Juniorské ME: Mladíci v štafete na 4 x 400 m dvanásti, Hazuchová vo finále na 3000 m 14., z chodcov najlepší Nemčok

Text budeme v priebehu dňa dopĺňať a aktualizovať.

Slovenská štafeta na 4 x 400 m v zostave Tomáš Grajcarík (Atletika Nové Mesto n/V.), Denis Bartek (Slávia Trnava), Roman Haraslín (Naša atletika Bratislava), Franklin Henry (Slávia Trnava) skončila v II. rozbehu na 26. juniorských ME v Tallinne piata za 3:16,36 min, iba päť stotín za Slovincami, ktorých však dodatočne diskvalifikovali.

Do finále sa však Slováci ani tak nekvalifikovali. Naši mladíci skončili v konečnom účtovaní na 12. mieste zo 16 štafiet, okrem Slovincov predstihli Španielsko, Estónsko a Švédsko. Kvarteto, v ktorom bežali dvaja vekom ešte 17-roční dorastenci (Grajcarík, Henry) a dvaja 18-roční štvorstovkári, ktorí ostávajú v juniorskej kategórii aj na budúci rok, zaostali za slovenským juniorským rekordom 3:14,42 min o 1,94 sekundy.

„Nominácia štafety mala byť motivácia pre chalanov, ktorí neboli ďaleko od individuálnych limitov, pričom dvaja sú ešte stále dorastenci so splnenými limitmi na zrušené ME do 18 rokov, kde by ašpirovali na postup do semifinále. Štafeta predviedla v Tallinne dobrý výkon a potvrdila oprávnenosť nominácie. Chalani nesklamali, predviedli výkon, na aký mali,“ hodnotil šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš.

Z trojice slovenských chodcov na 10 000 m si najlepšie počínal najstarší a najskúsenejší z nich Patrik Nemčok. Osemnásťročný zverenec Ľuboša Machníka v ŠK BCF Dukla Banská Bystrica obsadil v silnej konkurencii 31 pretekárov 19. miesto, pričom si časom 45:24,50 min (medzičas na 5000 m: 22:22,90) utvoril osobný rekord na ovále. Za absolútnym osobákom z cesty zaostal o 21,5 sekundy.

“Svoje vystúpenie hodnotím pozitívne aj vzhľadom na to, že podmienky boli ťažké a príprava zložitá. Výsledný čas nie je zlý. navyše skončil som lepšie, ako bolo moje tabuľkové postavenie pred súťažou,” skonštatoval po pretekoch Nemčok, študent Strednej športovej školy v Banskej Bystrici.

Debutanti na významnom šampionáte,17-ročný Tomáš Mencel z AK ZŤS Martin a ešte len 16-ročný Jakub Bátovský zo ŠK BCF Dukla, skončili na 26. (47:12,03 – osobný rekord na ovále /medzičas na 5000 m 23:33,03/, doteraz 47:19,3) a na 28. mieste (48:45,76, medzičas na 5000 m 23:48,48).

Vo večernom finále behu na 3000 m obsadila Líza Hazuchová 14. miesto časom 9:43,13 min. Zverenka Mareka Vojníka sa približne do druhého kilometra držala na konci hlavnej skupiny, ale na zrýchlenie v záverečnej tisícke (víťazná Fínka Mononenová 2:56,07!) už nedokázala zareagovať a z jedenástej priečky vyčerpaná postupne klesla na 14.

“Bežalo sa mi pocitovo lepšie ako v rozbehu, len škoda záveru, kde mi došli sily. Som trochu sklamaná, že som neskončila lepšie, ale na druhej strane som rada, že som sa dostala do finále,” skonštatovala Líza. “Takisto škoda zranenia achilovky v príprave, čo ma dosť pribrzdilo. Mohlo to byť lepšie. Toto je však moja aktuálna výkonnosť.”

Hazuchovej tallinnské medzičasy – 1000 m: 3:12,71/13., 2000 m: 6:21,92 (3:09,21)/11., 3000 m: 9:43,13 (3:21,21)/14. V rozbehu dosiahla čas 9:38,75 min, čo bol jej osobný rekord pod holým nebom i slovenský výkon roka 2021.

„Pre Lízu to bolo ťažké finále, ešte dnes ráno cítila nohy z rozbehov. Pokúsila sa držať sa s najlepšími, dokedy to išlo, ale zrýchlenie na druhom kilometri ju dosť vyčerpalo,“ komentoval Hazuchovej účinkovanie vo finále kouč Vojník. „Pre problémy s achilovkou a po dvojmesačnom bežeckom výpadku sme sa za päť týždňov nedokázali dostať do pohody, no Líza má všetko pred sebou. Za bojovnosť má u mňa jednotku.“

Líza Hazuchová bola po Melicherovej (1981) a Sollárovej (1989) len tretia slovenská vytrvalkyňa vo finále behu na 3000 m na juniorských ME.

Sobotné slovenské účinkovanie v Tallinne uzavrel diaľkarský špecialista Adam Hriň, ktorý vo svojej doplnkovej disciplíne trojskoku skončil v kvalifikácii na 19. mieste výkonom 14,39 m. Za osobným rekordom zaostal iba o 6 cm. Za osobným rekordom zaostal iba o 6 cm. Jeho séria: 14,29 – 14,19 – 14,39. Na postup do 12-členného finále bolo potrebné skočiť 15,08 m.

SLOVÁCI V TALLINNE – SOBOTA

JUNIORI

trojskok (21 štartujúcich) – kvalifikácia (B-skupina): 9. Adam Hriň 14,39 – nepostúpil do finále (celkovo 19. miesto)

10 000 m chôdza (31 štartujúcich) – finále: 19. Patrik Nemčok 45:24,50, 26. Tomáš Mencel 47:12,03, 28. Jakub Bátovský 48:45,76

4 x 400 m (16 štartujúcich) – II. rozbeh: 4. Slovensko (Tomáš Grajcarík, Denis Bartek, Roman Haraslín, Franklin Henry) 3:16,36 – nepostúpili do finále (celkovo 12. miesto)

JUNIORKY

3000 m (22 štartujúcich) – finále: 14. Líza Hazuchová 9:43,13 (5. v II. rozbehu 9:38,75 – osobný rekord a slovenský výkon roka)

Texty k foto:

Na snímkach štafeta na 4 x 400 m Na snímke zľava Franklin Henry, Roman Haraslín, Denis Bartek, Tomáš Grajcarík, na druhej chodec Patrik Nemčok a na tretej Líza Hazuchová.