Juniorské MS v Tampere: pre Slovensko najúspešnejšie od roku 2002

Od roku 2002, keď silná generácia, ktorá neskôr dlhé roky tvorila aj kostru seniorskej reprezentácie, získala v Kingstone dve striebra (Hrivnák Klocová, Hrašnová/Danišová/) a tri piate priečky (Z. Malíková, Medgyesová, Vanek), nebola slovenská výprava na juniorských MS úspešnejšia ako na uplynulom šampionáte v Tampere. Deväť bodov a 37. miesto spomedzi 157 zúčastnených krajín (aspoň 1 bod získalo 61) je pekné vysvedčenie pre neveľkú výpravu, v ktorej bola deviatka našich atletických nádejí. Najmä ak si uvedomíme, že za Slovenskom skončili krajiny ako Maďarsko, Holandsko, Bulharsko, Slovinsko, Portugalsko, Srbsko či Lotyšsko.

Štvrté miesto Gabiky Gajanovej na 800 m, piate a semifinálový slovenský rekord Emmy Zapletalovej na 400 m prekážok, rekordný čas štvorstovkárskeho štafetového kvarteta Zapletalová, Šimlovičová, Zápotočná, Cidoríková, dovedna až päť zlepšení osobných maxím a dva limity na seniorské ME v Berlíne je naozaj čosi výnimočné.

„Z deviatich pretekárov si len dvaja nevezú domov nový osobný či dokonca slovenský rekord. To som na veľkom podujatí nezažil už dávno,“ glosoval vystúpenie výpravy jej vedúci a súčasne šéftréner mládeže Slovenského atletického zväzu Martin Illéš. Naozaj: rekordy na vrcholných podujatiach – osobné a nebodaj aj národné – nie sú pre slovenských atlétov bežná vec. Tamperská žatva je naozaj doposiaľ málo vídaný úkaz.

Svetový juniorský šampionát nevyšiel podľa predstáv len vranovskému guliarovi Adriánovi Baranovi a borskomikulášskej chodkyni Eme Hačundovej. Ani nad nimi však v žiadnom prípade nemožno lámať palicu. To, čo doteraz dokázali v mimoriadne skromných podmienkach, je dobrý základ, aby svoj nesporný talent v budúcnosti rozvíjali – v oveľa lepších. Slovenská atletika, ktorá prechádza generačnou výmenou, ich potrebuje.

V našej minivýprave výrazne vyčnievali dve dievčatá – Gabika Gajanová a Emma Zapletalová. Bobrovčanka v službách AK ZŤS Martin sa v Tampere zlepšila na 800 m z 2:03,52 min najprv v semifinále na 2:03,36 min a vo finále dokonca na 2:01,90 min. Tretí raz na veľkom mládežníckom podujatí sa kvalifikovala do finále, dvakrát získala bronz (ME 2016 do 18 rokov, MEJ 2017) a teraz na najvyššom fóre skončila štvrtá, iba 61 stotín za bronzom.

Klobúk dolu pred trénerským „mágom“ Pavlom Sloukom. Bývalý popredný slovenský strednotratiar má „nos“ na medailové typy a má neuveriteľný cit na správne načasovanie formy. Vyhliadne si talent, a potom s ním postupne, cieľavedome napreduje za vytýčenými métami. Nežmýka svojich zverencov na maximum už v mládežníckych kategóriách, nezničí ich skôr, ako stihnú ochutnať ozajstnú atletiku. Gabika Gajanová je výborný typ, bojovníčka na pohľadanie, nebojí sa veľkých mien a pokojne z nej môže vyrásť nástupkyňa piatej tisícpäťstovkárky z londýnskej olympiády 2012 Lucie Hrivnák Klocovej, tiež Sloukovej zverenky.

Obdivuhodne si v Tampere počínala aj bývalá hádzanárka, študentka Športového gymnázia v Nitre Emma Zapletalová. Hoci behu na 400 m prekážok sa venuje naplno len prvú sezónu, už je piata najlepšia juniorka na svete! Na MSJ prišla s „osobákom“ 57,95, odchádza z neho so slovenským juniorským rekordom 57,22. Jej mladý, ešte len 36-ročný kouč a niekdajší účastník ME a halových ME v behu na 400 m Peter Žňava, odviedol skvelú prácu. Patrí do inej trénerskej generácie ako ostrieľaný lišiak Slouka, no dokazuje, že aj u nás môže vyrásť šikovný a zanietený odborník. Takých potrebuje slovenská atletika ako soľ – a čo najviac.

Trénerov, za ktorými je vidieť poctivá robota (napríklad za Sloukom či Žňavom, no i mnohými ďalšími) a nie iba mudrovanie s nulovým efektom, či kritika všetkého a každého, si bude SAZ chrániť ako oko v hlave. Na prácu by mali mať podmienky, aby sa mohli naplno venovať atletike a nemuseli si na dôstojný život svojich rodín privyrábať ako kondiční tréneri vo finančne lukratívnych športoch či trénovaním dobre situovaných hobby bežcov… SAZ sa o to usiluje, podobne aj ďalšie športové zväzy, no vyriešenie tohto problému by mala byť aj jedna z priorít inštitúcií zodpovedných za šport v našej krajine.

Tohtoročné dva mládežnícke šampionáty – európsky do 18 rokov v Györi a juniorské MS v Tampere – ukázali, že so slovenskou mládežníckou atletikou to nie je až také zlé, ako to niektorí vykresľujú. Samozrejme, nič nie je dokonalé, k ideálnemu stavu vedie ešte dlhá a tŕnistá cesta. Až 27 limitárov na ME „18“ a výsledky z Györu  i Tampere sú dobrý základ, na ktorom sa dá ďalej budovať. Azda to bude aj dostatočný argument pre kompetentných na magistrátoch, vo vedení krajských samospráv či na ministerstve školstva (vláde), aby sa už konečne začalo niečo robiť s biednou slovenskou atletickou infraštruktúrou. Lebo – už aj najchudobnejšia európska krajina Moldavsko má atletický štadión, za ktorý sa nemusí hanbiť…

GABRIEL BOGDÁNYI

SLOVÁCI V TAMPERE

JUNIORI

guľa (26 štartujúcich): 20. Adrián Baran (tréner Jaroslav Kolcun) 17,81 (nepostúpil do finále)

JUNIORKY

800 m (39 štartujúcich): 4. Gabriela Gajanová (tréner Pavel Slouka) 2:01,90 – osobný rekord, limit na ME v Berlíne a slovenský výkon roka (v semifinále 2:03,36 – osobný rekord a slovenský výkon roka)

400 m prek. (46 štartujúcich): 5. Emma Zapletalová (tréner Peter Žňava) 57,35 (v semifinále 57,22 – juniorský rekord SR, limi na ME v Berlíne a slovenský výkon roka)

výška (22 štartujúcich): 17. Monika Zavilinská (tréner Dušan Chanečka) 180 – vyrovnaný osobný rekord vonku a vyrovnaný slovenský výkon roka (nepostúpila do finále)

10 000 m chôdza (34 štartujúcich): 24. Hana Burzalová (tréner Jozef Pavelka)49:57,70 – osobný rekord, 28. Ema Hačundová (tréner Ondrej Malík) 51:50,84

4 x 400 m (19 štartujúcich): 16. Slovensko (Emma Zapletalová/tréner Peter Žňava, Mária Šimlovičová/tréner Jaroslav Vlček, Sophia Zápotočná/tréneri Jana a Milan Florekovci, Miriam Cidoríková/tréner Adrián Pavelka) 3:44,05 – slovenský juniorský rekord a slovenský výkon roka (nepostúpili do finále)

SLOVÁCI NA ME DO 18 ROKOV V GYÖRI – TOP VÝSLEDKY

3. Andrej Paulíny na 1500 m (30 štartujúcich), tréner Pavel Slouka

4. Ľubomír Kubiš v chôdzi na 10 000 m (20 štartujúcich), tréner Zdeno Medera

5. Slovensko (Samuel Beladič, Oliver Hrudkay, Oliver Murcko, Marek Havlík/v rozbehu Radoslav Voľanský) v štafete na 100 – 200 – 300 – 400 m (13 štartujúcich), tréneri: Marek Korba, Kamil Nosian, Štefan Bielik, Petr Filip, Zoran Kollárovič

9. Daniel Kováč v chôdzi na 10 000 m (20 štartujúcich), tréner Peter Mečiar

11. Oliver Murcko na 200 m (37 štartujúcich), tréner Štefan Bielik

11. Jaroslav Greguš v guli (23 štartujúcich), tréner Roman Oravec

12. Lenka Kovačovicová na 100 m (48 štartujúcich), tréner Peter Žňava

Miestenky na OH mládeže v Buenos Aires (4): Lenka Kovačovicová (100 m), Oliver Murcko (200 m), Andrej Paulíny (1500 m), Ľubomír Kubiš (10 000 m chôdza).

Slovenské dorastenecké rekordy (4): Anita Stachová (tréner Ivan Peťovský) na 2000 m prek. 7:09,82, Petra Hanuliaková (trénerka Eva Hanuliaková) v oštepe 47,87, štafeta na 100 – 200 – 300 – 400 m Voľanský, Beladič, Hrudkay Havlík 1:57,53 (v rozbehu), štafeta na 100 – 200 – 300 – 400 m Beladič, Hrudkay, Murcko, Havlík 1:55,80 (vo finále).

Text k foto:

Spoločná fotografia slovenskej výpravy po skončení XVII. MSJ v Tampere.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk