atlétov predstavia športovci z 12 krajín, najdlhšiu cestu budú merať účastníci z Írska, Grécka či Litvy. Konkurencia je primeraná nízkorozpočtovému podujatiu. V minulosti športovci chodili na mítingy pre štartovné bonusy za výsledky, teraz chodia za bodmi do renkingu,“ poznamenal Peter Korčok.

O konkurenciu bude mať postarané aj najväčšia hviezda mítingu Ján Volko. Okrem slovenských mladíkov budú chcieť slovenského rekordéra popreháňať Ukrajinec Stanislav Kovalenko s osobným rekordom 6,67 (2021) a sezónnym maximom 6,74 (21. 1. v Jablonci), Ír Christopher Sibanda (6,82/-) či Maďari János Sipos (6,71/6,96) a Dániel Szabó (6,73/-).

Halový majster Európy 2019 sa na prvú šesťdesiatku v sezóne naladil v utorok v Ostrave, kde zabehol 300 m za 33,70 s, len o 3 stotiny pomalšie, ako je najlepší slovenský výkon histórie Olivera Murcka z decembra 2021 v americkom Cambridgei. „Myslím si, že sme na dobrej ceste. Smerom k 200 m mi nechýba rýchlostná vytrvalosť, hoci na záverečnej stovke som mal pocit, že za sebou ťahám dva vagóny. Verím, že dobrý pocit sa prenesie aj na šesťdesiatku,“ povedal Ján Volko. Ani štvrtý z vlaňajších ME v Mníchove na 100 m nemá splnený limit na HME (6,63), ale vysoké renkingové postavenie mu dodáva relatívny pokoj. S prvým štartom nespája žiadne prehnané očakávania ani jeho trénerka Naďa Bendová: „Štandardne začíname na Eláne výkonmi okolo 6,70 – 6,73. Tréning naznačuje, že takéto časy sú už teraz v Jankových silách. Verím, že k dobrému štartu do sezóny prispejú aj kvalitní súperi.“

Viktória Forster má takisto dobrú východiskovú pozíciu v boji o HME na základe renkingu. O niečo vyššie je však v rebríčku na 60 m prekážok (aktuálne 24., na 60 m 34.) a napokon padla pred Elánom voľba na túto disciplínu. Cesta jej konkurentky na domácej scéne Stanky Škvarkovej do Istanbulu pre nedostatok letných štartov na 100 m prek. vedie jedine cez splnenie limitu 8,03. Časy z prvých štartov v sezóne hovoria v prospech skúsenejšej zverenky Michala Škvarku (8,25 – 8,29).

„Stanka sa vracia po zranení a musí zabojovať o limit znamenajúci nový slovenský rekord. Jej súboj s Viktóriou bude určite aj z tohto pohľadu veľmi zaujímavý,“ myslí si Radoslav Dubovský, ktorého čaká na Eláne premiéra na poste šéftrénera SAZ v kategórii dospelých, hoci funkcie sa ujal už v decembri.

V rovnakej pozícii ako Škvarková sa ocitla šprintérka Monika Weigertová. Aj ona platí daň za vlaňajšie zranenie a nízky počet absolvovaných pretekov na 100 m. Svoj prvý tohtoročný štart na bronzovom mítingu v Jablonci premenila na čas 7,39. „Monika bude takisto zvádzať veľký boj o limit. Ten má hodnotu 7,24,“ pripomenul Dubovský.

Tlačová konferencia pred mítingom Elán 2023: Radoslav Dubovský

Šanca slovenského zastúpenia na HME žije ešte v mužskej štvorstovke. Najlepšiu východiskovú pozíciu má Šimon Bujna, ktorý je v renkingu aktuálne siedmy pod čiarou. Zverencovi Radoslava Ivana v banskobystrickej Dukle však dráha v Eláne nesedí a na mítingu sa nepredstaví. Zastúpia ho Miroslav Marček, prekážkari Matej Baluch (Dukla o. z. B. Bystrica) a najmä Patrik Dömötör, ktorý má v halovej sezóne na konte už päť štartov v rôznych šprintoch a vo všetkých si utvoril nové osobné maximum. Utorňajšie z Ostravy na 400 m má hodnotu 47,53. „Vlani som v Eláne na majstrovstvách Slovenska pokoril 48-sekundovú hranicu a získal titul. Určite by som sa rád znova priblížil k osobnému rekordu. Verím, že mi k tomu pomôžu aj kvalitní súperi, pretože obe tohtoročné štvorstovky som bežal prakticky sólovo. Mojím cieľom boli halové ME v Istanbule. Škoda, že pre ne už platí renkingový systém. V podstate som splnil limit, ktorým sa postupovalo na šampionát v Toruni 2021, ale teraz je šanca veľmi nízka,“ uvedomuje si zverenec Jozefa Gála v Slávii STU Bratislava.

Z technických disciplín zostala v programe Elánu už iba diaľka. V nej sa s výnimkou Renáty Vodnyánszkej, ktorá vynecháva halovú sezónu, predstaví kompletná slovenská špička. Medzi mužmi sa očakáva súboj zverencov Radovana Dubovského Matúša Blštáka a Adama Hriňa (obaja Dukla B. Bystrica) s juniorom Michalom Bačíkom (ŠK Juventa Žilina). V ženskej súťaži by mala potvrdiť skvelú formu Monika Lehenová (AK AŠK Slávia Trnava), ktorej budú konkurovať ďalšie diaľkarky schopné skákať za 6 metrov Silvia Kaliašová (Atletika Košice o. z.) a Dáša Tomková (Dukla o. z. B. Bystrica).

Dvadsiaty druhý ročník Elánu sa začne o 14.40 h a potrvá približne do 17.40 h. Ešte pred mítingom sa od 12.40 h uskutočnia halové majstrovstvá Slovenska dospelých a dorastu v chôdzi.

DISCIPLÍNY 22. ROČNÍKA MÍTINGU ELÁN

muži: 60 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 60 m prekážok, diaľka

ženy: 60 m, 400 m, 800 m, 3000 m, 60 m prekážok, diaľka

PREDBEŽNÝ ČASOVÝ PROGRAM

14.40 3000 m M – I. beh

14.53 slávnostné otvorenie

15.00 60 m prek. Ž rozbeh, diaľka M

15.10 60 m prek. M rozbeh

15.20 60 m Ž – I. séria

15.35 60 m M – I. séria

15.55 60 m prek. Ž finále

16.00 60 m prek. M finále

16.05 60 m – Ž II. séria

16.20 60 m M – II. séria, diaľka Ž

16.40 800 m Ž

16.50 800 m M

17.00 3000 m Ž

17.15 400 m Ž

17.25 400 m M

17.40 3000 m M – II. beh

(JM)

Texty k toto: (Zľava) Šéftréner SAZ Radoslav Dubovský, prezident SAZ Peter Korčok, Ján Volko, Naďa Bendová a Patrik Dömötör, na druhej snímke Radoslav Dubovský.

FOTO JÁN LUKY

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk