Matej Tóth drel v Alpách, kouč Spišiak sa cítil ako v úspešných medailových rokoch 2014 – 2016

Tri týždne ubehli ako voda dolu Dunajom. Kľúčové sústredenie olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 v chôdzi na 50 km Mateja Tótha v talianskych Alpách sa blíži ku koncu. Ešte posledné tri dni a štvorica reprezentantov, ktorí sa pripravujú na európsky šampionát v Berlíne, si vydýchne. Uplynulé dni dali celému kvartetu poriadne zabrať.

Pod vedením šéftrénera chodeckej reprezentácie Mateja Spišiaka „zarezávali“ v Livigne okrem Tótha v takmer dvojtisícovej nadmorskej výške aj Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník a Dušan Majdán.

Tóth a spol. bývali tradične v hoteli Alpino v dedinke Trepalle v nadmorskej výške 2210 metrov. Na tréningy schádzali o necelých 400 m nižšie do Livigna (1850 m n. m.).

„V hoteli, kde nás dobre poznajú, nám vytvorili opäť perfektné podmienky. Vo všetkom nám vychádzajú v ústrety, splnia nám akúkoľvek požiadavku,“ nadchýna sa tréner olympijského víťaza Matej Spišiak. „Bývame v krásnom a priestrannom apartmáne, na skvelú kuchyňu môžem povedať len samú chválu. A tentoraz nám praje aj počasie – v porovnaní s minulými rokmi je celý čas veľmi prijateľné, najmä stabilné a teplé.“

V hoteli Alpino býval Matej Tóth už počas kľúčových sústredení aj v rokoch 2014 – 2016, v ktorých získal svoje tri najcennejšie medaily: striebro na ME v Zürichu, zlato na MS v Pekingu i na OH v Riu de Janeiro.

V krásnom alpskom prostredí na cestičkách v okolí Livigna nachodí Matej Tóth za tri týždne približne 560 km, druhá žena tohtoročných európskych tabuliek na 50 km Marika Katerinka Czaková sa dostane na konci sústredenia na úroveň 450 km a nádejný dvadsiatkar Miroslav Úradník, ktorého čaká v Berlíne veľká premiéra na seniorskom šampionáte, bude atakovať métu 400 km.

„Blížime sa k rekordným hodnotám. Ideme zatiaľ presne podľa plánov a úspešného modelu z predošlých rokov, ktorý sa nám zatiaľ vždy osvedčil,“ pripomína reprezentačný kouč Matej Spišiak. „Moji zverenci odtrénovali všetko tak, ako si predstavovali, sú na tom veľmi dobre a vidím, ako im zo dňa na deň rastie forma. Drobné zdravotné problémy mal len Dušan Majdán, okrem Úradníka ďalší člen tréningovej skupiny Romana Benčíka a Martina Tišťana, ktorý sa momentálne tiež pripravuje s nami.“

Slovenskí chodci sa nepripravujú v Livigne sami. Počas náročných tréningových dávok sa na okruhu stretávajú s ďalšími atlétmi, triatlonistami, biatlonistami či cyklistami. „Myslím si, že pre celú štvoricu je to veľmi motivujúce,“ podotkne Spišiak. „V našom tíme vládne výborná atmosféra, všetci štyria pretekári sú pozitívne naladení, skvele motivovaní. Opäť je s nimi radosť pracovať.“

Podľa kouča je Matej Tóth, líder tohtoročných svetových tabuliek na 50 km časom 3:42:46 h (ak nepočítame Bakulina z dištancovaného Ruska), na najlepšej ceste, aby zabojoval o ďalšiu cennú trofej vo svojej mimoriadne úspešnej kariére.

„Náročné tréningy zvláda veľmi dobre, vo vysokom tempe aj v adekvátnych objemoch odrobil maximum, podobne ako v úspešných rokoch 2014 až 2016. Neustále sa posúva výkonnostne dopredu. Ak mu vydrží zdravie, predpokladám, že bude v Berlíne opäť v hre o medaily,“ odhaduje Matej Spišiak.

Slovenská chodecká „ekipa“ využíva na regeneráciu plavecký bazén v športovom centre Aquagranda v Livignu, wellnes centrum v neďalekom hoteli a aj služby mladého fyzioterapeuta banskobystrickej Dukly Dávida Líšku.

„Odvádza pre nás nenahraditeľnú prácu, vďaka ktorej môžeme ísť na tréningoch absolútne na hranu,“ prízvukuje šéftréner. „Dôležitá je i prítomnosť a pomoc lekára atletickej reprezentácie MUDr. Pavla Hajmássyho. Okrem toho máme na sústredení k dispozícii diagnostické prístroje, ktorými denne monitorujeme aktuálny stav organizmu každého zo štvorice reprezentantov. Podľa výsledkov vieme operatívne reagovať a prípadne aj upraviť tréning. To sú všetko veci, ktoré nás posúvajú vpred.“

Slovenské chodecké kvarteto bude trénovať v Taliansku do nedele 22. júla. Po návrate bude olympijský šampión Matej Tóth už len doma v Banskej Bystrici ladiť formu na augustové ME v Berlíne. Čakajú ho výrazne nižšie objemy ako doteraz a k tomu ešte nejaké testy. Štart päťdesiatky na ME je v utorok 7. augusta o 8.35 h, naraz pôjdu muži aj ženy.

„Verím že aj zvyšné dva domáce týždne ukočírujeme tak ako v minulosti a naladíme Maťovu formu presne na deň D tak, aby sme boli opäť úspešní,“ nádeja sa Matej Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Slovenská chodecká reprezentácia na sústredení v Livignu (zľava): Dušan Majdán, tréner Matej Spišiak, Matej Tóth, Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník a fyzioterapeut Dávid Líška.

FOTO SAZ

Na tréningu pod alpskými končiarmi.

FOTO SAZ

Po náročnom tréningu padne dobré aj špičkové jedlo v hoteli Alpino (zľava): Miroslav Úradník, Matej Spišiak a Matej Tóth.

FOTO SAZ

Matej Tóth sa podľa kouča Mateja Spišiaka dostáva do formy z medailových rokov 2014 – 2016.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk