Halový majster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 a dvojnásobný slovenský Atlét roka (2017, 2019) Ján Volko sa podobne ako viacerí slovenskí reprezentanti uchýlil pred chladnou stredoeurópskou klímou a protipandemickými reštrikčnými opatreniami na Kanárske ostrovy. V Arone na Tenerife sa pripravuje na nový atletický rok, v ktorom bude obhajovať glasgowský titul a pokúsi sa splniť si svoj veľký cieľ – vybojovať si miestenku na tokijskú olympiádu.
Po mesiaci vo Vysokých Tatrách ste sa doma dlho neohriali a už ste sa vybrali na tréningový kemp na Kanárske ostrovy. Ako ste zvládli prechod z nepríjemného sychravého počasia do tepla?
„Pre mňa to nebol nijaký problém. Ako sa hovorí – na dobré sa ľahko zvyká. (smiech). Komplikácie priniesla len neistota okolo odletu. Dlho sme nevedeli, kedy a či vôbec odletíme, termín spoločnej cesty lietadlom vládnej letky sa neustále odkladal. Táto neistota bol väčší problém ako adaptácia na teplo.“
Trénerke Nade Bendovej sa na Kanárske ostrovy veľmi nechcelo. Vravela, že by ostala pokojne aj v Bratislave, keďže SAZ zafinancoval využívanie kompletnej haly Elán výhradne pre potreby atlétov, čo znamená, že môžete využívať šprintérsku rovinku bez obmedzenia. V prospech sústredenia v teple však napokon rozhodla možnosť pripravovať sa v piesku na pláži. V čom je najväčší prínos tohto typu tréningu?
„Pred dvoma rokmi, keď som si zabehol osobné rekordy 10,13 na stovke a 20,24 na dvojstovke, sme na sústredení na juhu Portugalska odmakali v piesku desiatky tréningov a šprintérskych cvičení. Veľmi to prospelo mojim členkom, chodidlám i dynamike pohybu. Piesok kladie omnoho väčší odpor ako tráva, o tartane ani nehovoriac. Do cviku musíte vložiť väčšiu silu, členky musia byť pevnejšie. Myslím si, že práve toto bol jeden z kľúčových faktorov, vďaka ktorému som v roku 2018 behal veľmi rýchlo.“
Aké máte podmienky na prípravu v Arone? Nevyrušuje vás, že je na miestnom štadióne trochu tlačenica a tréningové hodiny – aj v posilňovni – si musíte vopred zapisovať?
„Vnímam to naozaj trochu ako problém, ale nie až taký zásadný. Áno, nemôžeme trénovať vtedy, keď chceme, ba dokonca v sobotu je štadión zatvorený. Preto sme museli nastaviť tréning tempových a rýchlostno-vytrvalostných úsekov z časového hľadiska inak a aj pauza medzi takýmito tréningami je menšia. V komerčných posilňovniach hrá nahlas hudba, na čo doma nie sme zvyknutí. Máme radšej pokoj a tichšie prostredie. Hoci všetko nefunguje tak, aby nám to stopercentne vyhovovalo, zatiaľ to zvládame celkom dobre.“
Všetci vaši kolegovia zo slovenskej reprezentácie, ktorí sa na jeseň pripravovali na kanárskych ostrovoch, si veľmi pochvaľovali počasie. Vyhovuje vám miestna klíma?
„Z môjho pohľadu je počasie ideálne. Také dobré sme nikdy doteraz na žiadnom jesennom zahraničnom sústredení nemali – samozrejme, okrem Afriky. Minulý rok, keď sme sa pripravovali v tureckom Beleku v športovom komplexe Gloria, bolo omnoho chladnejšie ako na Tenerife. Na druhej strane, tam mi viac vyhovovalo, že všetko sme mali k dispozícii pod jednou strechou. Nemuseli sme sa nikam ponáhľať. Ani v Arone to nie je zlé: českí atléti mi vraveli, že v ére pred ´koronou´ mohli na štadióne trénovať kedykoľvek. Nuž, protipandemické opatrenia, zdá sa, obmedzili zvyčajnú voľnosť. Celkovo som však s podmienkami spokojný: vzhľadom na to, čo sa deje inde, a aké sú možnosti u nás doma, sú tunajšie možnosti dobré.“
Predpokladáme, že v kempe na Tenerife ste už prešli zo základnej kondičnej a objemovej prípravy už aj na niečo špeciálne šprintérske. Čo z toho, čo vám doposiaľ naordinovali tréneri Naďa Bendová s Róbertom Kresťankom, voňalo najmenej?
„Teraz v piatok som absolvoval jeden z najťažších a najhorších tréningov v doterajšej kariére – tempové, rýchlostno-vytrvalostné úseky 3 x 300, 3 x 250, 3 x 200 a 3 x 150 metrov. Čo vám poviem: bolo to veľmi náročné, cítil som sa pri tom dosť biedne, zďaleka sa mi nebehalo ideálne. Podobné tréningy, hoci ich neobľubujem, mi neprekážajú, ale tento piatkový bol prvý, keď som toho mal naozaj dosť. Všetci sme tak trošičku ´zakapali´, bol extrémne ťažký.“
S kým v Arone najčastejšie trénujete?
„Najmä s Kubom Bendom, ktorý sa na mňa už doťahuje, ale rovnako aj mladší chalani z klubu už s nami stíhajú a ich dych už neraz cítim až na krku. To ma núti zabrať ešte viac ako predtým, čo je, samozrejme, dobré. Musím viac makať… Som však rád, že aj oni sa zlepšujú a postupne sa dostávajú výkonnostne dopredu. Spoločné tréningy mi vyhovujú a pomáhajú, vďaka chalanom mám silu zabrať ešte viac aj vtedy, keď už nevládzem. Pre nich sú zasa tréningy so mnou dobrá motivácia.“
Sústredenie nie je len poriadna zaberačka, ale jeho súčasť je aj nevyhnutný relax. Čo robíte v čase voľna?
„Okrem klasického oddychu sme boli napríklad minulý týždeň na výlete okolo ostrova Tenerife. Videli sme obrovské skalné útesy v meste Los Gigantes, takisto sme si pozreli malé dedinky v miestnych horách a v pláne sme mali výlet na najvyšší vrch na ostrove i v celom Španielsku, sopku Pico de Teide s nadmorskou výškou 3718 m. Trochu relaxujeme aj na pláži, naberáme D-vitamín, keďže od 19. decembra po návrate na Slovensko už takúto možnosť veľmi nebudeme mať. Krásne počasie a slnečné lúče treba využiť.“
Svetová atletika len pred niekoľkými dňami zrušila budúcoročné marcové halové MS v čínskom Nan-ťingu. Na jednej je to pre vás istotne sklamanie, no na druhej sa môžete sústrediť výlučne na obhajobu zlata na halových ME v Toruni, ktoré sú naplánované dva týždne pred termínom zrušeného šampionátu v Číne…
„Počítali sme s akýmsi dvojštartom, k tomu smerovala i moja príprava. Teraz v nej určite nastane zmena, keďže vrchol sezóny sa posúva o dva týždne. Rýchlosti i ladeniu formy sa preto začneme venovať asi skôr. Nabúralo nám to síce plány, ale nie nejako výrazne, keďže k zrušeniu HMS nedošlo v poslednej chvíli, ale s dostatočným časovým predstihom. Mrzí ma však, že šanca štartovať na veľkom halovom šampionáte v hale klesla na polovicu. Dúfam, že aspoň halové ME v poľskej Toruni sa podarí usporiadať. Ak áno, verím, že tam uspejeme.“
GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO NAĎA BENDOVÁ
NAJLEPŠÍ EURÓPANIA V ROKU 2020 NA 60 METROV V HALE
6,53 Chijindu Ujah (V. Brit.)
6,55 Ján Volko (SR)
6,57 Luca Lai (Tal.)
6,59 Joris van Gool (Hol.)
6,60 Julian Reus (Nem.)
6,60 Richard Kilty (V. Brit.)
6,60 Emre Barnes (Tur.)
6,60 Denis Almaz (Nem.)
6,60 Filippo Tortu (Tal.)
6,61 Remigiusz Olszewski (Poľ.)