Senzačný Volko šiesty vo finále: “Je to neuveriteľné, ďakujem Bohu a všetkým, čo k tomu prispeli!”

Slovenský reprezentant Ján Volko (BK HNTN Bratislava/NŠC Bratislava) obsadil vo finále behu mužov na 60 m na 17. halových majstrovstvách sveta v anglickom Birminghame výborné 6. miesto časom 6,59 sekundy. V súboji najlepších ôsmich šprintérov planéty bol jediný originálny Európan, keďže Turek Barnes je jamajského pôvodu.

Dvadsaťjedenročný Volko zaostal za vlastným slovenským rekordom 6,57 z 15. februára v Toruni len o dve stotinky sekundy, dosiahol svoj štvrtý najlepší výkon v kariére. Okrem torunského rekordného mítingu šprintoval rýchlejšie ešte vlani vo finále halových ME v Belehrade, kde získal senzačne striebro a tiež v birminghamskom semifinále.

„Tajne som dúfal, že vo finále nebudem posledný a to sa mi podarilo. Jednoducho: dal som do toho všetko, aj keď som spravil nejaké chyby,“ analyzoval halový vicemajster Európy 2017 Ján Volko Volko svoj birminghamský finálový beh v rozhovore pre internetovú stránku Slovenského atletického zväzu. „Najväčšiu asi v tom, že som sa približne po 40 metroch začal zbytočne nakláňať dopredu, čím som sa zrejme pripravil o lepší čas. V Birmingahme som zabehol tri vyrovnané výkony 6,66, 6,58 a 6,59. Vo finále mi asi chýbala dynamika, možno aj nejaké skúsenosti. Som však neskutočne vďačný a šťastný, že sa to takto podarilo skončil som vo finále na majstrovstvách sveta šiesty. Je to čosi priam neuveriteľné. Ďakujem Bohu, celému môjmu tímu a všetkým ľuďom, ktorí k tomu prispeli – fandili mi a tlačili ma dopredu,“

Okrem zverenca trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko bol Slovenský šprintér vo finále globálneho svetového podujatia len jediný raz v histórii: Alojz Sokol v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach získal na 100 m bronz.

„Janko sa pred finále cítil veľmi unavený a bolo to vidieť aj na kontrolnom behu, bežal veľmi pomaly. Snažil sa ušetriť na finále ešte nejakú energiu. Čo však bolo dôležité, na finále šiel s úsmevom, veď už účasť v ňom je veľký úspech. Je bojovník, nepredal lacno kožu,“ tešila sa zo šiestej priečky trénerka Bendová.

Titul majstra sveta si vybojoval svetový rekordér Christian Coleman z USA v rekorde šampionátu 6,37 sekundy, čo je zároveň druhý najlepší čas histórie. Striebro získal v ázijskom rekorde 6,42 Ping-tchien Su z Číny a bronz ďalší Američan Ronnie Baker (6,44).

GABRIEL BOGDÁNYI

Výsledky:

MUŽI

60 m – finále: 1. Coleman (USA) 6,37 – rekord halových MS, 2. Ping-tchien Su (Čína) 6,42 – ázijský rekord, 3. Baker (USA) 6,44, Čen jie Sie (Čína) 6,52, 5. Taftian (Irán) 6,53, 6. JÁN VOLKO (SR) 6,59, 7.  Safo-Antwi (Ghana) 6,60, 8. Barnes (Tur.) 6,64

Texty k foto:

Ján Volko vo finále šesťdesiatky, vedľa neho Turek jamajského pôvodu Emre Barnes.

Volkova radosť z úspešného vystúpenia na halových MS v Birminghame.

Slovenský rekordér v šprintoch si vyslúžil od trénerky Nade Bendovej veľkú pochvalu.