Košický JBL Jump Fest prekonal ťažkosti a ponúkne znova atletiku v atraktívnom formáte

Atletický „uličný“ míting v srdci Košíc, JBL Jump Fest, čaká vo štvrtok 10. septembra malé jubileum – uskutoční sa piaty raz. Tentoraz, vzhľadom na koronavírusovú pandémiu a z nej vyplývajúce reštrikcie, no najmä zásadné zmeny v atletickom kalendári, museli organizátori riešiť špecifické problémy.

„Pôvodne sme boli jedny z mála septembrových atletických pretekov, no tentoraz sme sa dostali pod tlak dvoch najväčších dráhových mítingov v Česku a Slovensku, Zlatej tretry a P-T-S. To prakticky zničilo prvú verziu našej štartovej listiny, pretože dohodnutí atléti neboli pripravení absolvovať tri preteky za štyri dni. Manažérky JBL Jump Fest Danka a Janka Velďákové potom pripravili celkom novú štartovku. Lenže po zverejnení nového zoznamu rizikových krajín a v dôsledku uzavretia maďarských hraníc, a tým aj logistického uzla v Budapešti, sme prišli o lahôdky v podobe možného štartu olympijského víťaza a majstrov sveta,“ informovali organizátori v tlačovej správe.

Napokon sa bývalým úspešným skokankám, ktoré vlani práve na JBL Jump Fest ukončili dlhoročnú kariéru, predsa len podarilo pripraviť štartovku plnú zaujímavých mien. Najväčšou hviezdou 5. ročníka, ktorý sa začne slávnostným otvorením o 16.50 h, bude halový majster Európy na 60 m Ján Volko. V šprinte na 60 yardov si zmeria sily s Čechom Dominikom Záleským. Na rovnakej trati, ibaže s prekážkami, uvidia diváci na Alžbetinej ulici pri gotickom Dóme sv. Alžbety bronzového z juniorských ME 2019 na 400 m prekážok Mateja Balucha v dueli s poprednými Poliakmi.

Z programu podujatia tentoraz vypadol trojskok, ale o to viac atlétov sa predstaví v diaľkarskom sektore. Farby usporiadajúceho klubu Atletika Košice o. z. bude reprezentovať Silvia Kaliašová, vlaňajšia víťazka diaľky v národnom programe a tohtoročná majsterka SR v trojskoku v hale i vonku. Kariéru 20-ročnej skokanky už rok pomáhajú rozvíjať jej nové trénerky Dana a Jana Velďákové. Kaliašovej súperky budú po dve české a poľské diaľkarky s osobákmi na úrovni 650 cm.

„Mimoriadne kvalitná bude mužská diaľka. Súperiť budú štyria skokani s aktuálnou formou na úrovni osem metrov – Poliaci Mateusz Jopek, Andrzej Kuch, obaja s tohtosezónnym maximom 795 cm, Brit Reynold Banigo má na konte len o centimeter menej a Max Kottmann z Nemecka skočil v tomto roku 779 cm,“ informovali manažérky pretekov dvojičky Velďákové.

Ani JBL Jump Fest sa nevyhne reštrikciám v súvislosti s ochorením COVID-19. Na tribúnach ubudne jeden rad divákov, doteraz voľný pohyb bude riadený, bude sa vyžadovať nosenie rúška i dezinfekcia rúk. Počet divákov bude limitovaný. Na mítingu sa zúčastnia len pretekári z nerizikových krajín.

Podstatnú časť skokansko-šprintérskeho dňa v centre Košíc vyplnia súťaže detí od 6 do 13 rokov. Približne  270 malých adeptov atletiky bude od 8.30 do 16.00 h súťažiť v šprinte a skoku do diaľky. Ich výsledky sa budú počítať do klasického dvojboja. Bezmála štvrtina týchto detí sú momentálne v trénerskej opatere sestier Velďákových. Najlepších 12 detí si vybojuje účasť v hlavnom programe, ktorého časť s názvom JBL Jump Fest Kids Challenge, bude venovaná práve najúspešnejším mládežníkom. Z jubilejného JBL Jump Fest-u sa chystá premiérovo „live stream“ do celého sveta vďaka spolupráci s kanálom Jumpers World.

(SN, GB)

REKORDY JBL JUMP FEST

MUŽI

50 yardov: 5,35 Emre Barnes (Tur.) 2018

60 yardov: 6,35 Emre Barnes (Tur.) 2019

50 yardov prek.: 6,44 Bálint Szeles (Maď.) 2018

60 yardov prek.: 7,54 David Ryba (ČR) 2019

diaľka: 793 Radek Juška (ČR) 2018

trojskok: 16,38 Tomáš Veszelka (SR) 2018

ŽENY

60 y prek.: 7,63 Stanislava Škvarková (SR) 2020

diaľka: 652 Lauma Grivová (Lot.) 2017

trojskok: 14,08 Dana Velďáková (SR) 2016

Text k foto:

Na JBL Jump Feste si Silvia Kaliašová zaskáče proti súperkám z Česka a Poľska.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk