Matej Tóth trénuje na Tenerife skoro ráno, v sobotu odšliapal 40 km v tempe limitu na OH 2020

Ide do tuhého! Príprava olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha na 39. ročník Dudinskej päťdesiatky, kde si chce vybojovať definitívne miestenku na hry do Tokia,  naberá obrátky.

Zverenec Mateja Spišiaka absolvoval v sobotu vo Vilaflore na Tenerife na Kanárskych ostrovoch ďalší výborný tréning – 40 kilometrov. Vyštartoval skoro ráno o 6.40 h, pred desiatou už bol dávno v cieli. Výsledok? Mimoriadne povzbudzujúci: 3:04:44 h, priemer na kilometer 4:37 min.

Ak by takto šliapal ešte ďalšiu desiatku, športtester by mu ukázal na 50 km výsledných 3:50:50 h! Na tréningu… Limit na olympijské hry v Tokiu 2020 je len o 50 sekúnd lepší.

„Pôvodne som mal v pláne šliapať len 35 km, nemal som nejako naplánované ani konkrétne tempo. Išlo sa mi od začiatku ľahko, bez problémov, preto som si pridal ďalších päť kilometrov a tempo som potom ešte vystupňoval. Veľmi mi pomohlo, že som trénoval s Mirom Úradníkom. On išiel 30 kilometrov, navzájom sme sa ťahali a pomáhali si. Aj preto záver pre mňa nebol problém,“ objasňoval 37-ročný Matej Tóth. „Do pretekov v Dudinciach ostáva päť týždňov a v takomto období  ešte zvykneme šliapať aj štyridsiatku. Keďže na januárovom sústredení v juhoafrickom Dullstroome som už jednu absolvoval, teraz sme ju v pláne vyslovene nemali. Išlo sa mi však pocitovo dobre, tak som si pridal ešte päť kilákov, čo nebol problém. V tomto termíne je štyridsiatka ešte stále vhodná.“

Exmajster sveta a úradujúci olympijský šampión z Ria odšliapal 40 kilometrov na promenáde pri mori na štvorkilometrovom okruhu. Prečo sa však vydal v ústrety veľkej tréningovej porcii už zavčas ráno?

„Na tomto mieste trénujeme radi, lebo je to na Tenerife jedna z mála rovín a asi najvhodnejší okruh na prípravu. Jediný problém je však v tom, že predpoludním po pol desiatej sa začne postupne zapĺňať turistami, a potom je už preplnená,“ vysvetľoval chodec banskobystrickej Dukly. „Aby sme sa vyhli zbytočným kolíziám, aj preto začíname tréningy už pred siedmou. Vtedy je promenáda ešte vyľudnená. Odmenou za skoršie vstávanie bol pekný východ slnka, v sobotu sme ho zažili približne na dvanástom kilometri.“

Matej Tóth na Tenerife kontinuálne nadviazal na mimoriadne úspešné januárové sústredenie v Juhoafrickej republike, kde zvládol rekordné objemy. Za 18 dní našliapal dovedna 525 km, čo znamenalo denný priemer viac ako 29 km, v jednom týždni dokonca nachodil až 223 km!

„Už po africkom sústredení som vedel, že som schopný zašliapať výkon pod úrovňou olympijského limitu 3:50 h. Sobotná štyridsiatka to len potvrdila. Formu sa však pokúsim ešte vyšperkovať. Na Tenerife ma čakajú ešte dva tempové a dva dlhšie tréningy. Potom si oddýchnem, vyladím formu, a ak mi zdravie vydrží, 21. marca by to malo ísť v Dudinciach hladko,“ nádejal sa olympijský šampión z Ria.

Matej Tóth sa bude na Tenerife pripravovať do 29. februára, spolu s ním „hltajú“ na Kanárskych ostrovoch tréningové kilometre aj ďalší zverenci kouča Mateja Spišiaka Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník a Michal Morvay. Tí však skončia kemp o týždeň skôr 22. februára.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Tóth na tréningu na ostrove Tenerife pod sopkou Pico de Teide (3718 m n. m.).

FOTO SAZ (mt)

Tréningy chodeckej skupiny Mateja Spišiaka sa začínajú skoro ráno pri východe slnka.

FOTO SAZ (mt)

Po sobotnej štyridsiatke sa Matej Tóth vybral s Miroslavom Úradníkom na túru k Teide.

FOTO SAZ (mt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk