Andrej Paulíny vybojoval pre Slovensko prvú medailu na ME do 18 rokov – bronz na 1500 m!

Andrej Paulíny získal pre slovenskú výpravu na II. majstrovstvách Európy mládeže do 18 rokov v maďarskom Györi prvú medailu – bronzovú v behu na 1500 metrov. Bonusom je miestenka na októbrové olympijské hry mládeže v Buenos Aires.

„Medailu som teda pred pretekmi veru nečakal! Sú to predsa len majstrovstvá Európy, vrchol sezóny pre všetkých mojich rovesníkov, ktorí si prišli do Györu pre čo najlepší výsledok. Mám bronz a je to pre mňa stále neuveriteľné,“ tešil sa zverenec Pavla Slouku, ktorý pred dvoma rokmi na premiérových ME do 18 rokov priviedol k bronzu osemstovkárku Gabrielu Gajanovú.

Sedemnásťročný študent SPŠ v Martine si medailu vybojoval v strhujúcom finiši: do cieľovej rovinky vbiehal až na piatej pozícii, približne v jej polovici musel vybočiť až do tretej dráhy, aby mohol stíhať štvoricu pred sebou. V záverečných metroch sa potom vďaka predklonu predral až na tretiu priečku.

Paulíny, člen AK ZŤS Martin, dosiahol v tesnom finále čas 3:55,58 min, keď len o 7 stotín predstihol Španiela De Miguela. Za víťazným Britom Elliottom nezaostal o veľa (iba o 32 stotín), no od strieborného Apátiho z Maďarska ho však delilo zanedbateľných 5 stotiniek… Prvá osmička sa natlačila do menej než dvoch sekúnd.

„Hoci sa teším z bronzu, priznávam, že som finále trochu pokazil. Bohužiaľ, na dvojstovke pred cieľom ma zavreli tak, že ani prácou lakťami by som sa zo zložitej pozície nedostal,“ sypal si Andrej Paulíny sebakriticky popol na hlavu. „Vtedy mi štyria súperi trochu ušli, musel som ich dobiehať a dvoch som už nestihol. Keby som si na dvojstovke našiel výhodnejšie miesto, mohol som azda zabojovať ešte o lepšie umiestenie. Ale ťažko povedať…“

Györ je pre tínedžera z Kláštora pod Znievom už od vlaňajška medailové mesto. Minulý rok v ňom získal takisto bronz na 1500 m na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF).

„Dnešná medaila sa rodila oveľa ťažšie, o tom nemám žiadne pochybnosti,“ zdôraznil úspešný syn minuloročnej veteránskej majsterky sveta v behu do vrchu Kataríny Paulínyovej. „Bežalo sa oveľa rýchlejšie ako vlani a aj konkurencia sa zišla výrazne silnejšia. Nechýbali ani Briti, ktorí sú absolútna európska špička na stredných tratiach, veď víťazný Elliott má na čele kontinentálnych tabuliek 5-sekundový náskok pred ostanými, čo sme štartovali na ME. Som nesmierne šťastný, že som s takýmto výborným bežcom zviedol vyrovnaný súboj a stíhal som s ním držať tempo.“

Andrej pred finále nehovoril nahlas o medaile, podobne ani jeho kouč Pavel Slouka, muž, ktorý vie svojich zverencov vždy skvele pripraviť na vrcholné podujatia. V minulosti to dokázal s Luciou Hrivnák Klocovou a to isté predvádza teraz aj s Gabrielou Gajanovou a Andrejom Paulínym.

„Za hlavný cieľ sme si vytýčili dostať sa do Argentíny na jesennú mládežnícku olympiádu. O inom sme nehovorili. Vo finále som chcel bežať čo najlepšie a vyžmýkať zo seba úplne všetko,“ podotkol náš nádejný martinský strednotratiar.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Radosť Andreja Paulínyho a jeho kouča Pavla Slouku z bronzu na 1500 m na ME do 18 rokov.

FOTO SAZ

Andrej Paulíny a popri ňom bežiaci neskorší majster Európy Brit Kane Elliott.

FOTO PAVOL UHRIN

Andrej Paulíny sa teší s trénerom Pavlom Sloukom, po medailovom výlove si zapózoval aj so slovenskou vlajkou.

FOTO SAZ

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk