Triumf Pejpkovej, rýchly junior Matuščák 6,82 na 60 m, mladý guliar Šula stále vo forme

SKALICA: Na 29. ročníku populárneho medzinárodného cestného behu Hodonín – Holíč – Skalica vyhrala súťaž žien dvojnásobná slovenská olympionička v maratóne z Londýna 2012 a Ria de Janeiro 2016 Katarína Pejpková (za slobodna Berešová, na snímke). Zverenka Gabriela Valisku v TJ Obal servis Košice zvládla 12,5 km dlhú trať za 46:45 min a celkovo finišovala spomedzi všetkých 418 účastníkov na 30. mieste. Tretia zo žien finišovala individuálna členka SAZ Mária Danečková (52:06).

Súťaž mužov vyhral Olexandr Matvijčuk z Ukrajiny reprezentujúci JM Demolex Bardejov časom 38:23 min s veľkým náskokom pred českým reprezentantom Jiřím Homoláčom (39:00). Tretí dobehol ďalší ukrajinský vytrvalec Segij Raščupkin (39:18).

Z početného poľa slovenských bežcov skončil najvyššie – siedmy – Jozef Urban z TJ Obal servis Košice (41:51), ôsmy bol Ladislav Kašša z bratislavského klubu KĽŠ Kryha (42:00) a jedenásty Holíčan Tomáš Skala (43:03). V kategórii 40 až 49-ročných bol Rastislava Kalina tretí (44:09, celkovo 15.), takisto Dušan Brezovský medzi 50 až 59-ročnými (48:44, celkovo 41.).

BRATISLAVA: Na sobotných pretekoch “Mládežnícka atletika” v bratislavskej hale Elán sa výborným časom 6,82 sekundy (v rozbehu 6,89) zaskvel junior Tomáš Matuščák. Osemnásťročný zverenec Mareka Lučku v 1. AK Humenné si tohtoročný osobný rekord z finále februárových seniorských majstrovstiev Slovenska zlepšil o jednu stotinku. V kategórii starších žiačok dosiahla najlepší výkon 8,24 Diana Devaldová (Slávia TU Košice).

Pekný výkon 16,57 sekundy dosiahol na 150 m prekážkarský špecialista na 400 m (12. na MEJ 2019 v Borase) Patrik Dömötör z galantskej Olympie. Zverenec Jozef Gála zabehol okrem toho juniorské prekážky na 60 m za 8,20, v kategórii starších žiakov namerali Adamovi Ilgovi 8,52.

Na 150 m zaujali starší žiak z nitrianskeho Stavbára Matúš Čery (17,67) a dorastenec Jakub Nemec z Partizánskeho (17,02), takisto Rebeka Žibritová z AC Nové Zámky (19,45), ktorá ešte skočila do diaľky 525 cm.

Na 600 m dosiahli solídne výkony dorastenci Peter Drobný z bratislavskej Slávie STU (1:26,99), Novozámčan Marek Valo (1:29,10) a juniorka Sophia Zápotočná zo Spartaka Dubnica (1:38,63).

Výšku dorasteniek vyhrala Simona Tichá (Slávia STU) skokom ponad 167 cm a v guli starších žiakov vrhol Filip Fleischhacker (AC Stavbár Nitra) 16,15 m.

OLOMOUC: Talentovaný 16-ročný vrhač Karel Šula ml. (Slávia UK Bratislava) vyhral na 20. ročníku Vianočného vrhačského mítingu v Olomouci súťaž dorastencov 5-kilovou guľou výkonom 17,84 m, a potom pridal aj prvenstvo v juniorskej kategórii, keď 6-kilogramovým náčiním dosiahol 15,81 m a o 39 cm si zlepšil osobné maximum.

“Päťkou vrhol len o 6 centimetrov menej ako je jeho osobný rekord 17,90 m, a keďže sme v plnej príprave, veľmi si tento výkon cením,” podotkol otec a tréner v jednej osobe Karel Šula st., bývalý slovenský seniorský guliarsky šampión a rekordér.

BRATISLAVA: Na žiackom halovom mítingu Atletického zväzu Bratislavy (AZB) v Eláne štartovalo 120 adeptov kráľovnej športov z 12 klubov AZB a ďalších 5 zo západoslovenskej oblasti. Víťazi jednotlivých disciplín:

60 metrov

ml. žiaci: 1. Záležák (DAK Tlmače) 8,51 (v rozbehoch Gašpar /AC Malacky/ 8,48)

ml. žiačky: 1. Zacharová (AK Bojničky) 8,56 (v rozbehoch 8,55)

najml. žiaci: 1. Kmeť (KĽŠ Kryha Bratislava) 8,63

najml. žiačky: 1. Zálesňáková (AC Malacky) 9,29

prípravka/chlapci: 1. Michalovič (AC Malacky) 9,31 (v rozbehoch 9,26)

prípravka/dievčatá: 1. Richterová (BK HNTN Bratislava) 9,70

600 metrov

ml. žiaci: 1. Lelkes (AK Veterán Bratislava) 1:40,51 – vyhral s náskokom takmer 13 sekúnd!

najml. žiaci: 1. Šarina (Slávia ŠG Trenčín) 1:54,50