Bujna s Kučerom začnú halovú sezónu už 4. januára v Ostrave, priorita je však leto

Najlepší slovenskí štvorstovkári Šimon BujnaMartin Kučera absolvujú halovú sezónu 2020, pre oboch je však priorita predovšetkým leto. Okrem európskeho šampionátu v závere augusta v Paríži by sa obaja zverenci Radoslava Ivana radi pozreli aj na olympijské hry v Tokiu – šancu vidia v miešanej štafete na 4 x 400 m, no Kučera dúfa, že by sa na hry pod piatimi kruhmi mohol dostať takisto ako v roku 2016 aj vo svojej hlavnej disciplíne, prekážkarskej štvorstovke.

Teraz však Šimona aj Martina čaká niekoľko halových mítingov – prvý už 4. januára v Ostrave. „Šimon absolvuje dva kontrolné štarty na 150 metrov, no nie je vylúčené, že si vyskúša aj šesťdesiatku, ktorej sme podriadili prevažnú časť halovej prípravy,“ vysvetľuje tréner Radoslav Ivan. „Všetko závisí, ako dopadnú tréningy na prelome roka. Jeho rýchlostné parametre sa javia na veľmi dobrej úrovni. Martin má v Ostrave v pláne test rýchlosti na 150 aj 300 metrov.“

Svoju hlavnú disciplínu však v zime Bujna ani Kučera vynechajú. U niekdajšieho víťaza Svetovej univerziády v Kazani 2013 je to celkom logické, prekážkarská štvorstovka sa v hale nebehá (veľmi výnimočne len v halách s 300-metrovým oválom), Bujna si štart na hladkej štvorstovku odkladá na leto s cieľom splniť limit 46,40 na parížske ME. Osobný rekord bývalého futbalistu je 46,94, dosiahol ho v semifinále tohtoročnej Svetovej univerziády v Neapole, kde skončil celkovo štrnásty.

„Šimon sa v zime sústredí najmä na 60 metrov, príprave na túto disciplínu sme podriadili prevažnú časť tréningov. Nevylučujem však ani nejaké preteky na 200 metrov,“ pripomína kouč Ivan. „Martin sa v halovej sezóne predstaví aj na kontrolných štvorstovkách, no jeho príprava smeruje kľúčovo na leto, kde by sa na 400 m prekážok chcel kvalifikovať do Tokia.“

Limit na OH 2020 je extrémne prísny – 48,90 sekundy. V roku 2019 ho splnilo len 21 prekážkarov, tretina z nich (7) boli Američania. Kučerov „osobák“ z roku 2016 je 49,08.

Do Tokia sa však môžu atléti kvalifikovať nielen splnením prísnych limitov, ale aj vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku. Na 400 m prekážok je plánovaný počet účastníkov 40, takže do tohto počtu sa budú k limitárom dopĺňať atléti bez limitu podľa umiestenia v renkingu.

Po ostravských kontrolných pretekoch 4. januára čaká tréningovú skupinu Radoslava Ivana ešte týždňové sústredenie. „Po ňom už naplno nabehneme do súťažného kolotoča,“ vraví mladý tréner, pre ktorého bude rok 2020 rokom veľkých výziev.

(GB)

Text k foto:

Martin Kučera (vľavo) sa k tréningovej skupine Radoslava Ivana pridal na jeseň, prvé spoločné sústredenie absolvovali na Štrbskom Plese.

FOTO SAZ (ri)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk