Bratislavská latka bude po troch rokoch dvíhať slovenskú výšku, lákadlom 3. kola Jumperie šprint a prekážky žien

Atletická hala Elán mala v piatok 10. februára patriť výškarom. Pozornosť si však uchmatnú šprintérky. Bratislava bude záverečnou zastávkou trojdielnej Jumperie. V rámci obnovenej série sa vráti na scénu aj Bratislavská latka. Po troch rokoch budú muži znova súťažiť v Memoriáli Romana Moravca, ženy v Memoriáli Jaromíra Šimoneka. Organizátori z hostiteľského AK Slávia UK Bratislava vzhľadom na súčasnú situáciu tejto disciplíny nemajú veľké oči.

„Výška prežíva na Slovensku posledné 2-3 roky útlm. Po odchode starších pretekárov nám chýba generácia, ktorá by ich nahradila. Najviac to vidieť medzi ženami, kde nám vypadli kvalitné skokanky a teraz prakticky nemáme v tejto kategórii nikoho,“ konštatoval riaditeľ pretekov Marco Adrien Drozda.

Jeho slová dokumentuje fakt, že vlaňajšie domáce tabuľky ženskej výšky ovládla prekážkarka Daniela Ledecká (171 cm). Posledná víťazka bratislavského memoriálu Tatiana Dunajská predviedla 28. januára 2020 výkon 180 cm, tentoraz bude zrejme stačiť na popredné umiestnenie aj podstatne menej.

O prvenstvo by sa mali pobiť výškarky z bratislavských klubov. Z prihlásených má najlepšie osobné maximum Simona Tichá (Slávia STU), 170 cm zdolala vlani na 1. kole atletickej ligy v Košiciach. Malou neznámou bude forma Miroslavy Michlíkovej (Slávia UK), ktorá absolvovala od februára 2019 iba 6 súťaží, 14. januára vo Viedni skočila 159 cm. „Myslím si, že v jej silách je atakovať 170 cm,“ uviedol Marco Adrien Drozda.

V mužskej výške vzbudzuje nádej výkonnostné napredovanie Roberta Ruffíniho ml. (Slávia UK), ktorý vo Viedni posunul svoj osobný rekord na 210 cm a splnil limit na augustové juniorské ME v izraelskom Jeruzaleme. Osemnásťročný junior sa v utorok predstavil na Beskydskej latke (206 cm), ale v Eláne skákať nebude. „Vyberá si mítingy s kvalitnejšou konkurenciou a podobne ako iní výškari dáva prednosť podmienkam s palubovkoým podkladom, ktorý pomáha k lepším výkonom,“ komentoval riaditeľ pretekov.

Úlohu favorita tak prevezme jeho klubový kolega Ľubomír Zeman, so 190 cm 10. muž vlaňajších slovenských tabuliek a brat Tomáša Zemana, najlepšieho Slováka na poslednom Memoriáli Romana Moravca (2./198 cm).

Vedúci projektu Jumperia Michal Škvarka však od Bratislavskej latky očakáva najmä opätovné vzbudenie záujmu o disciplínu zo strany mladých atlétov: „Pamätám si, ako sme museli robiť výber do národného programu Banskobystrickej latky. Súťaže na niekdajšej Latke piatich miest trvali aj tri hodiny. Tento rok sme mali v Trenčíne na prvom kole Jumperie šesť a v druhom v Bystrici deväť chalanov vo všetkých kategóriách. Zo súčasného stavu som preto sklamaný. Verím, že Jumperia prispeje k tomu, aby sa to časom zlepšilo.“

Jumperia už dávnejšie otvorila dvere šprintom, ktoré na rozdiel od výšky kvalitatívne napredujú. V piatok ponúknu pokračovanie súboja generácií medzi Monikou Weigertovou (Slávia UK) a Deliou Farajpour (Atletika Nové Mesto nad Váhom) na 60 m. Zatiaľ čo 30-ročná zverenka Eugena Lacza sa na mítingu Elán zatiaľ najviac priblížila k limitu na halové ME v Istanbule (7,35 – 7,24), o 12 rokov mladšia gymnazistka Farajpour bude mať ďalšiu príležitosť atakovať slovenský juniorský rekord 7,46. Na Eláne ju od neho delili iba dve stotiny.

Limit na HME (8,03) naháňa aj prekážkarka Stanislava Škvarková. O ďalšie stotinky sa k nemu priblížila na ostravskom Czech Indoor Gala (8,24). „Verím, že ak nepadne limit, zabehne si aspoň sezónne maximum,“ konštatoval manžel a tréner v jednej osobe Michal Škvarka. Otázny je štart jeho ďalšieho zverenca Petra Dávida, ktorý pre chorobu celý týždeň netrénoval.

Uplynulé dve kolá Jumperie priniesli kvalitné výkony v diaľkarských sektoroch. V Trenčíne predviedla Monika Lehenová (AK AŠK Slávia Trnava) 610 a junior Michal Bačík (AO Žilina) 703 cm, v Banskej Bystrici potom zvíťazili v nových osobných maximách Bačík (724) a Dáša Tomková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 607 cm). Na záverečnom podujatí by v tomto trende mali pokračovať zverenci šéftrénera SAZ Radoslava Dubovského v banskobystrickej Dukle Matúš Blšták a Adam Hriň, v ženskej súťaži sa opäť predstavia diaľkarky z trnavskej skupiny Róberta Piačeka Michaela Comová a Monika Lehenová, ktorá si na Eláne vylepšila osobné maximum už na 615 cm.

(JM)

Texty k foto: Výškarská súťaž dievčat na 2. kole Jumperie v Banskej Bystrici, kde absolvovala svoj súťažný debut na 60 m prekážok v tejto sezóne Stanislava Škvarková (na druhej snímke uprostred).

FOTO TOMÁŠ NÁTHER

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk