MS 2023 v Budapešti: Osemstovkárke Gabike Gajanovej chýbali k postupu len tri stotinky, očami tlačila súperky, aby bežali pomalšie

„Do 700 metrov sa mi bežalo veľmi dobre, ale v poslednej stovke mi to, žiaľ, už nešlo. Celkovo som sa však držala dobre – myslím si. Dodržala som, čo sme si s trénerom stanovili, len škoda, že v závere som sa ocitla príliš zavretá pri mantineli a už som sa nedokázala predrať ešte viac dopredu,“ hodnotila osemstovkárka Gabriela Gajanová svoje budapeštianske vystúpenie v novinárskej mixzóne, kam prišla po 25 minútach čakania na svoj osud. “Periférne som videla, že súperky sa popri mne tlačia dopredu. Snažila som sa o to i ja, držať sa s nimi. Človek v tom momente nevie, čo spraviť, či natiahnuť krok alebo niečo iné. Už bežíte ako keby v kŕči, v takom stave už len ťažko dokážete akcelerovať. Bojovala som však až do konca…”

V II. rozbehu obsadila časom 2:00,39 min 6. miesto a žiaľ, do semifinále sa nekvalifikovala. Od postupu ju delili – tri stotinky…  Priamo totiž postúpili prvé tri z každého zo siedmich rozbehov a ďalšie tri mali nádej dostať sa medzi 24 najlepších s časom. Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére, rýchlejšia bežala len 9. 6. 2023 v Paríži (1:59,86) a 21. 6. 2023 na EH v Chorzówe (1:59,92).

Po dobehu – pred zvyšnými piatimi rozbehmi – patrila Gabike Gajanovej posledná (tretia) postupová priečka s časom. Spolu s ňou čakali v tzv. horúcom kresle na svoj osud, či si v Budapešti ešte zabehnú, aj Kanaďanka Shuklová (2:00,30) a Talianka Coirová (2:00,36). Napokon ostali v kresle do konca rozbehov len Gabikine súperky. Ona, žiaľ, musela svoje miesto opustiť po piatom rozbehu, keď ju z neho vytlačila o 19 stotín Maďarka Bianka Kériová (2:00,20).

Dvadsaťtriročnú atlétku AK ZTS Martin napokon klasifikovali celkovo na 25. mieste z 56 bežkýň. K postupu do semifinále by jej stačilo, ak by vo svojom II. rozbehu predstihla aspoň piatu Talianku Coirovú (2:00,36).

Akú nádej na postup mala vo chvíli, keď čakala, ako dopadnú ďalšie rozbehy? „Verila som, že by to mohlo vyjsť, pretože môj čas bol dobrý,” skonštatovala. “Potvrdilo sa však, že tohtoročná kvalita osemstovky je nevídaná a behá sa rýchlo ana to som doplatila. Žiaľ, po piatom behu som musela kreslo pre postupujúce s časom definitívne opustiť.”

Gabika ďalšie rozbehy na 800 m prežívala veľmi emotívne. Na veľkej obrazovke pozorne sledovala ďalšie behy, odbiehala k výsledkovým monitorom. „Síce som už nemohla nič ovplyvniť, ale očami som brzdila súperky, aby bežali pomalšie ako ja,” prezradila bronzová osemstovkárka z Európskych hier 2023. “Prežívala som stresovú situáciu. Trochu som napätie miernila debatou s babami, ktoré sedeli v kreslách so mnou. Keďže sa dobre poznáme, bavili sme sa o všeličom.”

Gajanová si v budapeštianskom rozbehu zabehla tretí najlepší čas na 800 m v kariére. Ak by jej niekto pred MS povedal, že v rozbehu dosiahne 2:00,39, bola by si takmer istá, že to bude na postup do semifinále stačiť. “Bohužiaľ, nestačilo to…,” podotkla liptovskomikulášska rodáčka.

Gajanová štartovala v II. rozbehu, v ktorom sa nedá príliš špekulovať podľa výsledkov iných behov. Bola by taktika iná, keby nebežala v druhom zo siedmich rozbehov, ale v siedmom, úplne poslednom? “Minimálne by som vedela, ako rýchlo potrebujem bežať na postup s časom a tomu by som sa pokúšala prispôsobiť taktiku. V druhom zo siedmich rozbehov je to zložité, a aj preto som sa teraz snažila postúpiť priamo – teda skončiť v prvej trojke. Žiaľ, nevyšlo mi to,” vysvetľovala Gabika.

Gabriela Gajanová absolvovala premiéru na MS pred štyrmi rokmi v katarskej Dauhe. Vypadla tiež už v rozbehoch, s čím sa dlho nedokázala vyrovnať. Teraz dopadla takisto. Ibaže len pre trojstotinovú smolu.

„Toto vystúpenie bolo výrazne lepšie a mám z neho oveľa lepší pocit. Taktiež z toho, ako som sa so všetkým popasovala, a ako som zvládla taktiku – až na tie nešťastné posledné metre….

gabika má za sebou parádny rok. V hale v semifinále ME v Istanbule vymazala „bradatý“ slovenský rekord Gabriely Sedlákovej, keď dosiahla čas 2:01,70, v letnej sezóne má na 800 m na konte dva výkony pod dve minúty, na Európskych hrách získala na osemstovke bronz, a tesne pred budapeštianskym šampionátom 4. augusta v Berne na mítingu CITIUS zlepšila slovenský rekord Lucie Klocovej na 1000 m na 2:38,64, a Klocovú ešte v máji obrala časom 1:26,61 min aj o slovenské historické maximum na šesťstovke.

„Som rada, že po minuloročnej nevydarenej sezóne je to teraz takto. Som zdravá a po covidových rokoch vyšlo všetko, ako malo. Musela som sa psychicky i fyzicky popasovať s mnohými nepríjemnými vecami. Som vďačná celému môjmu tímu za to, že mi pomohol dostať sa až sem.”

Potom padla otázka o väčšom sebavedomí. Vtedy sa Gabika zháčila a prezradila, čo vedel len úzky okruh ľudí.

„Otvorene o tom poviem teraz prvý raz. V minulej a predminulej sezóne som zažívala po prekonaní covidu panické ataky. Nebolo to vôbec jednoduché…,” zasekla sa a tlačili sa jej slzy do očí. Po chvíľke však pokračovala: „Chcem o tom hovoriť otvorene, lebo to nie je niečo, za čo by sa mal človek hanbiť. Myslím si, že takéto problémy má veľa ľudí, ale nechcú o tom hovoriť nahlas. Lenže je veľmi dôležité baviť sa o duševnom zdraví. Ak je totiž človek psychicky v pohode, potom aj telo spolupracuje a všetko ide, ako má.“

GAJANOVEJ TOP 11 ČASOV NA 800 METROV V KARIÉRE

1:59,86 (9. júna 2023 Paríž)

1:59,92 (21. júna 2023 Chorzów)

2:00,39 (23. augusta 2023 Budapešť)

2:00,53 (20. júla 2023 Banská Bystrica)

2:00,55 (28. mája 2023 Rehlingen)

2:00,58 (3. júna 2019 Praha)

2:00,82 (26. augusta 2022 Lausanne)

2:00,82 (18. júna 2023 Nancy)

2:01,21 (30. júla 2023 Banská Bystrica)

2:01,25 (5. júla 2019 Lausanne)

2:01,26 (11. septembra 2020 Šamorín)

(GB)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk