Atletický svetový šampionát sa v septembri (13. – 21.) vráti po 34 rokoch do japonského hlavného mesta Tokio, kde sa naposledy konal v roku 1991. Organizátori v spolupráci so Svetovou atletikou (WA) umožnili tento týždeň zástupcom jednotlivých národných federácií prehliadku dejiska MS a všetkých priestorov, ktoré budú športovci na šampionáte využívať. Slovenský atletický zväz na tzv. „Site Visit“ (25. – 26. 3.) zastupoval koordinátor a manažér reprezentácie, bývalý výborný osemstovkár Jozef Repčík.
Istotu tokijskej miestenky majú zatiaľ dvaja limitári – Gabriela Gajanová v behu na 800 m a Dominik Černý v chôdzi na 35 km. Takmer istý štart na MS majú traja chodci na 35 km – Hana Burzalová, Mária Katerinka Czaková a Michal Morvay.
„Za dva dni sme preberali všetky potrebné náležitosti smerom k MS a navštívili všetky miesta spojené so šampionátom. Prvý deň sme si prezreli hotel Shinagawa Prince, kde budú ubytované všetky výpravy. Na jednej strane je dobrá správa, že všetky výpravy budú mať rovnaké podmienky – izby, strava, vzdialenosť od rozcvičovacieho štadióna cca 20 až 30min, od hlavného štadióna 40 minút, na druhej strane však vyvstáva otázka dopravy z hotela na štadióny. Ak sa naraz rozhodne ísť na štadión čo i len polovica výprav, bude to masaker. Takáto situácia môže nastať napríklad pred oficiálnym tréningom so štartérmi tesne pred šampionátom. Ako to Japonci chcú zvládnuť, to sme si mnohí nevedeli predstaviť,“ upozornil Jozef Repčík. „Problematická sa javí aj veľkosť hotelových izieb – sú malé… V jedno i dvojposteľových chýba dosť miesta na uloženie si vecí.“
Zástupcovia národných atletických federácií si potom prezreli tréningový štadión Oi Central Seaside Park. „Nie je na ňom klasický povrch značky Mondo alebo tartan, ale akýsi štandardný miestny povrch. Aj tu sa objavilo zopár otáznikov, s ktorými si azda miestny organizačný výbor poradí. Prišla požiadavka na viac stanov a slnečníkov ako ochrana pred slnkom, pod paľbu kritiky sa dostala veľkosť a vybavenie posilňovne… Trochu ma prekvapilo, že domáci na priveľa požiadaviek povedali nie, nedá sa, alebo preveríme a dáme vedieť,“ skonštatoval Jozef Repčík.
Druhý deň tzv. Site Visit sa začal návštevou dvoch rozcvičovacích štadiónov. Jeden pre vrhy v areáli Tokyo University vzdialený približne 10 až 15 minút od hlavného a druhý pre zvyšné disciplíny (Yoyogi Park), ktorý je ešte stále v prestavbe. Ten je vzdialený 15 až 20 minút od toho, kde sa bude bojovať o medaily. Tieto budú slúžiť na rozcvičovanie sa atlétov pred a po pretekoch.
„Atléti budú po rozcvičke transportovaní autobusmi na hlavný štadión. Troška sa obávam stresu, ktorý toto môže spôsobiť. Autobusy nebudú mať zabezpečený svoj špeciálny jazdný pruh, ale organizátori sľúbili, že im bude pomáhať polícia. Niečo podobné sme zažili aj v Budapešti v roku 2023, ale tam tie vzdialenosti neboli také veľké,“ pripomenul Jozef Repčík, ktorý ostal prekvapený, že na rozcvičovacom štadióne nebude taký istý povrch ako na hlavnom, čo je taktiež nezvyčajné.
„Pri rozcvičovanom štadióne pre vrhy som pri pohľade naň takmer onemel, pretože to vypadalo, akoby na ploche bola namiesto živej trávy umelá. Nakoniec z diskusie vyplynulo, že to je akýsi typ zelenej škvary, do ktorej sa – obávam sa – oštep nezapichne. Na pripomienky nám organizátori povedali, že športovci majú používať náčinie poskytnuté nimi, aby si nezničili svoje,“ informoval koordinátor slovenskej atletickej reprezentácie.
Predstavitelia národných zväzov si pri ceste na hlavný štadión pozreli trať pre chôdzu na 20 a 35 km. Chodci budú mať štart aj cieľ na štadióne, trať vedie okolo štadióna. „Aj oni sa budú musieť rozcvičovať na štadióne Yoyogi a následne po rozcvičke presúvať na štart na hlavný štadión. Novinkou taktiež bude, že chodci a maratónci budú mať namiesto transponderov na teniskách čip, ktorý bude vložený do vrecka na zadnej strane dresu. To si zatiaľ celkom neviem predstaviť,“ podotkol Jozef Repčík.
Potom nasledovala prehliadka hlavného štadióna. „Je nádherný, ale je to veľké bludisko. Na mnoho otázok a pripomienok nám miestni odpovedali, že to či ono ešte nie je rozhodnuté, budú to riešiť a dajú nám vedieť. Z môjho pohľadu môže byť pre športovcov problém aj strava, pretože som mal pocit, že obed mám na raňajky, na obed aj na večeru. Po skúsenostiach s Budapešťou 2023 sa z Tokia vraciam s pocitom mierneho rozčarovania,“ dodal Jozef Repčík.
(GB)
FOTO SAZ (jr)