ME do 23 rokov: Slovenky v štafete na 4 x 400 m prekonali národný rekord, mužov oň obrala diskvalifikácia

Slovenská výprava ukončila svoje účinkovanie na 13. majstrovstvách Európy do 23 rokov Tallinne vnedeľu predpoludním v štafetách na 4 x 400 m. Kým dievčatá sa tešili zo slovenského rekordu, chlapci smútili. Aj oni síce výrazne prekonali doterajšie národné maximum, ale diskvalifikovali ich.

Kvarteto Viktória Strýčková, Gabriela Gajanová, Lenka Predajnianska, Natália Bučičová utvorilo slovenský rekord 3:45,02 min, ale na postup do finále, kam sa kvalifikovali priamo prvé tri štafety z oboch rozbehov plus ďalšie dve s najlepšími časmi, to nestačilo.

Slovenky skončili v II. rozbehu siedme, keď zdolali Nórsko. Celkovo im patrila 14. priečka. Na jednotlivých úsekoch dosiahli naše štvorstovkárky nasledovné medzičasy – Strýčková 55,95 (priebežne 6. miesto), Gajanová 54,58 (6. miesto), Predajnianska 57,54 (7. miesto), Bučičová 56,95 (7. miesto).

Doterajší rekord SR do 23 rokov patril štvorici Pešková, Gajanová, Malatincová, Cidoríková, ktoré 14. 7. 2019 dosiahli na európskom šampionáte v Gävle výkon 3:46,26 min.

A čo povedali Slovenky v mixzóne? „Tým, že nám vyžrebovali ôsmu dráhu, mohla som ísť svoj vlastný beh, čo mi vyhovovalo. V poslednej stovke som sa riadne vytrápila, ale bolo to fajn,“ tvrdila Viktória Strýčková, ktorá mala v Tallinne v reprezentácii premiéru – okrem štafety sa predstavila aj an 200 m.

Gabriela Gajanová, ktorá bola aj členkou predošlej rekordnej štafety: „Bola to moja vôbec prvá súťažná štvorstovka v sezóne, preto som nevedela, ako to vlastne rozbehnúť. Pocitovo sa mi bežalo fajn a som rada, že som aj ja dopomohla k slovenskému rekordu.“

Ďalšia debutantka na veľkom vrcholnom podujatí Lenka Predajnianska: „Išla som na maximum, čo to dalo. Myslela som si, že na prvej dvojstovke predbhnem dve súperky, ale – žiaľ –  nevyšlo to.“ Aj Natália Bučičová štartovala na európskom fóre prvý raz, hoci už mala za sebou štvrtkový rozbeh v individuálnej štvorstovke. „Bežalo sa mi super, baby mi urobili pred Nórkami veľký náskok, ktorý som si potom strážila. Snažila som sa bežať na maximum. Štart v Tallinne bol pre mňa veľký zážitok,“ rozplývala sa.

Slovenskí muži sa nechceli nechať zahanbiť a aj oni bežali nad očakávanie. V III. rozbehu finišovalo kvarteto Mário Hanic, Lukáš Glodžák, Patrik Dömötör, Oliver Murcko tretie a o 7,20 sekundy zlepšilo časom 3:09,82 min predošlý slovenský rekord.

Ibaže radosť z výborného času trvala krátko: Slovákov pre porušenie pravidla TR 17.3.1 diskvalifikovali a prišli nielen o rekord, ale aj o solídne 12. miesto spomedzi 18 štafiet. Čo sa stalo? Hanic, ktorý na vrcholnom medzinárodnom podujatí debutoval, na prvom úseku pri vbiehaní do cieľovej rovinky šliapol na čiaru medzi dráhami, čo pravidlá nedovoľujú… Na záverečnom úseku bežal výborne Oliver Murcko, namerali mu oficiálny medzičas 45,86 sekundy.

Rekord SR tak naďalej patrí štvorici Slávie UK Bratislava (I. Doroš, P. Doroš, Broďáni, Ma. Ščerbík), ktorá ešte 5. 7. 1992 v Nitre dosiahla výkon 3:17,02 min.

SLOVÁCI V TALLINNE – NEDEĽA

MUŽI

4 x 400 m (18 štartujúcich) – III. rozbeh: Slovensko (Mário Hanic, Lukáš Glodžák, Patrik Dömötör, Oliver Murcko) diskvalifikované (pôvodne 3. v III. rozbehu 3:09,82 – rekord SR do 23 rokov, celkovo 12.)

ŽENY

4 x 400 m (15 štartujúcich) – II. rozbeh: 7. Slovensko (Viktória Strýčková, Gabriela Gajanová, Lenka Predajnianska, Natália Bučičová) 3:45,02 – rekord SR do 23 rokov (celkovo 14. miesto)

Texty k foto:

Rekordná štafeta žien SR do 23 rokov na 4 x 400 m (zľava): Bučičová, Predajnianska, Gajanová, Strýčková, na drhej snímke Mária Hanic, ktorý smolne rozbiehal mužské kvarteto na 4 x 400 m,

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk