Zrastáková 47. do 23 rokov, iba päť Slovákov skončilo na ME lepšie, Sahajdovi kros nevyšiel

Najlepšiemu slovenskému vytrvalcovi Tiborovi Sahajdovi nedeľné preteky na 10,3 km dlhej trati na jubilejných 25. majstrovstvách Európy v krose v holandskom Tilburgu nevyšli. Dvadsaťsedemročný rodák z Košíc finišoval na ťažkom blatistom teréne v Beekse Bergen Safari Parku v konkurencii 88 bežcov až na 79. mieste časom 32:12 min, v porovnaní s vlaňajším šampionátom v Šamoríne, kde mal na krosových ME premiéru, klesol o 20 priečok. Za víťazným Nórom Filipom Ingebrigtsenom zaostal o 3:23 min.

Dvadsaťpäťročný exmajster Európy na 1500 m (2016) a bronzový na tejto trati na lanských MS v Londýne prelomil v Tilburgu hegemóniu tureckých vytrvalcov kenského pôvodu, ktorí vyhrali predošlé štyri šampionáty. Striebro za Ingebrigtsenom získal bývalý majster Európy do 23 rokov Isaac Kimeli z Belgicka, najlepší z Turkov, ktorý vyhrali súťaž družstiev, bol na bronzovej pozícii Aras Kaya, majster Európy 2016.

“Katastrofa! Žiaľ, už po prvom kole som vedel, že to nebude dobré. Nehorázne som sa trápil ako nikdy doteraz, a potom som už len chcel dobehnúť do cieľa,” vravel sebakriticky bezprostredne po pretekoch Tibor Sahajda. “Nechcem sa na nič vyhovárať, predviedol som zlý výkon. Musíme ešte veľa drieť a uskromniť sa. Myslím si, že pokým nebudeme behať desiatku hlboko pod 30 minút a ženy pod 34 minút, na krosových ME by sme ani nemali štartovať.  Matematika nepustí, navyše, kros je ešte oveľa náročnejší ako dráha. V budúcnosti sa chcem sústrediť predovšetkým na maratón. Na kros sa treba špeciálne pripraviť, nedá sa behať všetko.”

V súťaži žien sa o historický výsledok postarala Turkyňa Yasemin Canová, ktorá si na 8,3 km dlhej trati vybojovala už tretí titul za sebou (2016 – 2018). To, čo dokázala kenská rodáčka (narodila sa ako Vivian Chemutaiová), sa nepodarilo žiadnej bežkyni pred ňou. Canová vyhrala pred tohtoročnou vicemajsterkou Európy na 3000 m prekážok z Berlína Fabienne Schlumpfovou zo Švajčiarska s jednosekundovým náskokom, bronz (už štvrtý za sebou) si vybojovala Nórka Karoline Grövdalová. Titul v tímovej súťaži získali domáce Holanďanky pred obhajkyňami zlata Britkami.

Z dvojice slovenských bežkýň v súťaži junioriek na 4,3 km na jubilejných 25. majstrovstvách Európy v krose v holandskom Tilburgu bola úspešnejšia debutantka na tomto šampionáte Elena Dušková. Ešte len 17-ročná zverenka Miroslava Heliu finišovala v daždi a na ťažkom blatistom teréne na 69. mieste z 88 štartujúcich. Dosiahla čas 15:04 min a za víťaznou Nadiou Battoclettiovou z Talianska zaostala o 1:18 min.

“Preteky som si neskutočne užila, atmosféra bola super a myslím si, že môžem byť spokojná s výkonom. Vzhľadom na to, že na krosovom kontinentálnom šampionáte som mala premiéru, dopadlo to celkom fajn. Do pretekov som dala všetko, čo som mala natrénované,” uviedla Elena Dušková.

Druhej Slovenke Alexandre Zavadskej sa nepodarilo zlepšiť si umiestnenia z predošlých krosových ME (2016 – 76., 2017 – 78.) a dobehla na 80. priečke za 15:33 min. Víťazná Battoclettiová, ktorá v tomto roku získala taliansky seniorský aj juniorský titul na 5000 m, skončila vlani na krosových ME v Šamoríne medzi juniorkami piata.

“O  spokojnosti nemožno ani uvažovať, mrzí ma, že som dnes nebola schopná lepšie reprezentovať Slovensko. Problém je fakt, že mi telo nedovoľovalo prekročiť istú intenzitu, čo je momentálne dôsledkom veľmi rušného obdobia v mojom osobnom živote,” vravela smutne Alexandra Zavadská.

V súťaži juniorov na 6,3 km jasne triumfoval s náskokom 9 sekúnd hviezdny 18-ročný Nór Jakob Ingebrigtsen a zaznamenal zlatý hetrik na krosových ME v tejto vekovej kategórii, pričom o rok v Lisabone sa môže pokúsiť aj o štvrtý titul. Aj vďaka nemu získalo Nórsko titul v súťaži družstiev pred Veľkou Britániou. Osemnásťročný Nór sa v auguste v Berlíne stal najmladším majstrom Európy, keď vyhral behy na 1500 aj 5000 m.

Veronika Zrastáková si vybojovala v pretekoch žien do 23 rokov solídne 47. miesto spomedzi 70 štartujúcich. Zverenka niekdajšieho olympionika – maratónca Marcela Matanina zvládla 6,3-kilometrovú trať za 22:11 min a za víťaznou Annou Emilie Möllerovou zaostala o 1:37 min. V porovnaní s minuloročným šamorínskym umiestením sa zlepšila o jedenásť miest.

“Bežalo sa mi ťažko, dýchalo sa mi zle, fúkal studený vietor,” komentovala svoje účinkovanie Veronika Zrastáková. “Trať bola veľmi náročná, nebol na nej ani kúsok bez blata. Behalo sa hore – dolu, technicky to bola veľmi náročná trať. Dnes to nebolo ideálne, ale asi moje pocity zodpovedajú tomu, že som bežala v rýchlom tempe . V každom kole som predbehla jednu – dve súperky, spokojná som hlavne s umiestením. Finiš bol dramatický, v jednej sekunde sme dobehli až štyri.”

Dvadsaťdvaročná vytrvalkyňa pochádzajúca z Topoľčianok dosiahla šieste najlepšie slovenské individuálne umiestenie v histórii krosových ME, lepší boli len muži Marcel Matanin (1999 – 42.), Róbert Štefko (2002 – 29.), Katarína Berešová v súťaži žien (2010 – 35.) a dvojica žien do 23 rokov Lucia Janečková (2016 – 39.) a Soňa Vnenčáková (2016 – 40.). Zrastáková sa na konečnú 47. priečku prepracovala postupne z 56. miesta na prvom aj druhom medzičase.

Druhej Slovenke Zuzane Durcovej preteky nevyšli, skončila až 69., posledná klasifikovaná: “Trať bola náročná, výdatný dážď z nej spravil blatovo-pieskový tankodróm, po ktorom sa bežalo obtiažne. Vedela som, že konkurencia bude silná, no som rada, že napriek mnohým zraneniam v sezóne som sa kvalifikovala na ME a rozbehala som nohy aspoň natoľko ako dnes. Žiaľ, na viac to nestačilo. Samozrejme, umiestenie ma trochu štve, štart na ME beriem ako motiváciu ďalej makať na sebe.”

Titul si vybojovala vlaňajšia majsterka Európy do 23 rokov behu na 3000 m prekážok a predvlani druhá v krose junioriek na ME Dánka Möllerová, ktorá v záverečnom finiši predstihla Nemku Annu Gehringovú, druhú v tejto kategórii aj v roku 2016. Pre Dánsko to bolo prvé zlato na ME v krose po 21 rokoch, keď v roku 1997 prekvapujúco triumfoval Carsten Jörgensen.

V pretekoch mužov do 23 rokov ako prvý v histórii úspešne obhájil titul Francúz Jimmy Gressier. Bývalý futbalista vbiehal do cieľa s veľkým náskokom a v každej ruke s francúzskou vlajkou, ktoré si vzal od divákov.

V medailovej bilancii krajín dominovalo Nórsko (3 – 0 – 1) pred Francúzskom (2 – 1 – 1), Tureckom (2 – 0 – 3), Veľkou Britániou (1 – 4 – 1), Nemeckom (1 – 2 – 2) a Španielskom (1 – 2 – 1). Cenný kov získalo 14 výprav. V Tilburgu štartovalo napokon 554 bežcov z rekordného počtu 38 krajín. Najvyšší počet účastníkov tak patrí naďalej minuloročnej edícii ME v x-bionic® sphere v Šamoríne, kde reálne vybehlo na trať 561 vytrvalcov z 37 krajín.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY, VLADIMÍR GUBRICKÝ, PAVEL KOVÁČ

FAKTY Z TILBURGU

Ženy (8,3 km – 72 štartujúcich): 1. Yasemin Canová (Tur.) 26:05, 2. Fabienne Schlumpfová (Švajč.) 26:06, 3. Karoline Grövdalová (Nór.) 26:07, 4. Suan Kruminsková 26:16, 5. Jip Vastenburgová (obe Hol.) 26:45, 6. Elena Burkardová (Nem.) 26:53.

Družstvá (14 štartujúcich): 1. Holandsko (Kruminsová, Vastenburgová, Kosterová) 20, 2. Veľká Británia (Arterová, Courtneyová, Woolvenová) 24, 3. Nemecko (Burkardová, Amrheinová, Granzová) 50, 4. Francúzsko 70, 5. Švédsko 80, 6. Španielsko 85.

Muži (10,3 km – 88 štartujúcich): 1. Filip Ingebrigtsen (Nór.) 28:49, 2. Isaac Kimeli (Belg.) 28:52, 3. Aras Kaya 28:56, 4. Kaan Kigen Özbilen (obaja Tur.) 29:04, 5. Napoleon Solomon (Švéd.) 29:12, 6. Yemaneberhan Crippa (Tal.) 29:14, 7. Polat Kemboi Arikan (Tur.) 29:14, 8. Adel Mechaal (Šp.) 29:20,… 79. Tibor Sahajda (SR) 32:12.

Družstvá (16 štartujúcich): 1. Turecko (Ar. Kaya, Özbilen, Arikan) 14, 2. Veľká Británia (Scott, Jones, Griffiths) 34, 3. Taliansko (Y. Crippa, Meucci, N. Crippa) 37, 4. Španielsko 38, 5. Belgicko 38, 6. Nórsko 55.

Miešaná štafeta (5,8 km – 12 štartujúcich): 1. Španielsko (Ordonez, E. Guerrerová, Ruiz, Pereirová) 16:10, 2. Francúzsko (Miellet, Lamoteová, Mekhissi-Benabbad, Geyerová-Carlesová) 16:12, 3. Bielorusko (Lohiš, Ivanovová, Platonov, Nemachajová) 16:21, 4. Veľká Británia 16:24, 5. Ukrajina 16:30, 6. Švédsko 16:32.

Ženy do 23 rokov (6,3 km – 70 štartujúcich): 1. Anna Emilie Möllerová (Dán.) 20:34, 2. Anna Gehringová (Nem.) 20:36, 3. Weronika Pyziková (Poľ.) 20:46, 4. Chiara Scherrerová (Švajč.) 20:48, 5. Célia Antónová (Šp.) 20:57, 6. Miriam Datteková (Nem.) 20:58,… 47. Veronika Zrastáková 22:11, 69. Zuzana Durcová (obe SR) 23:59.

Družstvá (13 štartujúcich): 1. Nemecko (Gehringová, Dattkeová, Tertschová), 22, 2. Španielsko (Antónová, Cardamová, M. Garcíová) 25, 3. Veľká Británia (Griffithsová, Tanková, Donnellyová) 33.

Muži do 23 rokov (8,3 km – 92 štartujúcich): 1. Jimmy Gressier (Fr.) 23:37, 2. Samuel Fitwi (Nem.) 23:45, 3. Hugo Hay (Fr.) 23:48, 4. Ryan Forsyth (Ír.) 23:49, 5. Patrick Dever (Fr.) 24:05, 6. Tariku Novales (Šp.) 24:05.

Družstvá (16 štartujúcich): 1. Francúzsko (Gressier, Hay, Palcau) 11, 2. Veľká Británia (Dever, Cairess, Mahamed) 30, 3. Španielsko (Novales, Ben, Houkmi) 42.

Juniorky (4,3 km – 88 štartujúcich): 1. Nadia Battoclettiová (Tal.) 13:46, 2. Delia Sclabasová (Švaj.) 13:47, 3. Inci Kalkanová (Tur.) 13:48,… 69. Elena Dušková 15:04, 80. Alexandra Zavadská (obe SR) 15:33.

Družstvá (15 štartujúcich): 1. Veľká Británia (Quirková, Mhlangová, Brocková) 23, 2. Holandsko (Lauová, Heinstová, Bllokhuisová) 28, 3. Turecko (Kalkanová, Akbingölová, Kunurová) 39.

Juniori (6,3 km – 96 štartujúcich): 1. Jakob Ingebrigtsen (Nór.) 18:00, 2. Ouassim Oumaiz (Šp.) 18:09, 3. Elzan Bibič (Srb.) 18:11.

Družstvá (17 štartujúcich): 1. Nórsko (J. Ingebrigtsem, Haugen, Stavik) 28, 2. Veľká Británia (Heyward, Akers, Willis) 30, 3. Nemecko (Mohumed, Jäger, Müller) 38.