Alexandra Bezeková po zranení znova trénuje, je pripravená opäť reprezentovať Slovensko

Pred dvoma rokmi zažila životnú sezónu. V zime zlepšila najlepšie slovenské výkony histórie na 300 (37,70) aj 400 m (52,68), na halových MS v Birminghame skončila na štvorstovke na výbornej deviatej priečke a v lete výrazne prispela k senzačnému postupu slovenskej štafety na 4 x 400 m do finále na ME v Berlíne. Vo vlaňajších výsledkoch však už jej meno nenájdete. Nádejný rozlet Alexandry Bezekovej stoplo zranenie. Po viac ako jednoročnej pauze však nádejná štvorstovkárka znova trénuje.

Dvadsaťsedemročnú Košičanku “hnevalo” chodidlo. Najskôr sa snažila problém odstrániť konzervatívnou liečbou. Bolesť však neustupovala. S pomocou tímu lekárov (Gabriel Valiska, Ernest Caban, Roman Totkovič) však napokon odhalila príčinu svojho trápenia.

„Po ročnej súťažnej prestávke a konzervatívnej liečbe mi po opätovných vyšetreniach diagnostikovali hlavnú príčinu problémov – kalcifikat na pätnej kosti,“ objasňuje Alexandra Bezeková. „Dvanásteho septembra mi preto v Šport-artro centre v nemocnici v Košiciach-Šaci MUDr. Totkovič operoval ostrohu na päte, za čo mu patrí veľká vďaka. Nasledovala päťtýždňová fixácia a po výstupnej kontrole som začala s rehabilitáciou pod dohľadom fyzioterapeutov VŠC Dukla Banská Bystrica.“

Zverenka Rastislava Miška sa nikam nehnala, nič neurýchľovala: „V procese rekonvalescencie sme zvolili opatrnejší postup, už sme nechceli nič riskovať.“ Tento postup odobril i riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík. Kľúčové bolo, aby bola Alex stopercentne v poriadku a mohla sa opäť plnohodnotne vrhnúť do prípravy.

So systematickým atletickým tréningom začala preto až v decembri. S trénerom Miškom sa vybrali na sústredenie do tepla – na Kanárske ostrovy. Na koncoročné sviatky si odskočili domov, no hneď na začiatku januára sa na Tenerife vrátili.

„Stále som len vo fáze objemového tréningu a silovej prípravy. Operované miesto je zatiaľ bez negatívnej odozvy, takže môžem absolvovať všetky trénerom naplánované dávky,“ vraví Alex Bezeková, ktorá vzhľadom na to, čím si v uplynulých mesiacoch prešla, na halovú sezónu 2020 vôbec nemyslí. Dôležité je, aby sa pripravila na leto, ktoré tentoraz ponúka až dva vrcholy – olympijské hry v Tokiu a európsky šampionát v Paríži.

Predošlých 16 mesiacov nebolo pre Bezekovú jednoduchých. Našťastie, nestratila dôveru kľúčových ľudí v Dukle ani v SAZ-e a mohla sa oprieť i o podporu ďalších.

„Ako sa v živote často stáva, aj mne táto zložitá situácia ukázala, na koho sa môžem spoľahnúť,“ prízvukuje šprintérka banskobystrickej Dukly. „Zažila som veľmi ťažké obdobie, ale našťastie, mala som okolo seba viacero správnych ľudí. S pomocou osobného trénera Rastislava Miška, priateľa Tomáša Veszelku, podpory VŠC Dukla a Slovenského atletického zväzu, som ho úspešne preklenula. Od mnohých ľudí mi chodili povzbudzujúce správy, ktoré mi nedovolili zbaviť sa zodpovednosti voči nim a voči samej sebe.“

Hoci vlani vôbec nesúťažila – posledný štart absolvovala 25. augusta 2018 vo finále českej extraligy v Uherskom Hradišti – Alexandra Bezeková dianie v atletike, domácej i svetovej, pozorne sledovala. Bodaj by nie!

„Minimálne prostredníctvom svojho priateľa Tomáša som mala s atletikou neustály kontakt. Maximálne som ho podporovala. Teší ma, že sezóna preňho napokon dopadla úspešne a zavŕšil ju prvým výkonom nad 17 metrov v kariére. Samozrejme, nenechala som si ujsť ani MS v Dauhe, ktoré som podrobne sledovala.“

Alex zatiaľ o konkrétnych plánoch na leto nehovorí nahlas. Po ročnom výpadku nechce nič zakríknuť…

„Moja ´hlavná´ disciplína v letnej sezóne bude vydržať bez zdravotných problémov,“ konštatuje. „Chcem však predviesť výkony, aby som opäť získala maximálnu dôveru a podporu ľudí, ktorí pri mne stoja v ťažkých situáciách.“

Bezekovej hlavná disciplína bude zrejme štvorstovka, v ktorej jej v slovenských historických tabuľkách patrí časom 52,46 tretia priečka za Jozefínou Čerchlanovou (51,98) a Ivetou Putalovou (52,18).

„Tréner i ja tvrdíme, že šprintér musí byt komplexný. Kvalitná štvorstovka si vyžaduje rýchlu stovku a takisto bez dobrej vytrvalosti v rýchlosti sa nezaobíde žiadny šprintér,“ pripomína Alexandra.

V súvislosti s olympiádou v Tokiu 2020 sa objavili správy, že o miestenku sa chcú ešte pokúsiť dve slovenské štafety na 4 x 400 m – ženská a miešaná. Samozrejme, každý triezvo uvažujúci človek si uvedomuje, že šanca nie je veľká. Stále však existuje. Ako ju vidí Alex Bezeková?

„Táto otázka v mojej aktuálnej situácie patrí skôr šéftrénerovi, prípadne trénerovi zodpovednému za spomenuté štafety,“ hovorí košická rodáčka. „Nedovolím si na ňu odpovedať za všetkých potenciálnych kandidátov a ich trénerov, avšak tak ako vždy – budem pripravená reprezentovať Slovensko!“

GABRIEL BOGDÁNYI

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY ALEXANDRY BEZEKOVEJ

8. na ME 2018 v Berlíne v štafete na 4 x 400 m
9. na halových MS 2018 v Birminghame na 400 m
4. na Svetovej univerziáde 2017 v Tchaj-peji na 200 m
8. na Svetovej univerziáde 2015 v Kwangdžu na 100 m
9. na Svetovej univerziáde 2017 v Tchaj-peji na 100 m
10. na Svetovej univerziáde 2015 v Kwangdžu na 200 m

OSOBNÉ REKORDY ALEXANDRY BEZEKOVEJ

100 m: 11,50 (11,42 s vetrom)
150 m: 17,69 h – najlepší slovenský výkon histórie
200 m: 23,44 (23,28 s vetrom)
300 m: 37,70 h – najlepší slovenský výkon histórie
400 m: 52,46
Poznámka: h – halový výkon.

Texty k foto:

Alexandra Bezeková na decembrovom sústredení na Kanárskych ostrovoch.

FOTO ARCHÍV (ab)

V januári sa na prípravu na Tenerife vrátila znova.

FOTO ARCHÍV (ab)

Alexandra (vľavo) na ME 2018 v Berlíne, kde sa jej púť na 400 m skončila v rozbehoch.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk