Konvent EA v Tallinne priniesol zaujímavú diskusiu o svetovom rebríčku i súťažnom kalendári

Na tradičnom konvente Európskej atletiky (EA), ktorý sa tentoraz uskutočnil v estónskom Tallinne, zastupovali Slovenský atletický zväz generálny sekretár Vladimír Gubrický, členka rady EA a sekretárka pre zahraničie a medzinárodné vzťahy Anna Kirnová a takisto šéftréner Martin Pupiš.

Zo športového pohľadu bola hlavná agenda téma svetového rebríčka a ďalší osud projektu DNA – Dynamic New Athletics, ktorý mal premiéru v júni na II. Európskych hrách v bieloruskom Minsku.

„Naprieč celou Európou sme sa zhodli, že formát DNA je vhodný skôr pre najmenších adeptov atletiky a mládež. Budúci atléti by si mali najprv prejsť celú škálu disciplín a rozvíjať sa všestranne. Zhodli sme sa, že ako celosvetový problém sa ukazuje predčasná špecializácia, ktorá neraz predčasne utlmí talent aj v dôsledku tlaku a mnohokrát nenaplnených ambícií najbližšieho okolia šikovných detí,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Hoci EA a takisto Svetová atletika (SA) prezentujú DNA ako nesmierne úspešný projekt budúcnosti, označujú ho za strhujúci inovatívny formát, ktorý priniesol nový pohľad na atletiku a beznádejne plné tribúny (zabezpečiť ich v Bielorusku asi nebol problém…), môj pocit z toho, čo som videl a počul je iný – národné zväzy to takto nevnímajú. Na jednej strane zástupcovia EA a SA vyzdvihovali DNA ako cestu k divákovi, ale na druhej strane hovorili o fantastickej sledovanosti MS v Dauhe (vo viacerých krajinách s podielom nad 20 % na televíznom trhu), pričom na svetovom šampionáte sa súťažilo úplne v klasickom formáte…“

Debatovalo sa aj o budúcnosti atletiky na Európskych hrách. Z rokovaní vyplynulo, že DNA nie je pre toto podujatie ideálny formát.

„Osobne si myslím, že atletika ako najsilnejší šport v olympijskom hnutí by mala zabojovať o to, aby sa EH konali o rok skôr, v strede olympijského cyklu, a nejako do nich vkomponovať európsky šampionát, ako to už urobili iné športy. Samozrejme, vyžadovalo by si to pripraviť takú marketingovú stratégiu , aby začlenením do hier EA neutrpela…,“ ponúkol svoj pohľad šéftréner.

Mimoriadne zaujímavý bol workshop o fungovaní svetového rebríčka (moderoval ho, takisto aj zmeny v systéme mítingov, slovenský atletický manažér Alfons Juck), ktorý by mal byť v budúcnosti hlavnou kvalifikačnou platformou pre účasť na všetkých vrcholných podujatiach.

„Odprezentovali nám to ako dokonalý projekt, s čím však málokto súhlasil, čo sa odzrkadlilo aj na množstve pripomienok. Samotná myšlienka nie je úplne zlá, ale z pohľadu dlhodobej prípravy bol – podľa nás – systém A a B-limitov najlepší,“ skonštatoval Martin Pupiš. „Ako negatívum vnímam – najmä v kontexte toho, že 29. 6. 2020 sa uzatvára termín plnenia limitov na OH a 1. 7. zverejnia, okrem iného, zoznam pretekárov kvalifikovaných podľa svetového rebríčka – že renking si máme kontrolovať sami.“

Napriek tomu však deväť mesiacov pred olympijskými hrami v Tokiu, na ktoré sa bude dať kvalifikovať buď splnením extrémne prísnych limitov alebo cez rebríček, má Slovensko 8 atlétov v rebríčku tak vysoko, že by vo svojej disciplíne mohli štartovať na OH 2020 – Ján Volko (100 m: na OH 56 miest – v rebríčku 32.), Tomáš Veszelka (trojskok: 32 – 25.), Marcel Lomnický (kladivo: 32 – 18.), Miroslav Úradník (60 – 57.), Michal Morvay (60 – 60.), Gabriela Gajanová (800 m: 48 – 35.), Martina Hrašnová (kladivo: 32 – 13.), Mária katerinka Czaková (20 km chôdza: 60 – 37.).

Martin Pupiš: „V hre o olympiádu sú však i ďalší. Asi nik nepochybuje, že ak bude zdravý, prísny limit splní Matej Tóth, prvý renkingovo nepostupujúci sú momentálne Tibor Sahajda v maratóne a  Dominik Černý v chôdzi na 50 km, bez šance nie sú Stanislava Škvarková (100 m prek.), Daniela Ledecká (400 m prek.), beznádejná nie je ani pozícia miešanej štafety a ženskej štafety na 4 x 400 m. Samozrejme, v hre by mali byť ešte minimálne výškar Matúš Bubeník, prekážkar Martin Kučera, viacbojárka Lucia Vadlejch, štvorstovkárky Alexandra Bezeková a Iveta Putalová.“

Veľkou témou tallinnského workshopu bol aj súťažný kalendár (snaha zafixovať termíny významných podujatí i všetkých národných šampionátov) a systém jednodňových mítingov, ktorý sa bude skladať z Diamantovej ligy, mítingov „zlatej“ úrovne (10 až 12 podujatí), „striebornej“ (13 až 15) a „bronzovej“ úrovne (vyše 50).

„Predstavitelia EA vysvetľovali, prečo budú ME 2020 v Paríži až po OH v Tokiu. Tu sa naše vnímanie stretlo v tom, že atletika je letný šport  a vrcholom sezóny musia byť ME a MS, teda je nevyhnutné, aby všetci atléti celé leto trénovali a súťažili. Toto súvisí i s faktom, že najčastejšie obdobie na dosahovanie osobných rekordov je august,“  informoval šéftréner SAZ.

EA odprezentovala na konvente v Tallinne úspech minuloročných majstrovstiev Európy v Berlíne. „Organizátori šampionátu ponúkli čísla, ktoré ukázali pozitívny účinok usporiadania vrcholného podujatia, ako sú napríklad atletické ME, na ekonomiku. Takisto priblížili niektoré zaujímavé marketingové a komunikačné riešenia, ktoré prispeli k vysokej návštevnosti berlínskych ME,“ uviedol generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický. Na konvente zastupoval prezidenta zväzu Petra Korčoka, ktorý v rovnakom čase prezentoval na zasadnutí Európskych olympijských výborov (EOV) vo Varšave prípravy Banskej Bystrice na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v roku 2021. Šéf SAZ je totiž zároveň riaditeľ organizačného výboru tohto podujatia.

Predstavitelia európskych národných atletických federácií na fóre lídrov (Member Federation Leaders Forum) diskutovali v štyroch skupinách o možnosti pomoci zo strany EA a debatovalo sa i o smerovaní atletiky, rozvoji cestných a masových behov, i o rôznych inováciách (napríklad projekt DNA).

„Hovorilo sa aj o možnosti financovaní rôznych atletických projektov z fondov Európskej únie, odprezentovali nám i program Erasmus Sport+ a oboznámili nás s už zrealizovanými projektmi v rámci tohto programu a s možnosťou ich využitia pre národné atletické federácie,“ skonštatoval Vladimír Gubrický.

V Tallinne sa uzatváral aj medzinárodný súťažný kalendár na rok 2020. Z tradičných významných atletických podujatí na Slovensku sa v budúcom roku uskutočnia 26. januára 19. ročník halového mítingu Elán v Bratislave, pod Urpínom pripravujú na 11. február 26. ročník halového výškarského mítingu Banskobystrická latka, 21. marca sa uskutoční 39. ročník Dudinskej päťdesiatky v chôdzi, 11. júna privíta svetovú elitu znova šamorínsky športový komplex na 55. ročníku mítingu P – T – S a na jeseň bude 4. októbra už 97. ročník Medzinárodného maratónu v Košiciach.

Vrcholom atletického roka 2020 budú olympijské hry v Tokiu (24. 7. – 9. 8.) a majstrovstvá Európy v Paríži (25. 8. – 30. 8.), juniori budú mať svetový šampionát 7. až 12. júla v kenskom Nairobi. Halový vrchol roka 2020 budú 13. – 15. marca v majstrovstvá sveta v čínskom Nan-ťingu.

Rokovanie európskych atletických lídrov ukončil sobotný galavečer Golden Tracks, kde vyhlásili najlepších atlétov v Európe v roku 2019. Ocenenie získali ruská výškarka Maria Lasickiené a nórsky prekážkar na 400 m Karsten Warholm, titul „Vychádzajúca hviezda“ získali nemecký desaťbojár Niklas Kaul a ukrajinská výškarka Jaroslava Mahučichová.

GABRIEL BOGDÁNYI

NAJVÝZNAMNEJŠIE SVETOVÉ A EURÓPSKE ATLETICKÉ PODUJATIA V ROKU 2020

13. – 15. 3. halové MS – Nan-ťing (Čína)

21. – 22. 3. EP vo vrhoch – Leiria (Portug.)

29. 3. – MS v polmaratóne – Gdynia (Poľ.)

2. – 3. 5. MS družstiev v chôdzi – Minsk (Biel.)

6. 6. Európsky pohár v behu na 10 000 m – Londýn (V. Brit.)

4. 7. ME v behu do vrchu – Cinfaes (Portug.)

7. – 12. 7. juniorské MS – Nairobi (Keňa)

16. – 19. 7. ME do 18 rokov – Rieti (Tal.)

24. 7. – 9. 8. – olympijské hry – Tokio (Jap.)

26. – 30. 8. – majstrovstvá Európy – Paríž (Fr.)

13. 12. ME v krose – Dublin (Ír.)

NAJVÝZNAMNEJŠIE MEDZINÁRODNÉ ATLETICKÉ PODUJATIA NA SLOVENSKU V ROKU 2020

25. 1. míting Olympijských nádejí krajín V4, Bratislava

26. 1. halový míting Elán, Bratislava – 19. ročník

11. 2. halový výškarský míting Banskobystrická latka, Banská Bystrica – 26. ročník

22. – 23. 2. halové majstrovstvá SR – Bratislava

8. 3. – majstrovstvá SR v behu na 10 km na ceste – Majcichov

14. – 15. – halové majstrovstvá SR vo viacbojoch – Bratislava

21. 3. Dudinská päťdesiatka a M-SR v chôdzi na 50 km, Dudince – 39. ročník

4. 4. majstrovstvá SR v chôdzi na 20 km – Poděbrady (ČR)

5. 4. ČSOB Bratislava Marathon (a M-SR v maratóne?), Bratislava – 15. ročník

19. 4. Národný beh Devín – Bratislava, Bratislava – 73. ročník

25. 4. majstrovstvá SR v behu na 10 000 m – Česko

23. 5. Záhorácka dvadsiatka v chôdzi a M-SR v chôdzi na 10 km (dospelí a juniori) – 51. ročník

7. 6. majstrovstvá SR v behu do vrchu – Kláštor od Znievom

11. 6. medzinárodný míting P – T – S, Šamorín – 55. ročník

27. – 28. 6. majstrovstvá SR – Bratislava

15. 9. – finále atletickej ligy – Dubnica n/V. alebo Košice

4. 10. Medzinárodný maratón mieru a M-SR v polmaratóne, Košice – 97. ročník

21. 11. – majstrovstvá Slovenska v krose – Krupina

Poznámka: M-SR vo viacbojoch sa uskutočnia spoločne s českým šampionátom v Česku.

Text k foto:

Slovenskí zástupcovia na konvente EA v Tallinne (zľava): šéftréner SAZ Martin Pupiš, členka rady EA a sekretárka SAZ pre zahraničie a medzinárodné vzťahy Anna Kirnová a generálny sekretár Vladimír Gubrický.

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk