Banskobystrický míting pre Úradníka a Madarászovú, výborný čas 17-ročného Kováča

Druhý ročník medzinárodného chodeckého mítingu v parku pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici sa v hlavnej kategórii mužov na 10 km stal korisťou Miroslava Úradníka z banskobystrickej Dukly časom 42:10 min. Účastník augustových ME v Berlíne na 20 km za svoj triumf zinkasoval prémiu 500 eur. Druhý finišoval skúsený Skaličan Milan Rízek (43:28), tretí skončil vekom ešte dorastenec Daniel Kováč z ŠK ŠOG Nitra. Zverenec Petra Mečiara sa vďaka osobnému rekordu 43:50 min dostal na 4. miesto v tohtoročných európskych tabuľkách v kategórii do 18 rokov za španielske duo Pedro Conesa (43:25) – Paul McGrath (43:30) a Taliana Davida Finocchiettiho (43:39). Práve Kováčov čas 43:50 min, ktorým sa zaradil na šiestu priečku historických slovenských tabuliek v kategórii dorastu do 18 rokov, vyhlásili organizátori banskobystrických pretekov z ŠK BCF Dukla za najhodnotnejší výkon podujatia.

Preteky žien na 10 km vyhrala maďarská olympionička a vlani dvanásta na MS v Londýne Viktória Madarászová z Maďarska za 49:27 min pred slovenskou juniorkou Emou Hačundovou (51:26) a Austéjou Kavaliauskaité z Litvy (51:51). Aj prvé tri ženy si rozdelili prémie 500, 300 a 100 eur.

Štartérom banskobystrických chodeckých pretekov, na ktorých štartovali atléti z Maďarska, Česka, Talianska, Litvy a Slovensko, bol olympijský víťaz na 50 km z Ria 2016 Matej Tóth, ktorý absolvoval exhibičné preteky na 500 m pre verejnosť. Po skončení programu ho vyhlásili za víťaza ankety Chodec roka 2018, jeho kľúčový výsledok v sezóne bol zisk striebra na 50 km na ME v Berlíne. V kategórii „Tréner roka“ získal ocenenie Tóthov kouč Matej Spišiak a najlepším mládežníkom sa stal Ľubomír Kubiš, štvrtý na ME 2018 do 18 rokov.

FAKTY Z BANSKEJ BYSTRICE

MUŽI (10 km): 1. Miroslav Úradník (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 42:10 min, 2. Milan Rízek  (Atletika ŠK Skalica) 43:28, 3. Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra) 43:50

ŽENY (10 km): 1. Viktória Madarászová (Maď.) 49:27 min, 2. Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš) 51:26, 3. Austéja Kavaliauskaité (Lit.) 51:51.