Banskobystrický chodecký míting: Úradník so šancou na tretí triumf, štartuje i Mária Katerinka Czaková

Park pod pamätníkom SNP v Banskej Bystrici bude v sobotu 27. júna už štvrtý raz dejiskom medzinárodného chodeckého mítingu, ktorý organizuje klub BCF Dukla. Na štarte pretekov mužov na 10 km bude aj obhajca prvenstva Miroslav Úradník, ktorý má šancu na tretí triumf za sebou.

„Takmer po pol roku si konečne znova zasúťažím. Po dlhej pauze neočakávam svetoborný výkon, hoci už sa na tréningoch pomaly púšťame i do špeciálneho tempa,“ vraví 24-ročný bronzový medailista za minuloročných Armádnych svetových hier vo Wu-chane. „Dôležité bude schuti si zapretekať, organizátorom som vďačný, že podujatie pripravili. Pre mňa je teraz kľúčové dobre načasovať formu na jesenné preteky.“

Úradníkovi najvážnejší súperi budú Nemec Leo Köpp, ôsmy na juniorských MS 2016 v Bydgoszczi, talentovaný slovenský junior Daniel Kováč a maďarský reprezentant Bence Veneyercsán.

Úradník, účastník ME 2018 v Berlíne a ašpirant na miestenku na budúcoročné OH v Tokiu, naposledy okúsil súťažnú atmosféru 5. januára na slovenskom chodeckom halovom šampionáte v Banskej Bystrici, kde vyhral kvalitným výkonom 19:57,28 min.

Na 10 km trati sa v kategórii žien predstaví i jedna z najlepších svetových päťdesiatkárok Mária Katerinka Czaková, ktorá tiež súťažila naposledy na januárových halových M-SR. Jej najvážnejšie súperky budú maďarská rekordérka na 20 km (1:30:05) Viktória Madarászová a Austéja Kavaliauskaité z Litvy.

V mládežníckych kategóriách sa psoatavia na štart viaceré slovenské talenty – Patrik Nemčok, Tomáš Mencel, Michal Duda, Jakub Bátovský, Alžbeta Ragasová, Paulína Avenová, Karin Devaldová, Stanislava Hakulinová a Ivana Dudová.

Organizátori 4. ročníka Banskobystrického chodeckého mítingu, na ktorý sa chystá pozrieť i olympijský šampión na 50 km z Ria 2016 Matej Tóth, pripravili súťaže pre všetky vekové kategórie od najmladších adeptov chôdze až po veteránov. Preteky sa začnú o 9.00 h slávnostným otvorením, ceremoniál vyhlasovania výsledkov je naplánovaný na 13.00 h. Hlavné kategórie mužov a žien majú štart o 9.10 h.

(GB)

Text k foto:

na snímkach Miroslav Úradník na Svetovej univerziáde 2019 v Neapole a Mária Katerinka Czaková na trati päťdesiatky na MS 2019 v Dauhe.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk