Úradníkovi tréningový kemp u protinožcov odporučil Matej Tóth

Talentovaný chodec Miroslav Úradník sa vybral v stopách olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha. Vybral sa na druhý koniec sveta k protinožcom na medzinárodný tréningový kemp spojený s výskumným projektom Supernova 4, ktorý organizuje Austrálsky inštitút športu (AIS).

V stredu v rámci sústredenia absolvoval v Canberre testovacie preteky na 10 000 m na ovále. V konkurencii bezmála 40 chodcov z 13 krajín skončil v osobnom rekorde 42:21,37 min jedenásty. Zo svojho doterajšieho maxima z roku 2015 skresal takmer 23 sekúnd. 

Najlepší čas na desaťtisícke dosiahol Švéd Perseus Karlström (38:52,76), za ním nasledovali Mauricio Arteaga z Ekvádoru (40:16,25) a Čiľan Yerko Araya (41:03,59). Až štvrtý bol úradujúci majster sveta a 20 km Eider Arévalo z Kolumbie (41:04,03).

„Myslím si, že Miro zvládol rýchlostný test po aklimatizačnom týždni a náročnom programe na veľmi slušnej úrovni,“ skonštatoval šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak. „Verím, že podobne zvládne aj celý kemp a pobyt v Canberre ho posunie výkonnostne dopredu. Konfrontácia so špičkovými svetovými chodcami, inými tréningovými metódami či špeciálnymi testovaniami mu môže len pomôcť.“

Dvadsaťdvaročný Úradník, účastník vlaňajších ME v Berlíne, sa bude v Canberre pripravovať do 12. februára. Spolu s ním sú v kempe okrem už spomenutých popredných chodcov aj olympijský víťaz z Londýna 2012 na 50 km a druhý z Ria za Maťom Tóthom Jared Tallent, štvrtý na 50 km z OH 2016 Kanaďan Ewan Dunfee či kvalitné poľské trio Blocki, Brzozowski, Sikora.

„O možnosti zúčastniť sa na kempe v Canberre som začal uvažovať už vlani v lete na sústredení v talianskom Livigne pred európskym šampionátom v Berlíne. Debatoval som s Matejom Tóthom o tom, ako sa posunúť na vyššiu výkonnostnú úroveň. On absolvoval kemp dvakrát – v roku 2011 bol v Austrálii sám, o rok neskôr aj s ďalšími dvoma kolegami z reprezentácie Milošom Bátovským a Tónom Kučmínom. Veľmi si tento projekt chválil a tvrdil, že ma účasť na ňom môže posunúť dopredu. V októbri som možnosť trénovať v Austrálii prekonzultoval s koučom Matejom Spišiakom, vzápätí som si podal prihlášku a – vybrali ma,“ opisoval brezniansky rodák Miroslav Úradník svoju púť na medzinárodný kemp v Canberre.

V projekte Supernova 4 je 21 chodcov z celého sveta plus Austrálčania. Experti skúmajú, ako vplýva rozdielne stravovanie na športovú výkonnosť. Účastníci projektu trénujú a popri tom ich testujú.

„Nabehol som na austrálsky systém tréningu, ktorý sa od nášho líši. Telo zatiaľ reaguje na zmenu dobre. Trénujem väčšinou dvakrát denne: ráno od 6.30 alebo 7.00 nalačno, popoludní potom od piatej. Klimatické podmienky sú náročné, ale už sa pomaly aklimatizujem,“ zvestoval z Austrálie štvrtý zo súťaže juniorov na Európskom pohári 2015 v Murcii. „Od pobytu v tomto medzinárodnom kempe si sľubujem hlavne možnosť kvalitne sa pripraviť na sezónu 2019 a takisto získať cenné informácie o mojej respiračnej fyziológii a tiež hematológii.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Miroslav Úradník v Canberre s majstrom sveta 2017 na 20 km Eiderom Arévalom a na druhej snímke je s nimi aj Mexičan Ever Palma.

FOTO ARCHÍV (mu) 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk